Jak postupovat při výrobě vlastního masážního oleje? Držte se těchto ověřených rad

28.1.2021PokrokČtení do 10 minut

Na vlastnoručně vyrobený masážní olej potřebujete pár ingrediencí a chvilku času. Abyste však přesně věděli, jak na to, přečtěte si náš článek.

vyroba masazniho oleje obrazek

Nejdůležitější přísadou je takzvaný nosný olej. Čili základ, do kterého přimícháte další přísady. Úkolem tohoto základu je pohltit esenciální olej, snížit jeho koncentraci a pomocí masážních hmatů ho rozmístit po celém těle.

Nejde totiž o terapeutické účinky samotného nosného oleje, ale právě o účinky vybraného éterického oleje nebo směsi těchto olejů.

Při nosných olejích platí, že by neměli mít výrazné aroma. Pokud jde o původ, nosným olejem je jakýkoliv 100% rostlinný olej, který se získává ze semen, jader nebo ořechů. Jako konkrétní příklady uvádíme:

  • za studena lisovaný kokosový
  • olivový
  • slunečnicový
  • arganový
  • meruňkový
  • olej ze sladkých mandlí nebo hroznů
  • avokádový
  • konopný

A přestože jojobový olej není technicky olej, ale vosk, také často slouží jako základ pro individuální receptury masážních olejů.

vyroba masazniho oleje obrazek

Jak si vybrat nosný olej

Při výběru konkrétního základu myslete na to, na jakou část těla budete masážní olej nanášet a co jím chcete dosáhnout. Například slunečnicový olej je lehký a skvěle se vstřebává.

Jednoduchým vstřebáváním se může pochlubit také meruňkový olej, který navíc obsahuje množství mastných kyselin a vitamínu E. No a díky jeho uklidňujícím a zjemňujícím účinkem jej můžete použít na podrážděnou pokožku, kterou trápí svědění.

Podobně jako slunečnicový, i jojobový olej dokonale hydratuje pokožku. A protože dokáže napodobit kožní maz, v pokožce zpomaluje jeho přirozenou tvorbu. Díky těmto účinkům je skvělým základem pro lidi, kteří mají problém s akné.

Na akné také skvěle působí další lehké oleje, jako je slunečnicový nebo hroznový.

Vedle účincích a místech, na které budete olej nanášet, je důležitý jeho základ. Zvláště opatrní buďte při vyjímání nosného oleje pro lidi, kteří trpí alergiemi.

vyroba masazniho oleje obrazek

Před masáží se proto poraďte s klienty o tom, které masážní oleje jim vyhovují.

Kromě alergických a kožních reakcí však platí, že k nejlepšímu nosnému oleji se dopracujete zkušenostmi a experimentováním.

No a když už si nějaký nosný olej vyberete, nenechávejte ho jen tak kdekoliv. Skladujte ho v lahvi z tmavého skla na chladnějším místě a bez přímého slunečního záření. V opačném případě olej ztratí sílu a rychle zatuchne.

Vhodnou volbou jsou za studena lisované nosné oleje, které se vyrábějí s minimálním nebo žádným ohřevem.

Výroba vlastní masážní směsi

Když už víte, co je nosný olej a jak si ho vybrat, pojďme si z něj udělat olej na masírování. Kromě této přísady však potřebujete i éterické oleje a jednu skleněnou lahvičku.

vyroba masazniho oleje obrazek

Jaké éterické oleje použijete, záleží na vás a účincích, které chcete dosáhnout. Jako příklad uvádíme recept na olej, který zmírňuje bolest. A na jeho přípravu budete potřebovat:

  • levandulový éterický olej
  • eukalyptový éterický olej
  • éterický olej z rozmarýnu
  • éterický olej z jedle
  • libovolný nosný olej

Do lahvičky o objemu 50 ml nalijte 25 kapek oleje z levandule, 10 kapek eukalyptového oleje, 10 kapek oleje z rozmarýnu a 5 kapek jedlového oleje.

Do zbytku lahvičky dolijte nosný olej, který jste si vybrali. Přísady promíchejte tak, že potřesete lahvičkou.

Masážní olej s relaxačními účinky

Těm z vás, kteří si chtějí namíchat masážní olej s relaxačními účinky, přinášíme druhý recept. A na ten budete potřebovat následující přísady:

  • ¼ poháru sladkého mandlového oleje
  • 2 lžičky arganového oleje
  • 3 kapky éterického levandulového oleje
  • 3 kapky kadidla
  • 3 kapky vanilkového éterického oleje

Všechny ingredience vylijte do nádoby a dobře promíchejte.

Kadidlo zmírňuje úzkost, stres a podporuje vnitřní klid. Levandule zas odbourává bolest a uvolňuje ztuhlé svaly. No a k tomu vanilka, která z masáže dělá příjemný aromatický zážitek. Tento olej jednoduše přináší dokonalý psychický i fyzický relax.

vyroba masazniho oleje obrazek

Dobré rady na závěr

Vyrobený olej vždy nalévejte do tmavé láhve, aby k němu nepronikalo sluneční světlo. Pokud to neuděláte, olej může zoxidovat, ztratí své účinky a dokonce může při masáži vyvolat alergické reakce (svědění, červenání či pálení).

Kromě toho platí, že olej musíte odkládat na chladné a tmavé místo. Rozhodně olej nevystavujte přímému slunečnímu světlu ani zdroji tepla. Při dobrém skladování vám vydrží až tři měsíce.

Při výrobě masážního oleje dbejte i na dávkování přísad. Poměr nosného oleje a éterického oleje totiž nemůže být ledajaký.

vyroba masazniho oleje obrazek

V případě, že olej použijete na tělo dospělého člověka (ne obličej), poměr je od 2,5% - 5%. Čili při lahvičce o objemu 50 ml je to například 1,25 ml až 2,5 ml (25 až 50 kapek).

Při větší lahvičce o objemu 100 ml je to 2,5 až 5 ml (50 až 100 kapek).

Na obličej dospělého člověka používejte pouze poměr 1%. To znamená, že při 50 ml lahvičce je to 0,5 ml (10 kapek) a při 100 ml lahvičce je to 1 ml (20 kapek).

Pokud se chystáte masírovat děti, míchejte nosný olej a éterický olej s poměrem 1 - 2%. Pro seniory zas používejte masážní olej s poměrem 2 - 3%.

Nakonec nezapomínejte ani na to, že éterické oleje mají určité zdravotní účinky a v horším případě mohou přivodit nepříjemné potíže. Takový olej z břízy obsahuje vysoké množství methylsalicylátu, který zapříčiňuje ředění krve. Totéž platí o oleji z galutérie (Wintergreen). Proto se ani jeden z těchto olejů nedoporučuje těhotným ženám a ženám, které jsou krátce po porodu.

Vzhledem k tomu, že některé oleje mohou přivodit negativní vedlejší účinky, mají předepsané nízké dávkování. No a když se rozhodnete udělat si vlastní masážní olej, dobře si toto dávkování prostudujte.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 1

Marcela

Děkuji za přínosný článek. M.

Více