Teplo a chlad v masáži a terapii

5.10.2022PokrokČtení na 5 minut

Proč se při masáži zabývat otázkou tepla a chladu? Protože teplo i chlad působí terapeuticky, utlumují bolesti svalů, vaziv a kloubů a urychlují regeneraci a hojení tkání. Dnes si dáme kousek teorie a podíváme se také na praktickou aplikaci termoterapie při masáži.

Teplo a chlad při masáži

Termoterapie

Termoterapie se definuje jako přidávání, resp. odebírání tepla do a z organismu za účelem terapie, prevence nebo rehabilitace. Tento výraz se tedy týká jak tepla, tak i chladu. Při pozitivní termoterapii teplo do těla dodáváme a při negativní ho odebíráme, respektive působíme na tělo chladem. Pro úplnost je třeba dodat, že pokud na teplo působíme teplotou, která není vnímána ani jako teplá ani jako studená, mluvíme o indiferentním působení termoterapie a o izotermní (neutrální) teplotě.

Tolerance teploty

Vnímání teplotních podnětů je poměrně individuální, ale přece jisté obecné hodnoty stanovené jsou. Jako indiferentní hodnotíme obyčejně teplotu mezi 34 a 36°C, podněty od 37 do 40°C jsou pro nás teplé, do 45°C horké a nad 46°C velmi horké. Taková klasifikace však platí spíše pro vodu, například u parafínového obkladu umíme tolerovat až 60°C.

Dalšími faktory při snášení tepla jsou:

  • jaká část těla je teplotnímu podnětu vystavena (čím menší, tím snadněji tělo teplotu toleruje)
  • narušená cirkulace krve nebo poškození nervů při některých onemocněních a v okolí jizev, popálenin a podobných poškození
  • vlhkost pokožky (suchá pokožka snese vyšší teplotu)
  • věk - malé děti a starší osoby mají sníženou schopnost snášet výkyvy tepla
  • zvyk - lidé zvyklí na saunování nebo pravidelné otužování hodnotí teplotní podněty jinak
  • individuální tělesné faktory a aktuální duševní stav
Teplo vnímá každý jinak

Účinky tepla a chladu

Lze je rozdělit na celkové a lokální. Místní účinky působení tepla se projeví jako vazodilatace (roztažení cév), svalová relaxace, ústup (chronických) bolestí, zvýšení rozsahu pohybu ošetřované části těla, změkčení tkání a uvolnění svalstva, kůže i vaziv.

Celkové účinky tepla se projeví zvýšením metabolismu v buňkách, čímž se zlepší jejich výživa, rychlejší regenerací a hojením tkání, podporou imunity a při pomalém zahřívání (ne šokovém) pokles krevního tlaku, zvýšení tepu, relaxační až sedativní účinek.

Chlad místně stahuje cévy (vazokonstrikce), tlumí (akutní) bolest a snižuje krvácivost a otok tkáně. Celkově působení chladu snižuje metabolismus v buňkách, tlumí zánět a sklon k otokům, je prevencí vzniku křečí a má mírný analgetický účinek.

Využití termoterapie při masáži

Pojďme z teorie do praxe. Při klasické masáži se produkci tepla nevyhneme, vzniká třením. Přehřátí tkání při masáži podporuje také výběr masážních prostředků, jejich konzistence, složení a množství a navíc samotná tělesná teplota maséra a masérské místnosti.

Některé místní účinky tepla umíme využít k tomu, aby masáž poskytnutá klientovi měla lepší účinek. Působením tepla tedy umíme tkáně změkčit a předpřipravit si je na masáž. Znamená to, že masér dosáhne při stejné námaze lepšího výsledku nebo přinejmenším stejný výsledek masáže při menším vynaložení síly.

Masáž nahřátým olejem

Způsobů, jak masírovanou část těla před masáží zahřát, je velmi mnoho. Asi nejjednodušší z nich, který přirozeně umíme zakomponovat do masáže, je použít nahřátý masážní olej. V profesionálním salonu k tomu využíváme ohřívače olejů.

Při sportovněji laděné nebo anticelulitidní masáži umíme využít prokrvení a teplo vznikající při použití speciálních masážních prostředků jako jsou anticelulitidní krémy, oleje nebo hřejivé emulze.

Další možností, jak hlavně v chladných měsících zvýšit komfort klienta a zároveň rychleji rozehřát jeho tělo a svalstvo, je použít elektrickou vyhřívací podložku. Přímo na ztuhlé svaly můžeme přiložit nosiče tepla, ať už rašelinové (drží teplo 5x lépe než voda), gelové nebo minerální. Nosiče tepla je třeba samozřejmě předem nahřát.

Zajímavým nástrojem v rámci masážní terapie je využití funkčních krémů (Strongpower, Muay, Tiger balm). Tyto směsi na bázi mentolu a metylsalicylátu tkáň nejprve zachladí, čímž potlačí tvorbu otoků a poté ji efektivně prokrví a přehřejí do hloubky na delší dobu. Nastartují se tím hojivé a regenerační procesy, jakož i tlumení bolesti.

Terapie s využitím tepla

Některé typy masáže a terapie přímo pracují s využitím tepla. Masáž lávovými kameny, moxování, nahřívání infračerveným světlem a parafínové zábaly rovnou počítají s pozitivními účinky tepla dodávaného do organismu.

Také termoterapie má kontraindikace

Teplo neaplikujeme 24 hodin po úrazu, při krvácivých stavech, na otoky a při kožních onemocněních. Chlad může poškodit místa s oslabenou cirkulací krve, otevřené rány a nepoužíváme jej ani u osob s alergií na chlad.

Teplo, případně chlad umí být pro maséra účinnými nástroji. S jejich pomocí lze provést masáž s lepšími výsledky nejen na masírované části těla, ale celkově s vyšším přínosem pro zdraví a imunitu klienta. Vyplatí se proto naučit se s teplem pracovat a zapojit jej do procesu masáže.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.