Jak vyčistit difuzér a aromalampu

18.10.2023Velvesa doporučujeČtení na 4 minuty

Difuzéry i aromalampy si zaslouží naši péči, aby byly funkční co nejdéle a přinášely nám radost, relax a zdraví. Proto je dobré vědět, jakou vodu do nich používat, jak často je čistit a čím.

Čištění difuzéru

Máte tvrdou vodu?

Na tvrdosti pitné vody, tedy na obsahu minerálů v ní, závisí, jak rychle se zanáší například varná konvice. A totéž platí i pro difuzér nebo aromalampu.

Pro difuzování je nejvhodnější destilovaná voda, většina lidí ale používá běžnou vodu z kohoutku, která by měla být pokojové teploty. Čím tvrdší voda je, tím častěji bude difuzér či aromalampa vyžadovat čištění

Frekvence čištění

Ideální je dopřát difuzéru i aromalampě běžné očištění po každém provozu a větší čištění podle potřeby a podle toho, jak často tyto pomocníky používáme. Čistěte difuzér vždy, když si všimnete bílého filmu na povrchu vody nebo usazování minerálů v nádržce na vodu, případně tvorby slizkého filmu.

Očistit difuzér je vhodné i při změně esenciálního oleje, aby se nám zbytky olejíčku nepomíchaly a nenegovaly terapeutické účinky, případně nevytvořily jinou vůni, než jsme chtěli.

Nenechávejte v difuzéru stát vodu, podporujete tak usazování vodního kamene. Po každém skončení difuzování je třeba zbylou vodu z difuzéru vylít, vyhnout se při tom straně, na které je zabudovaná elektronika, vytřít vnitřek přístroje dosucha a nechat jej otevřený doschnout.

Při intenzivním každodenním používání si difuzér zaslouží odvápnění a velkou očistu s frekvencí týden až měsíc. Stejně to platí, pokud neplánujete difuzér déle používat, například přes léto, před odložením jej očistěte, nechte úplně vysušit a skladujte chráněný před prachem, teplem, přímým sluncem a vlhkostí

Jak na čištění difuzéru

Naplňte nádržku difuzéru vodou asi do poloviny objemu. Přidejte přibližně 10 kapek octa nebo citrónové šťávy, zhruba čajovou lžičku. Podle stupně zanesení difuzéru jej zapněte na 5-15 minut.

Po této proceduře vylijte čistící směs, případně difuzér jemně mechanicky dočistěte měkkým zubním kartáčkem nebo hadříkem. Okraje nádobky a ultrazvukovou plotýnku můžete opatrně otřít kosmetickým odličovacím tampónem namočeným do octa. Nakonec difuzér vypláchněte čistou vodou a otřete dosucha.

Zkontrolujte, zda se v nádobce ještě nacházejí usazeniny. Pokud ano, postup zopakujte a nechte směs působit déle.

Nezapomeňte v rámci této procedury otřít i vnější části difuzéru, odstranit z nich prach a případnou mastnotu.

I aromalampu je třeba čistit

Jak čistit aromalampu

Směs oleje s vodou v aromalampě bychom nikdy neměli nechat úplně odpařit. Nánosy na stěnách nádržky na vodu je třeba očistit, aby se neslepili na dehet, jehož výpary nejsou zrovna zdraví prospěšné.

Keramické aromalampy je vhodné očistit po každém použití a nenechávat v nich stát směs vody s olejem. Po použití zbylou vodu vylijte a nádržku vytřete dosucha. S čištěním počkejte, až aromalampa trochu vychladne. Použít můžete horkou vodu, octovou vodu nebo běžné odmašťovací prostředky.

Používejte pouze prostředky a nástroje, kterými čistíte běžnou keramiku, abyste povrch aromalampy nepoškrábali. Pokud je aromalampa kompletně glazovaná, snese obvykle i umytí v myčce nádobí při běžné (ne nejvyšší) teplotě.

Delší a zdravější použití

Difuzér a aromalampa, o které budete pravidelně pečovat a čistit je, nejen že vydrží déle bezproblémově fungovat, ale vůně a studená mlha z nich produkovaná budou zdraví prospěšné a potěší vaše smysly.

Vždy používejte k difuzování pouze kvalitní 100% přírodní esenciální oleje nebo jejich směsi od ověřeného výrobce.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.