Návod na masáž dlaní v 10 bodech

21.3.2023Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Naše ruce denně dělají pro nás stovky činností. Z opakovaných pohybů v nevhodné poloze mohou být ruce unavené, nedokrvené, se studenými prsty a nejistým úchopem. Návod na masáž můžete využít pro sebe nebo pro své blízké, ocení ji zejména lidé s rukama unavenýma z práce nebo senioři, jejichž klouby již ztrácejí ohebnost.

Masáž rukou uvolní a zbaví stresu

Proč masáž rukou

Známější je masáž nohou, hlavně ta reflexní. No na rukou jsou také reflexní zóny, takže masáž rukou není jen příjemná a uvolňující, ale může pomoci i celkově harmonizovat organismus, působí proti stresu, zlepšuje spánek, uvolňuje svaly, prokrví a zahřeje prsty, vylepšuje jejich pohyblivost a sevření. A rozhodně budete mít po ní lepší náladu.

Masáž rukou je praktičtější v tom, že se dá dělat téměř kdekoli, například i cestou v autobuse nebo v práci, což se o masáži nohou úplně říci nedá. K masáži rukou nepotřebujete hlubší znalosti o reflexních zónách, ale i by vás toto téma zajímalo, na trhu je dostatek odborné literatury.

Postup při masáži

Masáži rukou se můžete věnovat každý den, měla by trvat alespoň 15 minut. Tato masáž má nejlepší výsledky, pokud nespěcháte, děláte ji vědomě a pomalu.

Příprava
Před masáží můžete ruce ošetřit peelingem, ale nepoužívejte jej častěji než 1-2x týdně.

Sedněte si pohodlně, nejlépe se vám bude masírovat, když si jednu ruku položíte na pevnou podložku, například na stůl. Můžete masírovat i nasucho, ale příjemněji se vám bude pracovat s výživnou emulzí nebo krémem, které pokožku rukou zároveň ošetří.

TIP: Pokud se rozhodnete pro pravidelnou masáž rukou, je to ideální příležitost vyzkoušet si malá množství nebo vzorky masážních olejů či krémů.

Masáž
Masírujte pomalu a vnímejte, co děláte. Opakujte každý pohyb 3-5 krát nebo dokud je vám příjemný. Při samotné masáži použijte středně silný tlak, jemné hlazení jenom na začátku a na konci masáže. Masírujte celou sestavu na každé ruce zvlášť nebo proveďte každý masážní pohyb nejprve na jedné a poté na druhé ruce.

  1. Začínáme třením (pohlazením) hřbetu ruky a dlaně. Natočte si ruce tak, abyste nevynechávali oblast palce, pracujte od prstů po zápěstí.
  2. Sevřete pevně každý prst postupně do pěsti druhé ruky a krouživým pohybem z prstu sklouzněte, jako byste vytahovali zátku z láhve vína. Postupujte od palce k malíčku.
  3. Propleťte si prsty obou rukou. Prsty masírující ruky sehněte a vytáhněte je podél celých prstů na masírované ruce.
  4. Vytřete hrotem palce žlábky mezi kostmi na hřbetu ruky od prstů směrem k zápěstí.
  5. Kreslete palcem ležaté osmičky kolem kostí vnější části zápěstí. Můžete kůstky zápěstí palcem i obkroužit.
  6. Promasírujte palcem a dvěma prsty každý prst druhé ruky malými krouživými pohyby (žmolení) od špičky až k dlani. Začněte palcem, přejeďte všechny prsty a znovu se vraťte k palci.
  7. Chyťte prsty druhé ruky tak, aby váš palec směřoval do dlaně a promasírujte ji malými krouživými pohyby. Věnujte se svalům pod palcem a malíčkem, prostoru těsně nad zápěstím (uvolnění karpálního tunelu), středu dlaně a prostoru kolem kloubů prstů. Můžete vyvinout poměrně silný tlak, je-li vám to příjemné.
  8. Jemnějšími kroužky ošetřete rovněž opačnou stranu dlaně (hřbet ruky).
  9. Sevřete svalovou podušku pod palcem a rytmicky ji mačkejte mezi palcem a prsty, posouvejte se po svalech. Rovněž promasírujte i bok dlaně z malíkové strany.
  10. Dlaň i hřbet ruky můžete jemně přebubnovat prsty a na závěr obě ruce znovu pohlaďte, můžete pohyb natáhnout až po loket nebo rameno.
Pomůcky pro masáž rukou

Pohodlná masáž rukou s pomůckami

Pokud nemáte čas nebo chuť masírovat, můžete využít drobných šikovných pomocníků určených k masáži a prokrvení dlaní a prstů. Na masáž s nimi si vystačíte i s jednou rukou.

Masážní míčky s výstupky, takzvaní ježci, jsou mimořádně oblíbenou pomůckou pro masírování ruky, ale i jiných částí těla. Tvrdost míčku lze upravovat dofouknutím nebo vypuštěním vzduchu přes ventil.

Specialitou pro uvolnění dlaní a prstů jsou lehounké, ale pevné masážní válečky z tvrdé pěny. Vzhledem k jejich rozměrům a minimální váze si snadno najdou místo v kabelce, autě nebo jen tak v kapse a ulevit přetíženým rukám a prstům můžete v každé volné chvíli. A po prstech si můžete rolovat také akupresurní masážní prstýnek.

Pokud jste si při čtení článku alespoň trošku protáhli a promasírovali dlaně a prsty, splnil svůj účel a vy jste udělali drobný krůček pro své lepší zdraví.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.