Jak vybrat masážní olej?

9.6.2023Život maséraČtení do 10 minut

Poslední desetiletí se masážní oleje staly nejoblíbenějším masážním prostředkem a zcela právem. Začínající masér však může být z široké nabídky masážních olejů zmatený. Který olej si vybrat a kolik olejů je třeba mít v nabídce masážního salonu? Dnes se zorientujeme v základních informacích o masážních olejích.

Masážní olej

Nejoblíbenější masážní prostředek

Ještě v poměrně nedávné minulosti se maséři orientovali více na používání masážních emulzí a hlavně v postkomunistických zemích byl výběr masážních prostředků poměrně omezený.

Masážní oleje zažily v našich končinách přímo boom z velmi podstatných důvodů:

  • dobře se s nimi pracuje, mají vhodnou konzistenci;
  • mají výbornou kluznost,
  • rychle se zahřejí teplem rukou a třením při masáži,
  • dobře přenášejí teplo,
  • vydrží často celou dobu masáže bez nutnosti dodatečného přidávání,
  • ošetřují pokožku,
  • mají poměrně nízkou spotřebu na jednu masáž, jsou tedy (podle druhu oleje) i ekonomickým řešením pro masážní salon.

Dvě velké skupiny

Parafínové oleje jsou minerální oleje, jejichž podstatou je čistý kosmetický parafín a rostlinné oleje jsou vylisovány z částí rostlin. Toto je základní rozdělení olejů používaných k masáži a obě skupiny mají své výhody a nevýhody.

Parafínové masážní oleje
Jednou z jejich největších výhod je stálost a nižší spotřeba. Parafínový olej nemění vlastností, není citlivý na změny teplotních podmínek, na pokožce vytváří mastný film a je vhodný pro masáž celého těla včetně obličeje. Dobře se také kombinuje s esenciálními oleji, výtažky z léčivých bylin a jinými ingrediencemi.

Parafínový olej se do pokožky nevstřebává a nepřináší jí kromě zvláčení a vytvoření mastného filtru žádné jiné benefity.

Rostlinné masážní oleje
Pokožka je lépe přijímá, je po jejich použití ošetřena a vyživena vitamíny a minerály, mají různou konzistenci a účinky podle toho, z jaké rostliny pocházejí. Umí pokožku vyživit, ošetřit, uklidnit, vyhladit jemné vrásky. Mnohé z nich jsou vhodné pro masáž dětí již od útlého věku a také pro masáž citlivé pokožky obličeje a dekoltu.

Rostlinné masáže oleje se mohou míchat v různých poměrech právě pro dosažení požadované konzistence a výborně se hodí pro macerování léčivých rostlin nebo míchání s esenciálními oleji. Nejkvalitnější jsou za studena lisované rostlinné oleje, z nichž vícero se hodí nejen k masáži, ale i pro přímou konzumaci.

Rostlinné masážní oleje, stejně jako kuchyňské oleje určené ke konzumaci, podléhají oxidaci. Třeba proto dbát na skladovací podmínky, nenechávat nádobku s olejem dlouho otevřenou, sledovat dobu spotřeby a nakupovat v menších množstvích, které stihnete na masáž spotřebovat.

Voňavé oleje na masáž

Voňavý nebo neutrální?

Kolik masážního oleje a jaké druhy v salonu nabízíte, to se odvíjí od více faktorů: od množství masáží, které provádíte, od typu klientů (na větší a více ochlupené klienty použijete více oleje) i od preferencí maséra a jeho klientů.

Na začátek si rovnou řekněme základní pravidlo. V běžném masážním salonu je obyčejně v nabídce 3-5 masážních prostředků a alespoň jeden z nich by měl být neutrální masážní olej bez vůně.

Je mnoho klientů, kteří si nepřejí po masáži vonět, trpí alergií, přecitlivělostí na pachy nebo jim prostě voňavé oleje nevyhovují. A i masérovi se po čase i nejoblíbenější vůně omrzí a je třeba si dát pozor i na překombinování vůní v prostorách masážního salonu. Pokud si tedy potrpíte na difúzování vůní nebo voňavé svíčky, použijte raději masážní olej bez výrazné vůně.

Z parafínových masážních olejů je takovým neutrálním olejem základní masážní olej, je skutečně bez pachu, nezpůsobuje alergie a dobře jej snáší jakýkoli typ pokožky.

Mezi rostlinnými oleji je nejoblíbenějším mandlový olej, vhodný i pro masáž miminek, obličeje nebo jako zábal na vlasy. Mandlový olej má také příjemnou, středně hustou konzistenci a příznivou cenu.

Ne všechny rostlinné oleje jsou bez pachu. Když si vzpomeneme na za studena lisovaný olivový olej používaný při přípravě jídel, rozhodně má svoji osobitou vůni, která ale nemusí vyhovovat každému.

U voňavých masážních olejů sledujte, zda obsahují 100% přírodní esenciální oleje. Samozřejmě, některé vůně jsou zastoupeny parfémy, proto je důležité vybírat z nabídky renomovaných a ověřených výrobců.

Mimořádně oblíbené jsou svěží citrusové vůně, například pomeranč, navozují totiž optimistickou náladu. Koncentrované výluhy léčivých bylin, takzvané olejové maceráty jako je arnikový olej nejen příjemně bylinkově voní, ale prostřednictvím pokožky se vstřebávají i léčivé látky.

Bylinné masážní směsi

Masážní oleje - neoleje

Mezi masážními oleji najdeme také oleje, které vlastně oleji nejsou, ale svou konzistencí a účinky se na masáž mimořádně hodí.

Dejme si dva příklady, jojobový olej je vlastně vosk, ale má velmi blízko ke struktuře mazu, který lidská pokožka vylučuje. Je proto vhodný na citlivou pokožku, pro lidi trpící ekzémem i pro maséry, jejichž pokožka hůře snáší masážní prostředky, vysušuje se a praská.

Hořčíkový olej je přírodní tekutina získaná z přírodního zdroje, z oblasti, kde se před miliony let nacházelo moře. Vysoká koncentrace hořčíku, který je tělo schopno přijmout přes pokožku v takovém množství, jaké potřebuje a olejovitá konzistence jej předurčuje k použití při masáži.

Namíchej si sám

Nabídka masážních olejů od ověřených výrobců je opravdu široká a vybere si z ní každý. Ale jestli vás láká kreativita a originalita, můžete si vyrobit vlastní masážní směs. Napovíme vám například v tomto článku.

Pozor je třeba dát jen na účinky esenciálních olejů nebo bylin a jejich koncentraci. Některé totiž nejsou vhodné při vysokém nebo naopak nízkém tlaku, v těhotenství, při problémech s ledvinami nebo chce-li se klient ještě ten den opalovat na sluníčku.

Masážní prostředek vždy vybírejte dle svého uvážení a přání klienta tak, aby přispěl k co nejlepšímu účinku masáže a to nejen na tělo klienta, ale také na jeho psychiku.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.