Masírujte bez zranění

17.4.2023Život maséraČtení do 15 minut

Práce maséra je fyzicky náročná, především pro horní končetiny. Svaly a šlachy zejména na předloktí, dlaních a prstech nejsou uzpůsobeny k opakované intenzivní zátěži. Pokud masér nedbá na první signály těla, že je přetíženo, mohou se zprvu lehké problémy vyvinout do chronických zánětů s bolestmi a být dokonce příčinou konce masérské kariéry. Které problémy nejčastěji trápí maséry a co je jejich prevencí?

Masér a bolest

První zátěž ve škole nebo na kurzu

Většina lidí si masírování vybírá proto, že chtějí pomáhat lidem a tato pestrá a smysluplná činnost je baví. Hned ve škole nebo na kurzu procházejí zátěžovým testem, když začnou masírovat první celotělové masáže.

Ale na kurzu i ve škole po této námaze přichází odměna v podobě výměny a z maséra se stává masírovaný. V praxi to takhle samozřejmě nefunguje. Masírování je intenzivní práce rukama a masér by měl své tělo znát, procvičovat a chránit, chce-li masírovat bez bolestí a zranění dlouhá léta.

Masér je sportovcem

Intenzita masérského „sportu“ závisí na tom, jaké techniky masér používá a jaký typ klientů masíruje, neboť masírovat lze i velmi jemně a přitom účinně.

Masér zvyklý sportovat má výhodu, zná své tělo a ví, jak reaguje na zátěž. No někdy je sportovní minulost spíše nevýhodou, hlavně v mladém věku je člověk plný síly a nad řečmi trenérů o nutnosti strečinku, pravidelného spánku a nutričně vyvážené stravy jen převrací očima. Některé zlozvyky si může přenést také do masérské kariéry, zvyk jít přes bolest nebo ji ignorovat, upřednostňování dopaminu před potřebou regenerace a podobně.

Dovednosti a znalosti potřebné k masírování se naučí masér na kurzu, ale síla, vytrvalost, kondice a fyzická a psychická odolnost jako základní předpoklady bezproblémového vykonávání profese jsou již v jeho rukou.

Nikdo není dokonalý, ale když člověk navštíví dietologa, který trpí nadváhou nebo kadeřnici se zničenými, neupravenými vlasy, někde něco není v pořádku. Stejně je to i u masérů, protože svým klientům často radí (cvičte, pijte více vody, jděte spíše spát), klienti od nich očekávají, že v oblasti životního stylu budou jakýmsi vzorem.

Masírovat vědomě

Nejlepší prevence zranění je, být si vědom toho, co dělám. To platí i při masáži. Být přítomen ve svém těle, vnímat napětí svalů, postoj, sílu, kterou masíruji, což je náročné, protože masér zároveň vnímá i klienta a jeho tělo.

Dobře se znát po fyzické i psychické stránce je klíčové. Masírování není o překonávání limitů a dosahování rekordů v počtu klientů. V ideálním případě by každá masáž v rámci dne nebo pracovního týdne měla být provedena stejně kvalitně.

Důležité je respektovat své genetické danosti a rozeznat, co můžu zlepšit, kde je tělo omezeno a využívat při masáži jeho výhod. Pokud mi chybí síla nebo vytrvalost, tyto si umím postupně do jisté míry vybudovat, zlepšovat se dá technika, postoj při masáži, výška stolu, obuv, ve které masíruji, počet klientů za den, případně techniky, které používám. Ale paže si prodloužit neumíme, ani dlaně rozšířit, ani z hypermobilních palců udělat pevné.

Hypermobilní palce

Co se znalostí týče, nezaškodí informovat se o mechanismu vzniku nejčastějších obtíží, které masérovi během kariéry hrozí, a způsobech, jak se jim vyhnout. O tom teda v dalším textu.

Nejčastější zranění masérů

Většina masážních technik je založena na opakování pohybů s vyvinutím určitého množství síly. A právě opakování pohybů a nadměrná zátěž je pro tělo fyzickým stresem, na které odpovídá bolestí. Naše těla jsou moudrá a snaží se nás omezit a zastavit dříve, než dojde k poškození namáhaných tkání.

