Využití sebemasáže v masérské praxi

7.5.2024Život maséraČtení na 5 minut

Masér by měl pravidelně navštěvovat masáže, totéž přece doporučuje i svým klientům. Určitě, dopřát si masáž v roli klienta má své benefity, ale masér by si měl umět pomoci i sám. Automasáž ocení zejména unavené ruce a nohy a také hlava, tvář a ramena, která snadno reagují na stres. Pojďme si říci, které části těla si můžeme pomasírovat i sami a v článku navíc najdete užitečné tipy na pomůcky, kterými si dosáhnete na hůře dostupná místa při sebemasáži, například záda, hýždě nebo zadní strana stehen.

Při automasáži masíruje masér sám sebe

Použijte vlastní ruce

Techniku masáže ovládáte, stačí nalézt vhodnou polohu, při které bude masírovaná část těla uvolněná. Při automasáži rukou je příjemné sedět za stolem a masírovanou ruku mít volně položenou na ručníku nebo dece. Chcete-li použít i masážní olej nebo jiný masážní prostředek, nachystejte si jej na talířek, do misky nebo do lahvičky s dávkovačem, abyste jej zvládli nanášet jednou rukou. Postup určitě jako masér ovládáte, můžete se inspirovat například zde.

V

elmi uvolňující je také masáž chodidel, hlavně pokud jste stáli při masáži celý den na nohou. Pokud neovládáte reflexní masáž, masírujte tahy klasické švédské masáže a můžete si před masáží dopřát k uvolnění i krátkou koupel nohou s koupelovou solí, olejem nebo hořčíkovým olejem.

Stres, věčný soupeř, který umí sabotovat naši snahu vytvořit si v masérně pohodu, vždyť děláme práci, kterou milujeme. Někdy stačí klient, který má zpoždění, onemocnění uklízečky nebo osobní či rodinný problém a už nám hlava šrotuje a tuhnou trapézy. Aplikujte na sebe masáž hlavy a obličeje. Nebojte se přitlačit, na vlastním těle umíme přesně odhadnout sílu tlaku tak, aby masáž byla stále snesitelná a přitom uvolnila ztuhlé svalstvo. Nezapomínejte na uši, podobně jako na dlaních a chodidlech na nich najdete reflexní body pro celé tělo.

Nebo si dopřejte naprosto jemnou masáž hlazením, s dlouhými vláčnými tahy, které uvolní napětí v oblasti obličeje, hlavy a šíje. Nezapomeňte na úpony trapézového svalu na klíční kosti a samotnou vrchní část trapézu. Vezměte střed bříška svalu mezi palec a prostředník, vyhmatejte trigger point a silně stiskněte. Nezapomeňte zhluboka dýchat a vydržet alespoň 10 vteřin, ideálně až půl minuty. Odměnou vám bude pocit uvolnění a poklesnutí ramen do pohodlné polohy a možnost zase se zhluboka nadechnout.

Pokud zapomínáte na pitný a stravovací režim a přidáte k tomu stres, může vás potrápit i zácpa. Mnozí jí trpí i při cestování a znepříjemňuje jim první dny dovolené. Automasáž břicha pomůže nejen při zácpě, ale je také příjemně uvolňující a antistresová. Nezapomeňte, že břicho masírujeme zásadně ve směru peristaltiky, to znamená od pravé dolní části kruhovým způsobem k levé spodní straně pánve. Pokud jste zapomněli postup, v tomto článku si jej můžete oprášit.

Pokud už vás bolesti vysloveně trápí, využijte své znalosti, jak je uvolnit strečinkem nebo nakoukněte do odborné literatury. Neváhejte poradit se s fyzioterapeutem, kolegou masérem nebo trenérem již při prvním náznaku opakující se bolesti, vyhnete se chronickým problémům.

Využijte pomůcky

Na některé části těla si prostě při automasáži nedosáhneme nebo neumíme vyvinout dostatečný tlak. Na trhu je dostatek masážních pomůcek pro regeneraci a automasáž jako pěnové válce, masážní míčky, trigger point masažéry, kterými si díky jejich tvaru dosáhnete i mezi lopatky.

 Automasáž uší může dobře zapůsobit na celé tělo

Využít umíte také masážní pomůcky určené pro maderoterapii, například masážní pás výborně uvolní svaly zad, hýžďové, hamstringy i boky.

Klasickou pomůckou pro uvolnění hlavy a odbourání stresu je masažér hlavy neboli masážní pavouk. Pokud jeho hroty opatrně nasměrujete přes čelo a obočí až ke kořeni nosu, výborně zrelaxuje i unavené oči.

Nechce se vám únavou ani pohnout? Tak si lehněte. Ale ne jen tak, dejte si pod sebe akupresurní podložku. Nevyžaduje použití elektřiny, můžete ji mít po ruce i v masérně a natáhnout se na ni v čase mezi klienty nebo v rámci obědní přestávky.

Masážní přístroje

Vrcholem luxusu jsou masážní přístroje. I když je musíte nabíjet nebo napojit na zdroj elektřiny, stojí to za práci, kterou za nás udělají. Umí svaly uvolnit poměrně rychle, příjemnými vibracemi, nárazy, často v kombinaci s infrasvětlem.

Asi nejpraktičtější je mít v masérně vibrační pistoli. V případě potřeby si jí v rámci automasáže dosáhnete skoro všude, má variabilní masážní hlavice a jistě ji využijete i při přípravě na masáž u klientů, kteří mají velmi ztuhlé svalstvo.

Nevyčkávejte na problémy

Masírování je fyzicky i psychicky náročná práce, při které se poměrně snadno dopracujeme k přetížení svalstva nebo psychiky. Do zdravého životního stylu může masér zařadit i sebemasáž již v rámci prevence. V článku jsme zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, kterými si masér umí pomoci, vzpomenout můžeme například baňkování, tejpování nebo využití suchého tepla.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.