Účinek a působení masáže na lidský organismus

20.8.2012Fit a v pohoděČtení do 10 minut
Účinek a působení masáže na lidský organismus

Již v minulosti znali lidé masáž jako jeden z prostředků léčení a regenerace organismu, při kterém si člověk jako fyzicky tak i psychicky odpočinul a zregeneroval se.

Dnes je vliv masáže na lidské tělo již dobře prozkoumán a spolu s dalšími relaxačními a rehabilitačními prostředky by měla mít nenahraditelné místo ať už ve sportu nebo v obyčejném životě. Mnozí si to však neuvědomují a své potíže řeší převážně medikamenty nebo urychlenou návštěvou lékaře místo aby problém vyzkoušeli odstranit příjemnějším a možná i účinnějším způsobem.

Obecně by se masáž dala definovat jako mechanické působení na povrch těla, při kterém dochází k pozitivním změnám v těle masírovaného. To co bychom chtěli masáží dosáhnout převážně závisí na hmatů, které masér použije. Každý z nich je přesně cílený a spolu vytvářejí celek a druh masáže. Třeba však podotknout, že kvalita závisí na schopnostech maséra tyto hmaty správně a odborně používat.

Výsledkem působení masáže je celkový účinek na organismus. Hmaty působí na jednotlivé části těla a centrální nervový systém podněty vyhodnocuje a reaguje na ně. Masáž se tak skládá z množství malých dílčích účinků. Výsledkem může být více místní působení, nebo celkové působení na organismus.

Účinky masáže se dají shrnout do tří základních skupin. Jsou to reflexní, biochemický a mechanický.

Reflexní účinek je při masáži pokládán za nejdůležitější a rozhodující. Při masáži dochází k dráždění receptorů, které se nacházejí v kůži, šlachách, kloubech a svalech. Pomocí těchto receptorů proudí do mozkového centra podněty, které jsou zpracovávány a odstředivými dráhami přivádějí impuls k výkonným orgánem. To má vliv na jejich senzomotorické a vegetativní změny. V centrální nervové soustavě dochází k dráždění center, které odpovídají za několik části těla. Takovým drážděním se množství následujících reakcí rozšiřuje a každá i místní prováděná masáž má v podstatě celkový dopad.

Rozsah a charakter periferních změn při masáži závisí od techniky a způsobu provádění masáže. Při dráždění určité oblasti kůže dochází k dráždění i jiných částí těla jako jsou orgány, které jsou inervované ze stejné oblasti - segmentu. Pokud se vyskytuje nějaký chorobný proces v určitém orgánu, bude to mít za následek změnu v oblasti shodného segmentu. Toto spojení můžeme využít i opačně. Na základě dráždění určitého kožního segmentu, můžeme ovlivnit například svalový tonus některých částí těla. Reflexní působení se uskutečňuje prostřednictvím tzv. reflexního oblouku, který mě 5 částí. Vzhledem k jeho významu pro chápání mechanismu masáže ho opakujeme:

  1. Přijímací nervová zakončení - receptory. Při masáži zdůrazňujeme receptory na povrchu těla EXTERORECEPTORY v kůži a proprioreceptory ve svalech v svalových šlachách, svalových obalech a v kloubních pouzdrech a vazech.
  2. Dostředivá nervová dráha vedoucí podráždění k nervovým centrům.
  3. Nervová centra - mícha, mozek, kde se přijaté informace zpracovávají a vznikají na ně příslušné reakce.
  4. Odstředivé nervové dráhy (z nervových center na periferii těla).
  5. Efektory - místa reakci. Při masáži půjde zejména o ovlivnění svalů (jejich napětí - tonu) a ovlivnění vegetativního systému v souvislosti s prokrvením.

Biochemický účinekje velmi úzce spojen s reflexním účinkem. Při masáži se začnou vylučovat některé látky a hormony, které působí na cévy v kůži a podkožních oblastech. Tyto látky jsou převážně histaminového charakteru. Prokazatelné je také uvolňování adrenalinu a acetylcholinu a jejich účinky, které jsou v masírované oblasti iv celém organismu. Uvolňování těchto látek je spojeno s činností nervové soustavy a tedy i reflexním účinkem uvedením v předchozí části.

Mechanický účinek se projevuje především ve zlepšení činnosti cévního systému. Za nejzákladnější vliv se udává zrychlené prokrvení cév a tepen. Takové zrychlení vede k urychlenému odplavování rozpadových produktů a tím k normalizaci vnitřního prostředí.

Masážní lehátko Lipt® D-05V

Masážní lehátko Lipt® D-05V

5 390 Kč

V trénovaném svalu se během činnosti zvyšuje celkový kapilární objem oproti klidovém stavu až 240 krát. Podobně při masáži se ve svalu otevírá velké množství kapilár, které jsou za normálních okolností zavřené. Na plošném milimetru svalového řezu je v klidu otevřených 30 až 300 kapilár. Po masáži může tento počet stoupnout až na 1300 otevřených kapilár. Jde tedy o několikanásobné větší prokrvení as tím spojené zvýšené okysličení a přísun živin. Zlepší se difuze všech potřebných látek z kapilár do mezibuněčného prostoru a do buněk. Zvýšené vyplavování škodlivých látek jako je například kyselina mléčná je hlavním faktorem proč se masáž využívá jako regenerační prostředek.

Mnoho lidí má problém odhadnout kdy a jak často by měly masáž absolvovat. S tímto problémem by vám měl pomoci zkušený terapeut či masér. Spolu s vašimi informacemi o aktuálním stavu by měl vědět nastavit váš osobní profil masáži, případně terapie a v případě, že vám sám neví pomoci, měl by vás umět správně usměrnit a poradit dalšího odborníka v daném oboru.

Mgr. Michal Obertáš

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 1

Luky

Výborně řečeno! Moc jsem se toho od vás naučil. Luky.

Více