Náhlé navýšení počtu masáží nebo jejich náročnosti, nová masážní technika, nedostatek spánku, emocionální stres, přetížení rukou sportem nebo hrou na hudební nástroj či na počítači, kterákoli velká nebo více malých změn může vyústit v bolestivost při provádění masáže. Pokud se nepostaráme o nápravu a regeneraci unavených tkání, může se bolest stupňovat a stát se chronickou nebo propuknout do akutního zánětu.

U masérů nejčastěji způsobí problémy poranění měkkých tkání, svalů, šlach nebo nervů. Pokud je způsobí opakované pohyby, nazývají se zraněními z opakovaného stresu (syndromy nadměrného používání, kumulativní traumatické poruchy).

Symptomy syndromu nadměrného používání jsou neurčité a nastupují pomalu a dlouhodobě. Nevypuknou do akutního stadia, ale objevují se čas od času ve formě brnění, mravenčení, brnění rukou, neurčitých difúzních bolestí, napětí, zpočátku jen při provádění masáže, později už i při běžných činnostech jako mytí zubů nebo otevírání láhve se šroubovým uzávěrem. Mohou postihnout jen jednu ruku, je-li více přetěžována, nebo obě ruce současně.

Razantnější nástup mají zánětlivé stavy šlachy a pouzdra šlachy (tendinitida a tenosynovitida), zde je již přítomna lokalizovaná bolest, otok a postižené místo je na dotek teplé, což indikuje zánět. Akutní záněty je vhodné řešit s lékařem, léčí se paradoxně rychleji, možná i proto, že masér je nucen dát si úplný odpočinek, dokud se zánět nevyléčí.

Poškození nervů se u masérů naštěstí nevyskytují tak často. Nejběžněji se setkáme se syndromem karpálního tunelu (carpal tunnel syndrome - CTS) a syndromem horní hrudní apertury (thoracic outlet syndrome - TOS).

Syndrom karpálního tunelu jsme rozebírali v samostatném článku. Pod označením syndrom horní hrudní apertury se skrývá postižení nervů v oblasti C8-T1 (jako C8 se označuje meziobratlová ploténka mezi posledním krčním C7 a prvním hrudním obratlem T1).

TOS může vzniknout i následkem úrazu (např. špatně zhojená zlomenina klíční kosti) nebo vrozené anatomické odlišnosti (krční žebro nebo vazivové útvary v dané oblasti). Mezi klíční kostí, žebry a svaly, kupř. mm. scaleni (šikmé svaly) se úzkém prostoru nacházejí také nervy a může docházet k jejich útlaku jinými tkáněmi nebo kostí. Syndrom se projevuje bolestmi ramene, předloktí, mravenčením, poruchami citlivosti především na malíkové straně dlaně, bolestmi při námaze a zvedání ruky a cévními obtížemi v oblasti rukou a paží.

Dejme přednost prevenci před léčením

Lidé se zaměstnáním, ve kterém se intenzivně pracuje rukama, jako jsou hudebníci, IT, švadleny, pokladníci nebo maséři, by měli být opatrní na své ruce a mimo práci už je nepřetěžovat. Koníčky jako sporty náročné na ruce nebo hraní na některé hudební nástroje nejsou zcela vhodné.

Co může masér pro sebe v rámci prevence udělat?

Zdravý životní styl maséra

1. Držte se ve formě
Znovu jsme u tolik skloňovaného životního stylu. Správně jíst, spát, pít a přemýšlet, jak se to zdá jednoduché, ale v každodenní realitě je to neustálé hledání balance. Drogy a návykové látky by měly být pro maséra samozřejmým tabu jako všechno, co komplikuje a zpomaluje regeneraci těla.

Pro tělo maséra je ideální pravidelné cvičení, které zahrnuje strečink, posilování i aerobní část pro zlepšení výdrže a kondice. Hodně masérů přísahá na jógu, ale zvolte si způsob pohybu, jaký vám vyhovuje, a čas od času ho obměňujte.

Nezapomínejte na svoji duševní stránku, dopřejte si relax, pohodu v rodině, s přáteli, smích, pobyt v přírodě a relaxační aktivity dle vašeho vkusu.

2. Poznejte sebe, své tělo a své limity
Fyzická síla a výdrž lze zlepšovat, ale tělo má své limity. Nepřetěžujte se, vyhněte se dalším činnostem náročným na prsty, dlaně a zápěstí a ramena. Máte-li hypermobilní palce, naučte se využívat k silovému působení jiné části těla (klouby prstů na vnější části dlaně, lokty), případně pracovat s pomůckami.

