Profesionální trenér radí: Cviky na páteř byste měli nejprve vyzkoušet s odborníkem

17.5.2020Fit a v pohoděČtení na 4 minuty

Bolesti šíje a krční páteře dnes trápí velkou část dospělé populace. Jak s tímto rozšířeným problémem bojovat, nám v rozhovoru prozradil zkušený atlet a osobní trenér Jakub Bottlík.

skúsený atlét a osobný tréner Jakub Bottlík

Jaké jsou jednoduché cvičení na krční páteř, které člověk zvládne procvičit i sám doma?

Je mnoho cvičení na krční páteř, které si umíme procvičit i doma samostatně, avšak ne každé cvičení umíme provést správně. Na internetu najdeme množství terapeutických postupů. Ty bychom se ale měli nejdříve naučit pod vedením zkušeného fyzioterapeuta nebo trenéra, který se danou problematikou zabývá a naučí nás tyto cviky dělat bez chyb.

Svěření se do rukou odborníkům nám pomůže vyvarovat se dalších komplikací, které bychom si mohli sami nesprávným cvičením přivodit.

Cviky na chrbticu by ste mali najprv precvičiť s odborníkom obrázok

Jaké cvičební pomůcky k procvičování této části těla patří mezi nejefektivnější?

Používají se zejména míčky různé tvrdosti, pěnové válce, overbally, therabandy a různé podložky na úpravu zakřivení krční páteře při cvičení. Existují také cvičební metody zaměřené na korekci páteře, jako je například SM systém, který při cvičení využívá speciální lana.

Je dobrá na procvičení krční páteře i stále populárnější jóga?

Určitě ano. Odstraněním těchto problémů se zabývá například akujoga, která sérií dechových, protahovacích a posilovacích cvičení odstraňuje bolest v oblasti celé páteře.

Co kromě cvičení je ještě efektivní pro uvolnění bloků či napětí?

V dnešní době známe kromě cvičení i mnoho dalších způsobů pro prevenci a odstranění bolesti. Využíváme k tomu například manuální terapii, baňkování, guashu, suchou jehlu, akupunkturu, fyzikální terapii či kinesiotaping.

Cviky na chrbticu by ste mali najprv precvičiť s odborníkom obrázok
Jaká je prevence bolestí spojených s touto oblastí?

Doporučuji provádět různé pohybové aktivity, a to v co nejlepším nastavení. Vyhýbat se jednostrannému zatížení, dlouhodobému sezení v jedné pozici a podobně. Ohledně korekce sedu nám může pomoci například dynamická podložka na sezení a ergonomická opěrka.

Při sedavém zaměstnání se doporučuje častěji měnit polohu, kancelářskou židli obměnit za gymnastický balón nebo přejít z polohy v sedu do polohy v stoji. Nesmíme zapomínat na optimální nastavení výšky a vzdálenosti monitoru, jakož i polohy rukou při práci s myší a klávesnicí.

V neposlední řadě doporučuji eliminovat stres, který podstatnou měrou negativně ovlivňuje i šíjové svalstvo.

Jak moc dokáže krční páteři pomoci dobrý polštář?

Správná pozice krční páteře během spánku dokáže přinést určité benefity. V každém případě při bolestech krční páteře a hlavy se nedoporučuje leh na břiše.

Namísto toho je vhodný spánek na zádech nebo boku s podložením krční páteře a hlavy malým polštářem. Při takové poloze se zachová fyziologické zakřivení a sklon páteře.

Lidé, kteří mají výraznou hrudní kyfózu (nadměrné zakřivení hrudníku, pozn.), by měli používat vyšší polštář, aby jejich hlava byla v optimální poloze vůči páteři.

Cviky na chrbticu by ste mali najprv precvičiť s odborníkom obrázok

Může pomoci i změna v podobě chůze?

Pohyb je odrazem funkce centrální nervové soustavy. Už jako malé děti jsme se začali plazit, lézt po čtyřech a chodit, aniž nás to někdo naučil. Zdravé dítě se automaticky pohybuje se správným postavením páteře, hrudníku, pánve a jiných částí těla.

V průběhu let páteř a ostatní klouby zatěžují nesprávné pohybové návyky. Tyto stereotypy se mohou odvíjet například od druhu každodenní pracovní činnosti, způsobu sezení, jízdy či sledování mobilního telefonu.

Neustálým přetěžováním jednotlivých částí těla a následně nedostatečnou kompenzací a regenerací se naše tělo začne bouřit. Unavené svaly nedokázaly pracovat tak, jak by měly, a nás začne bolet hlava, ramena nebo kříže.

Cvičení má uvolnit přetížené, oslabené nebo "špatně" aktivované svaly. To se nakonec promítne do správného držení těla, správné chůze a správného provádění běžných denních činností.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.