Migréna: šestá nejvíce handicapující nemoc podle WHO

18.3.2024Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Migréna je neurologické onemocnění s významným podílem dědičnosti. Mechanismus jejího vzniku není ještě zcela jasný, z medicínského hlediska se jedná o cévní, hormonální a nervové změny v mozku související s poruchou rovnováhy serotoninu. Čím se liší od jiných bolestí hlavy, co ji nejčastěji spouští a co kromě léků můžete použít při bolesti hlavy?

Migréna - silné bolesti hlavy

Není to obyčejná bolest hlavy

Spouštěče migrény mohou být podobné jako u jiných typů bolestí hlavy, ale typické jsou středně těžké až těžké pulzující bolesti na jedné straně hlavy v okolí spánku trvající několik hodin až tři dny, doprovázené často přecitlivělostí na světlo, zvuky, pachy, závratěmi, nevolností až zvracením.

Běžně dostupné léky na bolest při rozjeté migréně už málokdy spolehlivě zabírají. Toto onemocnění 3x častěji postihuje ženy jako muže a nevyhýbá se ani dětem. Pacient často nemá jinou možnost, než brát léky přímo určené pro migrénu a odpočívat v tiché a zatemněné místnosti, než záchvat projde.

Chronická migréna

Nepříjemné záchvaty migrény se mohou opakovat, u některých lidí i několikrát za týden. Pokud migréna přejde do chronického stadia, je obtížnější ji zvládat, nemocného vyčerpává a vyřazuje z pracovního procesu a je častou příčinou pracovní neschopnosti nebo až přechodu na invalidní důchod.

Proto je dobré umět odlišit migrénu od jiných typů bolestí hlavy a při obou pátrat po příčinách, spouštěčích nebo jejich kombinaci. Některé spouštěče (např. spánkový režim) totiž umíme ovlivnit a jiné (změny atmosférického tlaku) zase ne a organismus často zvládne nápor jednoho faktoru, ale už ne jejich kombinace.

Hlásí se předem

Nepříjemná návštěva v podobě migrény se umí ohlašovat i den předem pocitem ztuhlosti v oblasti krční páteře a šíje, podrážděností a nepokojem, únavou, malátností, zhoršeným soustředěním, ale i zvýšenou chutí k jídlu.

Asi 20% migreniků zažívá před nebo během záchvatu tzn. auru, klamání smyslů, nejčastěji zraku, kdy se v zorném poli objevují záblesky či skvrny, nebo neurologické příznaky jako brnění končetin, obličeje, poruchy řeči.

Nejčastěji spouštěče záchvatu migrény, ale i jiné bolesti hlavy:

  • změny počasí a tlaku,
  • příliš dlouhý nebo příliš krátký spánek,
  • dehydratace,
  • stres, únava, vyčerpanost,
  • alkohol,
  • hlad (málo cukru v krvi),
  • některé potraviny nebo jejich kombinace,
  • hormonální změny (menstruace, těhotenství, kojení, perimenopauza).
Bolest při migréně bývá na jedné straně hlavy

Prevence bolestí hlavy a migrény

Migréna je neurologickým onemocněním a patří do rukou lékařů, minimálně proto, aby se vyloučily jiné závažné příčiny krutých bolestí hlavy jako je aneurysma, mozkový nádor nebo vážné onemocnění očí či zubů.

Při častějších bolestech hlavy jakéhokoli typu je vhodné zrevidovat si svůj životní styl. Doporučuje se také vést si alespoň tři měsíce stručné denní záznamy pro zjištění pravděpodobných spouštěčů záchvatů, zapisovat si počasí, dodržení pitného režimu, pohyb, zkonzumované potraviny, alkohol a u žen i hormonální cyklus.

Domácí prevence zahrnuje kromě úpravy životního stylu, tedy pravidelný spánek, strava a pitný režim a pohyb, omezení alkoholu a opatrnost při kofeinu a jiných povzbuzovacích prostředcích, zejména omezení stresových faktorů.

Zde může pomoci masáž, kterou aplikujeme při zpozorování prvních příznaků nepohody nebo ještě lépe v rámci prevence pravidelná masáž alespoň jednou měsíčně. Můžete si vybrat kratší masáže hlavy a šíje nebo i celotělové, déle než hodinu trvající masáže, ale zaměřte se na relaxační a uvolňující procedury v příjemném prostředí.

Při automasáži spánkové, záhlavní a krční oblasti můžete použít směs nosného a éterického oleje, nejčastěji se doporučuje mátový, eukalyptový, levandulový, meduňkový nebo citrusový. Vyhněte se ale oblasti očí.

Pomoci umí i šátek, šála nebo čelenka napevno utažená kolem hlavy. Někomu zabírá teplo, jinému naopak chlad, postupujte podle toho, co vám přináší úlevu, buď studený obklad nebo teplá čepice na hlavě.

Zatuhnutí v oblasti krku, které často končí bolestmi hlavy, můžete uvolnit krátkým cvičením na šíji a krk. Naučte se vhodné cviky předem, abyste je uměli v kritické situaci použít. Vhodná je také obličejová gymnastika, která uvolní svaly na tváři.

Lepší zvládání stresu a rychlejší regeneraci z únavy a vyčerpání, které mohou spouštět bolesti hlavy, můžete řešit také využitím hořčíkového oleje do koupele nebo na masáž. Hořčík se podílí navíc než 300 chemických dějích v organismu, v potravinách je ho vlivem chemie a vyčerpání půdy stále méně a naopak naše tělo při stresu a nárocích doby potřebuje tento minerál ve zvýšených dávkách.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.