Slunce v trávě

29.4.2008Fit a v pohoděČtení na 4 minuty

Slunce v trávě. Jarní sluníčko se začalo probouzet a my spolu s ním. Tedy alespoň někteří. Mnohé z nás chytila "jarní únava" a nechce se nám ani hlavu zvednout a vychutnat si první jarní paprsky slunce. No ruku na srdce, stály jste již toto jaro s přivřenýma očima a nechali se hladit teplem slunečních paprsků?

Slunce v trávě

Že ještě ne, no nic to, stačí otevřít oči a malé sluníčka najdete i v trávě. Řeknete si, ale proč slunce v trávě? Uhodli jste, řeč je o pampelišce. No nejsou to jen takové obyčejné sluníčka, skrývá se v nich neobyčejná síla. Její nahořklá chuť ji předurčuje k léčení nemocí trávicího traktu. Podporuje činnost jater, žlučníku, ledvin a také růst červených krvinek. Silně čistí krev, čímž zlepšuje činnost našeho srdíčka. Posiluje činnost slinivky, proto je dobrá i při cukrovce. Osvědčila se i při revmatismu a žloutence. Její močopudné účinky odlehčují organismus, pomáhají při obezitě. Pro revmatiky je pampeliška jednou z nejlepších léčivých bylin.

Dlouhé roky jsem kráčela po loukách, obdivovala krásu rozkvetlých květin pampelišek, ale nikdy jsem se nezamýšlela nad léčivými účinky. V zahradě jsem ji brala jako nežádoucí plevel. No teď žasnu nad všestranností jejího použití a za to vděčím dvěma lidem. Jednou z nich je jistá 84 letá paní, která je plná energie a zdravíčko její stále velmi dobře slouží. Prozradila mi malé tajemství. Každý den sní několik pampeliškových lístků a to během celého roku. Na zimu si ji jednoduše nasuší.

Druhým člověkem je můj 3-letý syn. Jen co začal dělat první krůčky, malými ručkami trhal rozkvetlé pampeliškové kvítky i se stonkem. Děti jako by intuitivně cítili co je pro ně dobré. Nezbylo to samozřejmě jen při trhání. S chutí se pustil do kousání dokud celou stonku nesnědl. To trvalo od časného jara do pozdního léta. Nevěřícně jsem ochutnala i já a světe div se, opravdu to bylo dobré. Nahořklá chuť mléka, které je v dužině byla během teplého dne příjemných osvěžením. A na závěr jedna velmi stará, ale pravdivá a stále aktuální věta: "Zkuste a uvidíte, vždyť přece jednou zkusit je lepší než stokrát slyšet."

Speciality z pampelišky:

VAŘENÝ PAMPELIŠKOVÝ SIRUP
Suroviny: 300 květů pampelišky, 1 citron, 1 pomeranč, 1l vody, 1,25 kg krystalového cukru, 1 lžička kyseliny citrónové Postup: Čerstvé ranní květy pampelišky důkladně omyjeme, zasypeme polovinou cukru a pokapeme půlkou citrónu, promícháme a necháme v chladničce 12 hodin odstát. Po uplynutí doby zalijeme 1 litrem studené pitné vody a uložíme na zbytek dne do chladu. Druhý den květy s vodou svaříme s druhou polovinou oloupaného citrónu s oloupaným pomerančem, rozkrájená na malé kousky a po vychladnutí přecedíme. Do takto získaného pampeliškového odvaru přidáme zbytek cukru a vaříme dokud tekutina zhoustne. Horký sirup naplníme do čistých lahviček, Které po uzavření obrátíme dnem vzhůru a uložíme do tmy, chladu a sucha.

DĚTEM NA DOBRÉ TRÁVENÍ
Suroviny: 15g čerstvých (můžeme použít i sušené) pampeliškových květů. Trochu meduňky lékařské, 10-15 zrnek badyánu, 10 g kmínu, po kávové lžičce zázvoru, kardamonu a koriandru, 100ml medu a 1l jablečné šťávy.
Postup: Koření a bylinky posekáme a umeleme na mlýnku nebo v hmoždíři. Pak je nasypeme do jablečné šťávy, osladíme medem a provaříme. Necháme vychladnout. Ještě jednou přivedeme do varu, přecedíme nebo přefiltrujeme a naplníme do sterilizovaných lahví. Vzduchotěsně uzavřeme a uložíme do chladu.
Užíváme: 1 PL denně

VINNÝ NÁPOJ Z KVĚTIN
Celkově posilující nápoj, prospívá starším oslabeným lidem a lidem se srdečně-cévními problémy. Suroviny: Čerstvě natrhané pampeliškové květy, litr nejlépe přírodního vína. Postup: Pampelišky pořádně opláchneme a naplníme jimi celou láhev či sklenici (nejlépe větší zavařeninový). Květiny zalijeme vínem tak, aby byly zcela ponořeny. Poté jemně uzavřeme a necháme na slunci stát asi dva týdny. Scedíme, scezené přelijeme do čisté láhve a uložíme na chladné místo.
Pijeme po doušcích v případě potřeby.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.