Výběr masážního lehátka: 5 hlavních parametrů, které je třeba sledovat

22.6.2022Velvesa doporučujeČtení na 4 minuty

Při výběru masážního lehátka byste měli brát v úvahu řadu parametrů a barva koženky je jedním z posledních, i když mnoho lidí vybírá především očima a podle barvy. U masérského vybavení by vás ale mnohem více měl zajímat účel a praktičnost.

Jak si správně vybrat masážní lehátko

1. Nosnosť a stabilita

Většina masážních lehátek splňuje účel, pro který jsou určeny, pokud se bavíme o nosnosti a bez problémů na nich odmasírujete běžnou klientelu.

Ale pokud víte, že vaši klienti budou patřit do vyšších váhových kategorií (nad 120 kg), měli byste zbystřit. Zde bychom již doporučovali vybírat z elektrických lehátek, která mají nosnost i 200kg. Je potřeba si uvědomit, že kromě těla klienta zatěžujeme konstrukci lehátka ještě i tlakem při masírování. A nejdůležitější je bezpečnost – jak klienta, tak maséra.

Stabilitu skládacího lehátka podporuje také konstrukční řešení, nejčastěji je to systém ocelových lanek.

Masážní lehátko pro časté přenášení do terénu by mělo být lehké

2. Šířka lehátka

Právě toto je parametr, na kterém se mnoho začínajících, nepoučených masérů nechá „nachytat“. Nepleťte si masážní lehátko s postelí, která čím je širší, tím je pohodlnější. Vy ale musíte najít zlatý střed mezi pohodlím klienta a dobrým přístupem pro maséra.

A tento osciluje kolem 70 cm. To je šířka lehátka, při které maséři různé tělesné výšky pohodlně dosáhnou na tělo klienta a zároveň se většině klientů na lehátku dobře leží a nepadají jim z něj ruce.

Lehátka o šířce menší než 65 cm vám vaši klienti pochválí jen v případě, že byste masírovali například menší děti ve sportovním klubu. Dospělý člověk se na takovém úzkém lehátku bude cítit nepohodlně.

U lehátek širších než 80 cm je klient v pohodlí, ale masér má velmi ztížený úkol, hlavně pokud je nižší postavy a má kratší paže.

Nastavte si správnou výšku masážního lehátka

3. Nastavení výšky

Možnost nastavit si pohodlnou pracovní výšku lehátka rozhodně nepodceňujte. Při masírování příliš nízko riskujete bolesti ve spodní části zad a je-li lehátko příliš vysoko, zbytečně si přetěžujete ruce a trapézy.

Naštěstí výrobci myslí na zdraví masérů a většina skládacích masážních lehátek možnost nastavení výšky má. Pokud vaše tělesná výška vybočuje z průměru (máte řekněme nad 195, resp. pod 160 cm), změřte si, při jaké výšce lehátka se vám dobře masíruje, a pohlídejte si, aby to vaše vybrané lehátko mělo správný rozsah možnosti nastavení výšky.

4. Na jaký účel?

Potřebujete lehátko do masážního či kosmetického salonu nebo chcete masírovat jako mobilní masér? Budete lehátko často skládat a přenášet, například na sportovní akce nebo zůstává stát na jednom místě ve vašem pracovním prostoru?

Výhody a nevýhody elektrického a skládacího lehátka jsme přebírali v tomto článku. Pokud se vám více hodí skládací masážní stůl, máte možnost rozhodnout se mezi konstrukcí ze dřeva nebo z hliníku. Hliníková masážní lehátka jsou nejlehčí se zachováním stability a nosnosti. Dřevěné skládací masážní stoly jsou trvanlivější a odolnější a při základní péči vám vydrží sloužit léta.

Masážní lehátko by mělo být čalouněno hustým molitanem

5. Odolné čalounění

Údaj o tloušťce čalounění může být zavádějící. Záleží totiž na typu materiálu, který jej tvoří. Obvykle to je molitan, ale tento materiál se vyrábí v různých hustotách. Pro masážní lehátka je vhodný hustý molitan, který se tak snadno nepřeleží a hlavně klient při ležení necítí spodní desku lehátka.

U hustého molitanu je dostačující tloušťka čalounění 4 cm. Vyšší čalounění může mírně překážet při masáži bočních partií těla, neboť klient se do lehátka zaboří.

Při povrchové úpravě by vás měla zajímat spíše odolnost a snadný způsob čištění. Při masáži je totiž lehátko stejně pokryto prostěradlem, takže koženka by měla odolat náhodným škrtnutím nehty a běžnému používání.

Samozřejmě při koupi masážního lehátka bereme v úvahu z ekonomického hlediska jeho cenu a z estetického zase barvu, z praktické stránky doplňkové vybavení. Za úvahu stojí i zjistit si, jaký servis se ke koupi lehátka poskytuje, abyste v případě reklamace nebyli nepříjemně zaskočeni tím, že nemáte na čem masírovat.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.