Výška stolu či dostatečná pauza mezi klienty. Jaké návyky pomáhají masérům zůstat fit?

20.7.2021Život maséraČtení na 5 minut

Zánět či natržení šlach, syndrom karpálního tunelu, bolest zad či vyhoření. To je jen pár problémů, které vás mohou vyřadit z praxe maséra či masérky na dlouhou dobu. Jak se jim vyvarovat? Osvojte si několik následujících návyků.

Správné návyky pomáhají masérovi předejít únavě a vyhoření

Dopřejte si odpočinek

Máte kompletně obsazený kalendář s minimálními pauzami mezi jednotlivými klienty? Koledujete si o stav vyhoření.

Masáže klientů následující bezprostředně po sobě se totiž projeví nejen na vašem těle, ale také chování a psychickém rozpoložení. A co je nejhorší, klienti váš neklid umí rozpoznat.

Abyste si nepokazili reputaci, plánujte si dny s minimálně 10 - 15 minutovými přestávkami mezi jednotlivými masážemi.

Během pauzy si dopřejte například dechová cvičení, která vám pomohou připravit se mentálně, ale i fyzicky na další masáž.

S odpočinkem souvisí i to, jak dokážete zrelaxovat po práci. Důležité je proto dopřát si vyváženou stravu, pitný režim, dostatečný spánek, ale i najít si čas na vaše volnočasové aktivity.

Po aplikování těchto návyků sice z krátkodobého hlediska nestihnete vybavit tolik klientů, ale prodloužíte si kariéru. Co se nakonec z dlouhodobého hlediska vyplatí mnohem více.

Věnujte čas (roz)cvičení

Ruce jsou váš pracovní nástroj, proto je o ně potřeba pečovat. Před každou masáží si je proto dostatečně rozcvičte. Jak na to?

Začněte například masáží každého prstu od kloubu ke špičce. Pokračovat můžete mačkáním středně tvrdého míčku. Chyťte ho mezi palec a ukazováček a stiskněte ho alespoň desetkrát. Postup opakujte s každým prstem na ruce. Podobně si rozcvičte zápěstí a předloktí.

Jaké cviky použijete, je čistě na vás. Určitě však rozcvičku a protažení prstů, dlaní či celých ramen nepodceňte.

S rozcvičením a následným strečinkem souvisí i cvičení. Přes den při masážním stole dostávají zabrat kromě rukou i vaše záda, hamstringy a hýždě, ale i kolena či chodidla.

Jak této dysbalanci svalů a z ní plynoucím zdravotním potížím předejít? Cvičením. Naplánujte si alespoň tři dny v týdnu posilovnu.

Proč je důležité procvičovat i ostatní části těla, si nejlépe můžete představit při svalech ramene. Během masírování totiž stále držíte ruce před tělem, což způsobuje, že ramena mají po čase tendenci stáčet se dovnitř.

Jednou z nejlepších možností, jak tomuto jevu zamezit, je právě posilováním, a to opačným rozpažováním nebo přitahováním jednoručních činek v předklonu.

Cvičení s činkami pomůže masérům udržet se fit

Těmito cviky dokonale vyvážíte namáhané části ramene během masírování a snadněji se vyhnete svalovým komplikacím.

Dbejte na správné držení těla

Neméně důležitý krok k udržení vašeho těla ve formě je správný postoj při masírování. Práce v nevhodné pozici totiž vyvíjí tlak na klouby, svaly a šlachy, čímž si způsobujete jejich nadměrné opotřebení a bolest. A to zejména spodní části zad a krční páteře.

Abyste si jim předešli, stačí dodržovat nejzásadnější věc - nepředklánět se. V zápalu práce si asi předklon neuvědomujete, ale dlouhodobá práce s ohnutým hřbetem a hlavou před rameny vás může vyřadit z praxe na dlouhou dobu.

Správným postojem a držením těla předchází masér přetížení

O tom, zda se budete nebo nebudete při práci předklánět, rozhoduje kromě těla klienta i výška lehátka. Věnujte jí proto největší pozornost, neboť každému se ideálně pracuje v jiné výšce. Různé techniky zároveň vyžadují různé nastavení výšky lehátka.

Pokud hledáte vhodné masážní lehátko, zvolte model s jednoduchým nastavováním výšky. Jedním z nejoblíbenějších u nás ve velvesa je kvalitní bukové lehátko Lipt D-05, vhodné i pro mobilní maséry a masérky.

Masérka spokojená s masážním lehátkem
Svou zkušenost s používáním masérského lehátka Lipt D-05 popsala ve své recenzi masérka Adriana Ďurišová.

Měňte techniku masírování

To, že masérská práce je fyzicky náročná, je nepopiratelný fakt. Hodiny vyvíjení tlaku na těla klientů jsou jednoduše zátěží pro celý pohybový aparát, kterou neobejdete ani tou nejlepší technikou. Přesto byste však měli techniky masírování obměňovat.

Náročnost masáže sice zůstane podobná, ale díky různým technikám předejdete únavovým zraněním.

Techniku volte i s přihlédnutím na vaše vlastní tělesné rezervy. Když trpíte například hypermobilnými palci, využívejte více techniky s použitím dlaní či předloktí.

Používanie predlaktia pri masáži

Ulehčit vám od používání velké síly zčásti pomohou i různé pomůcky, jako jsou například válce či půlválce, díky kterým si klienta na stole lze vhodně nastavit.

A když už jsme při využívání síly, dbejte na to, abyste co nejvíce vyvíjely tlak váhou celého těla, nejen silou ramen. Předejdete tak nežádoucím bolestem, únavě či zraněním.

Nechoďte přes bolest

Ačkoli dodržujete všechny výše zmíněné pracovní návyky, bolest při masírování se vám nemusí vyhnout.

Na závěr proto připomínáme, že jakmile pocítíte první příznaky bolesti nebo zhoršené funkce vašeho těla, začněte problém ihned řešit.

Pokud totiž budete pracovat se sebezapřením, bolest se může stát chronickou, čímž ohrozíte vaši kariéru. A to si přece nepřeje nikdo. Ani vy, ani vaši klienti.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.