Trigger points nebo spoušťové body

28.3.2023PokrokČtení do 10 minut

Za ideálních okolností by naše svaly měly být pružné, relativně měkké a nebolestivé na dotek od začátku po úpon. Nesprávné pohybové návyky, stres a úrazy však způsobují, že se ve svalech vytvářejí bolestivá místa, která známe pod názvem spoušťové body nebo trigger points.

Trigger points - spoušťové body

Co je trigger point

Svaly jsou stavěny na určitý typ pohybu, střídání kontrakce (stažení) a relaxace (uvolnění). Spoušťový bod ve svalu se vytváří při jeho přetížení, jednorázovém nebo dlouhodobém. Fyzické přetížení svalu nebo emocionální stres způsobí, že nejmenší vlákna ve svalu se místo hladkého smršťování a uvolňování zaseknou a vytvoří ztuhlé místo, jakýsi uzlík, trigger point. V tomto místě vázne zásobování kyslíkem a živinami, jakož i odvod odpadních látek metabolismu a sval tak ztrácí sílu, pružnost a schopnost pracovat v plném rozsahu. Trigger pointy se zvyknou ve svalu i řetězit.

Svalstvo a orgány v lidském těle jsou obaleny fasciemi (česky povázka). Celá fasciální síť je propojena a spolupracuje, takže oslabením jednoho svalu a stažením jeho fascie jsou jiné svaly nuceny kompenzovat jeho výpadek zvýšenou prací a také se v nich vytvářejí spoušťové body. Zkrácené svalstvo omezuje pohyb v kloubech a negativně ovlivňuje také páteř a pánev. Nerovnováha v organismu zasahuje postupně jiné orgánové soustavy, důsledkem může být například i pálení v očích nebo pískání v uších kvůli podráždění autonomního nervového systému.

Nejčastěji však spoušťové body způsobují ztuhlost a bolestivost svalstva a omezení pohybu, připisuje se jim zodpovědnost až za 75% bolestivých stavů. Z názvu „spoušťové“ vyplývá, že bolest způsobená trigger pointem se projevuje buď přímo na místě a ve svalu, kde vznikl nebo se přenáší (spouští bolest) na jiné místo těla. Typickým příkladem je bolest hlavy způsobená spoušťovým bodem v trapézovém svalu. Trigger point může kromě bolesti způsobovat i trnutí a brnění svalstva, pocit píchání, pálení nebo dokonce závratě.

Z čeho vznikají a kde je nejčastěji najdeme

Již víme, že příčinou vzniku triggerů je fyzický nebo emocionální stres. Nejčastěji si vznik spoušťových bodů způsobíme nesprávným pohybem, ať už jednorázovým (přecenění sil při práci, v posilovně, na turistice) nebo opakovaným (návyky v práci, při řízení, nesprávné držení těla, nošení břemen apod.).

Rychlost regenerace svalstva se snižuje i s přibývajícím věkem. Případnému úrazu nebo operaci se ne vždy můžeme vyhnout, ale správnou rehabilitací minimalizujeme negativní důsledky.

I nesprávné pohybové návyky, nevhodná obuv a oblečení, výkyv počasí či ofouknutí od klimatizace mohou způsobit bolestivá zatuhnutí ve svalech.

Podceňovat bychom neměli ani psychiku. Trigger pointy najdeme už i na svalstvu dětí, zažívají totiž ve škole a v životě dost stresu a nemají správné pohybové návyky. Často nám stres a zatuhnutí svalstva způsobí i strach, například ztuhnutí šíjového svalstva po návštěvě zubaře.

Trigger points se mohou vyskytnout v celém průběhu svalu nebo na jeho koncích, u každého člověka mohou být specifické podle činností, kterým se věnuje. U lidí, kteří posilují, najdeme triggery často kolem ramen a na trapézu. Podobně je to i u těch, co hodně vysedávají za počítačem, přidávají se ještě spoušťové body v oblasti krku. Sportovci věnující se běhu vykazují trigger points v lýtkách, stehnech a kolem beder. Školní děti mívají zatuhlé části svalů mezi lopatkami a na trapézu. Proto je pro maséra, fyzioterapeuta nebo lékaře důležité správně klienta vyzpovídat, zjistit, jak probíhá jeho den, jaké má pohybové návyky a co mu způsobuje stres.

Trigger point masáž

Jak řešit spoušťové body?

Samozřejmě, že masáží. O masáži trigger points se říká, že je bolestivá. Nemusí to být pravda, i když většina spoušťových bodů je na dotek a tlak citlivá, podle toho je i na těle vyhledáváme. Může být přítomen i záškub svalstva a přenesená bolest, když stlačení spoušťového bodu vyvolává bolest v jiné části těla, specificky pro jednotlivé triggery.