Pokud jste nižšího vzrůstu a láká vás práce mobilního maséra, pouvažujte nad koupí transportního vozíku pro lehátko.

Dbejte na dostatečné přestávky mezi jednotlivými masážemi, abyste kromě nutných činností jako je dezinfekce a příprava lehátka pro dalšího klienta stíhali i dodržet pitný režim a natáhnout si tělo, případně si chvíli sednout. Plánujte si dny odpočinku, dovolené, mimopracovní aktivity, abyste se vyhnuli přetížení a vyhoření.

3. Dbejte na správnou techniku masáže
Říká se, že síla maséra začíná v jeho patách. K vytváření tlaku používejte celé tělo, ne jen ruce. Snažte se o efektivní pohyb s co nejmenší námahou, to není pohodlnost, ale nutnost. Nesklánějte při masáži hlavu, krk mějte uvolněný. Začínající maséři mají často tendenci kontrolovat si očima, což dělají jejich ruce a zatěžují si tak krční páteř a svalstvo krku.

Ramena držte v přirozené poloze, nevytahujte je k uším a netlačte je před tělo. Všechny klouby ruky by měly být v zarovnané poloze.

Stůjte při masáži natažený, s podsazenou a uvolněnou pánví, pevně opřený do nohou. Pokud míváte při masáži bolesti ve spodní části zad nebo v rukou a podezření, že nemáte správný postoj, poraďte se s fyzioterapeutem nebo se zkušeným masérem a nechte si svůj postoj zkorigovat.

Nastavujte si správnou výšku masérského lehátka nebo investujte do elektrického. Více o tom, co pomáhá masérům zůstat dlouho fit, naleznete v tomto článku.

4. Buďte dynamický
Vyhýbejte se stereotypní zátěži a to platí jak pro techniky, tak pro pracovní dny a zmiňovaný postoj při masáži. Měňte polohu, masírujte dynamicky, hýbejte se, nestůjte strnule. Někteří začínající maséři se smějí, když jim doporučujeme při hnětení „tančit“, pohybovat pánví do stran, dokud nezjistí, jak v podstatě bez námahy se tento pohyb provádí, pokud ho děláte celým tělem a ne jen rukama.

Snažte se plánovat své pracovní dny tak, aby byly pestré. Střídání masážních a terapeutických technik a typů klientů odlehčí ruce a nezatěžuje stále tytéž svaly a klouby. Můžete do své práce zapojit například svíčkování, jednorázové parafínové, voskové nebo rašelinové zábaly, baňky nebo lávové kameny.

5. Věnujte pozornost bolesti
Vítejte bolest jako přítele, který vám přišel říci, že něco děláte špatně. Nejde jen o fyzickou bolest, maséři jsou empatičtí lidé a jejich tělo proto citlivě reaguje i na emocionální stres.

Jedna jednoduchá rada: neprovádějte masážní techniky, které vám způsobují bolest. Masážních technik je velké množství, věnujte se takovým, které vás baví a zároveň je vaše tělo zvládne. Naučte se říkat ne a odmítejte klienty, kteří vás nadmíru vyčerpávají fyzicky nebo psychicky, pracujte však také se svým tělem a svou psychikou a zvyšujte si odolnost.

Pokud se už stane, že pociťujete příznaky bolesti, řešte je okamžitě, nečekejte, až se stav zhorší. Zkoumejte příčiny vzniku bolesti a aktivně ji řešte.

Závěrem

U masérů je prevence vzniku poškození a zranění mnohem jednodušší než následné léčení. Jelikož symptomy nejčastějších poškození těla jsou neurčité a nastupují velmi pozvolně a pomalu, je na každém masérovi, aby své tělo sledoval a včas provedl nezbytná opatření, od základních, jako je relaxace a regenerace až po návštěvu lékaře nebo fyzioterapeuta ve vážnějších případech.

Nezapomeňte, že potíže se zvyknou vracet vždy v době, kdy jste tělesně nebo duševně oslabeni, po nemoci, ve stresu, při náhlém zvýšení počtu klientů nebo obtížnosti masáží.

Masírujte dlouho a šťastně.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.