Aby šíje nebolela

6.6.2023Fit a v pohoděČtení do 10 minut

S nepříjemnou bolestí šíje se za svého života setkal asi každý a pro velkou skupinu lidí je už každodenním společníkem. Proč nás „bolí za krkem“ a co můžeme udělat, abychom těmto stavům předešli? Bolesti šíje totiž nezmizí jen tak samy od sebe. Jako u každé bolesti, i zde platí, že tělo nám dává najevo, že něco děláme špatně.

Bolesti šíje

Stres náš každodenní

Krční páteř je nejkratší, nejsubtilnější a nejohebnější úsek páteře. Pohybuje krkem a hlavou, která v průměru váží až 4,5 kilogramu.

Většina populace dává krční páteři a svalům krku, hlavy, ramen a horní části zad pořádně zabrat, neboť v době informační trávíme příliš mnoho času ve strnulé poloze za počítačem nebo s hlavou skloněnou nad chytrým telefonem, případně v pololeže na gauči před obrazovkou.

Lidské tělo je uzpůsobeno k pohybu ve vzpřímené poloze a k vrtění, které dětem tak často zakazujeme. Jakákoli poloha, ve které setrváváme déle bez pohybu, naše tělo nevhodně zatěžuje. Sedavý způsob života a pro mnoho lidí permanentně přítomný stres způsobuje, že zakulacujeme záda, hlava klesá do předklonu a svaly krku a šíje jsou přetížené.

Problémy se svalstvem krku a šíje mohou vzniknout i pro vrozené anomálie, nemoc nebo po úrazu. Tyto stavy patří do rukou fyzioterapeutů a lékařů a je zbytečné trpět, váhat a situaci neřešit.

Řetězení

Svaly pracují v řetězcích od nohou až po konečky prstů na rukou. Přetížíme-li svaly hlavy a krku, tyto tuhnou, vytvářejí se v nich trigger pointy, později i spasmy.

Drobné obratle krční páteře jsou ztuhlými svaly utlačovány a při neřešení stavu postupně trpí i nervy. Výsledkem je ztuhlost, mravenčení, necitlivost prstů, bolesti vystřelující do hlavy nebo do ramen, skřípání či vrzání za krkem, omezená pohyblivost a následně zhoršená kvalita spánku, pískání v uších a další nepříjemné příznaky.

Pokud povrchové svalstvo pro nevhodnou polohu přebere práci za hluboké svalstvo podél páteře, toto se přestane snažit a ochabuje. Časem se mění pohybové vzorce a již tak přetížené povrchové svalstvo se zapojuje i do činností, které za úkol nemá a aktivuje se i při psaní na klávesnici nebo některých pohybech paže.

Neškoďte si ještě více

Osm hodin strnulého sezení za počítačem se těžko vykompenzuje dvěma třemi masážemi měsíčně, a pokud člověk nepřidá vhodný a cílený pohyb k uvolnění přetížených partií, bolesti se mohou stát chronickými. Vhodné aktivity jsou takové, které krk uvolní a posílí a zároveň po psychické stránce uvolní od stresu. Pokud je vaším hobby háčkování nebo kolo, vaše šíje je v tlaku prakticky bez přestávky.

Dobrý spánek

Samozřejmě, kromě spánku a i to jen tehdy, máte-li správnou matraci a polštář a spíte dostatečný počet hodin kvalitním, nepřerušovaným spánkem. Fyzioterapeuti tvrdí, že doporučovat každému ortopedický tvarovaný polštář a tvrdší matraci není zárukou kvality spánku. I zde platí, že správné nastavení je takové, po kterém se cítíme dobře. Pokud se vám občas žádá spát bez polštáře nebo s vysoko nastlaným pod hlavou, udělejte to. Tvrdost matrace přizpůsobte své váze, věku a zdravotnímu stavu tak, abyste vstávali pokud možno odpočatí a uvolnění.

Překvapivě mnoho problémových zatuhnutí šíje vidí maséři v létě. Na vině je klimatizace a průvan, proto je třeba si krk zakrývat alespoň lehkým šátkem a nastavovat si klima v autě a v kanceláři tak, aby nefoukala přímo na tělo.

Nastavte správně sebe i okolí

V práci si pokud možno vytvořte co nejvhodnější podmínky. Monitor počítače mějte rovnou před očima, abyste se na něj dívali se vzpřímeným krkem, lokty by se měly jemně opírat o stůl v úhlu 90° k tělu a ramena ani lokty by neměly tělo předbíhat.

Nenoste těžké tašky a batohy na jednom rameni a netelefonujte tak, že si přidržujete mobil u ucha ramenem. Kromě nesprávného sezení tohle jsou největší zlozvyky, které vedou k bolestem šíje, ramen a problémům se svalstvem v okolí lopatek.

Představte si, že jste marioneta a z hlavy vám jde vodící šňůrka. Tahejte se za ní, sedněte si na sedací kosti s uvolněnou, jemně podsazenou pánví, vzpřimte a vystřete hlavu, zatlačte jemně bradu směrem k hrudní kosti, zhluboka se nadechněte a přirozeně nechte ramena klesnout dozadu a dolů. Soustřeďte se na práci svalů ve střední části zad pod lopatkami, jako byste si tam zašněrovali pomyslný korzet.

Zapamatujte si tuto polohu a vědomě se do ní velmi často vracejte. Nezapomeňte však na pohyb. Minimálně jednou za hodinu vstaňte od počítače, udělejte pár cviků, zadívejte se do dálky, ideálně ven oknem nebo zavřete oči, protáhněte ruce nad hlavu nebo zatočte zápěstími či celými pažemi.

Dopřejte si pravidelnou masáž, pohyb i dostatek relaxu, smíchu, pohody na vykompenzování denního stresu. Odměnou by mělo být uvolnění svalstva šíje, lepší ohebnost, méně bolestí hlavy a klidnější spánek.

Jak si pomoci při akutní bolesti šíje

V akutních případech zkuste jako první pomoc šíji uvolnit masáží, rolováním na míčku nebo dvoukouli, což lze i v kanceláři podél zdi, pokud máte možnost se natáhnout, můžete využít i vhodně tvarovaný válec. Úlevu vám může přinést i speciálně tvarovaný masážer na trigger-pointy, kterým si svépomocně rozmačkáte přesně ten bod, který vás nejvíce bolí.

Vhodným pomocníkem je také suché teplo. Mimořádně praktické jsou náplasti, které se nelepí na tělo, ale na oblečení. V případě problémů s šíjí je dobré mít po ruce šátek, nalepit na něj náplast a máte minimálně 12 hodin postaráno o teplý obklad, který můžete odložit v případě meetingu, řízení, sportování či sprchy.

K nahřátí šíje je přímo určen i rašelinový polštářek, který zahřejete bleskově v mikrovlnce, vodní lázni nebo v horké vodě. Praktické jsou také funkční krémy a balzámy, prohřejí, prokrví a uvolní svalstvo a kůži a díky malému balení je můžete mít po ruce vždy.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.