Jelikož triggery se vytvářejí jako odpověď na fyzický nebo emocionální stres, kteroukoli techniku masér na jejich odstraňování zvolí, měl by postupovat s ohledem na konkrétního klienta. Cílem je trigger points uvolnit a ne způsobit nové kvůli bolesti při masáži.

K uvolnění zanedbaných spoušťových bodů je často třeba absolvovat několik masážních setkání. Práce s trigger points se může skrývat také pod pojmem myofasciální techniky, měkké techniky, ošetření měkkých tkání, případně i deep tissue masáž.

Ale i při „obyčejné“ klasické švédské masáži umí masér se spoušťovými body pracovat. Vyhledávají se pomalým procházením hlouběji po vláknech svalu, masér vyhmatává zatvrdlá místa, uzlíky, na které pak působí tlakem pomocí prstů (případně i hánek, lokte) nebo speciálními pomůckami pro ošetření trigger points. Případně se menší svaly v místě trigger pointu stlačí z obou stran, dokud spoušťový bod nepovolí. Říká se tomu „fenomén tání“, zatvrdlé místo povolí, svalová vlákna se uvolní, na postižené místo se dostane zvýšená dávka krve a kyslíku a sval se dostává do rovnováhy.

Z praktického hlediska se doporučuje střídat ošetření trigger points s jemnějšími a delšími tahy přes postiženou tkáň, tedy kombinovat ji například s klasickou masáží nebo s lomi lomi. Klient by neměl zadržovat dech, naopak, případnou bolest je třeba prodýchat hlubokými nádechy až do břicha a umožnit tak svalům správné okysličení.

Při rozsáhlejších problémech se kromě opakování masáže někdy nevyhnete péči fyzioterapeuta či ortopeda, kteří mohou využít i jiných metod k ošetření spoušťových bodů jako je suchá jehla, ultrazvuk, obstřiky či léky proti bolesti.

Prevence vzniku trigger points

Návod na to, jak zamezit vzniku spoušťových bodů, logicky vyplývá ze způsobu jejich vzniku. Měli bychom se vyhýbat psychickému a fyzickému stresu. Bohužel to není tak jednoduché, často už samotný způsob práce a života na nás klade nepřiměřené fyzické nebo psychické nároky.

V moci každého je ale upravit si životní styl tak, aby omezil množství stresu, dostatečně spal, dodržoval přiměřený pitný a pohybový režim. Je vhodné volit aktivity, které přinášejí uvolnění, jako jsou procházky v přírodě, rekreační sport, trávení příjemného času s rodinou a přáteli.

V práci si umíme upravit ergonomii pracovního stolu, sezení, zařadit si přestávky a v rámci možností se vyhýbat přetěžování svalstva. Důležité je nezapomínat na zahřátí a strečink svalstva před a po cvičení a respektovat čas potřebný k regeneraci svalstva.

Pomoci umí i přiměřená tělesná váha, strava bohatá na vlákninu a doplnění minerálů (hořčík, zinek, vápník, sodík, železo), vitamínů (B-B1, B6, B12 a C), kyseliny listové a omega-3.

Automasáž pro uvolnění trigger points

Domácí ošetření trigger points

Triggery se rozpouštějí pomocí soustředěného tlaku. Toto ošetření si umíme udělat i sami s vhodnými pomůckami. V každém případě byste si měli být jisti, že roztlačujete spoušťový bod a ne tukovou bulku, modřinu, absces či jiný útvar v podkoží a svalu.

Uvolnit svalstvo pomůže i obyčejný tenisový míček, ale vhodnější jsou výrobky specializované právě na tento typ práce s vlastním tělem. Masážní tyče, válce nebo masážní vibrační pistole uvolní svaly po cvičení a postarají se o jejich rychlejší regeneraci.

Cíleně na bolestivé místo ve svalu můžeme působit opíráním se o masážní míček nebo ježka. Takto si umíme ve stoje o zeď ošetřit i těžko dostupná místa jako jsou svaly mezi lopatkami. Pro uvolnění trigger points není nutné provádět rozsáhlý pohyb, stačí mikropohyby s přiměřeným, ale poměrně velkým tlakem. Výbornou pomůckou pro automasáž trigger points je speciálně tvarovaný masážer s výstupky.

Pro lepší orientaci, a hlavně vhodná strečinková cvičení, která by po ošetření měla následovat, naleznete na trhu množství odborné literatury.

Zajímavost na závěr

Trigger pointům a syndromu myofasciální bolesti se většinu života věnovala dr. Janet G. Travellová, která byla dvorní lékařkou amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Mimo jiné mu doporučila, aby sedával v houpacím křesle a ne na běžné židli, protože mu houpavý pohyb pomáhal uvolnit bolesti zad, následek válečných zranění.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.