Věčná dilema masérů: Je výhodou specializovat se pouze na jistý druh masáží?

4.2.2021Život maséraČtení na 5 minut

Pokud se zaměříte na konkrétní druhy masáží, máte větší šanci stát se vyhledávaným odborníkem. Poskytování kvalitnější péče totiž převyšuje počet hmatů, které ovládáte.

věčná dilema Maseru obrazok

Pro začínající a méně zkušené maséry může být lákavé poskytovat co největší rozsah služeb. Jejich motivací je získat co nejvíce klientů, zkušeností i financí.

Zatímco jednomu klientovi masírují ztuhlý krk, dalšímu přikládají na tělo lávové kameny a jinému zase poskytují lymfodrenážní masáž.

Pokud se s tímto postupem práce ztotožňujete, případně ho dokonce sami provádíte, zvažte, zda z vás časem bude uznávaný odborník a vyhledávaný masér.

Proč upřednostnit kvalitu před kvantitou

Věnovat se více technikám je náročné z časového, fyzického i finančního hlediska. Hlavně tehdy, pokud se rozhodnete naučit několik techniky najednou.

Masérský kurz zaměřený na vybranou techniku sice stihnete absolvovat za pár dní, ale získání certifikátu z vás odborníka nedělá.

Po školení totiž následují hodiny samostudia a osvojování si naučených technik, a právě sebevzdělávání dělá rozdíl mezi průměrnými maséry a skutečnými mistry.

Specializovat se na několik druhů masáží není chybou, ale status víceúčelového maséra si vybudujte postupnými kroky, které si rozložíte na několik let. Dejte tomu čas, protože snaha být nejlepším ve všech směrech je typickým znakem nevyspělostí.

věčná dilema Maseru obrazok

Specializace může být přínosná i při hledání zaměstnání

Představte si, že přijdete na pohovor do uznávaného salonu a ve vašem životopise uvádíte dvouletou praxi a zkušenosti s více technikami. Pro manažera to může vyznít tak, že ani jeden druh masáže neovládáte 100-procentně.

V očích manažera možná budete mít dobrý základ a předpoklad stát se všestranným masérem, ale dokud se tak stane, bude to vyžadovat množství praxe a investic.

věčná dilema Maseru obrazok

Specializace jako konkurenční výhoda

Jak jsme již zmínili, zaměřit se na několik masérské techniky není špatné, pokud k tomu přistoupíte přirozeně a systematicky, ne bezhlavě.

Stát se vyhledávaným specialistou, který ovládá sportovní, reflexní a zároveň i lymfatickou masáž, může být něco, čím se odlišíte od ostatních masérů.

Podle amerického Úřadu pracovních statistik se očekává, že do roku 2028 vzroste počet masérů-terapeutů až o 22%. Wellness služby jsou tedy oblíbené a připravit se na rostoucí počet zákazníků tím, že rozšíříte portfolio svých služeb, může být pouze výhodou.

Na které masérské techniky se zaměřit?

Jelikož existuje obrovské množství masérských specializací, záleží jen na vás, kterou z nich si vyberete.

Co vám může usnadnit rozhodování?

Začněte naslouchat potřebám svých klientů, sledujte zahraniční trendy nebo vycházejte z vlastních zájmů.

Skvělou inspirací je příběh amerického maséra a terapeuta Matthewa Nográdyho, který se rozhodl specializovat na masáže hlavy. Na tuto cestu ho přivedly vlastní migrény, které ho trápily už od dětství, a lety se vypracoval na vyhledávaného odborníka s vlastními metodami.

věčná dilema Maseru obrazok

Svou budoucí specializaci si můžete vybrat i na základě vnějších podnětů.

O tom, že zaměřit se na masáže hlavy může být dobrým strategickým krokem, svědčí statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO), podle kterých až polovina populace trpí bolestmi hlavy a téměř 1/3 má pravidelné migrény.

Zkuste si udělat rychlý průzkum mezi vašimi klienty a pokud se vám výsledky WHO potvrdí, vaší budoucí specializací může být například indická masáž hlavy.

Skvělou příležitostí je i sportovní masáž

Češi nejsou sportovní fanatici pouze tehdy, když ji sledují v televizi, ale i v reálném životě. Vždyť podle nejnovějších průzkumů cvičíme více než průměrní Evropané a více než polovina Čechů nad 16 let sportuje alespoň pár hodin týdně.

Dá se tedy předpokládat, že lidé si kromě důležitosti fyzické aktivity začnou uvědomovat i význam regenerace, která má na zdraví sportovců obrovský vliv.

Pokud tedy hledáte cestu, kterou se vydat, může jí být právě sportovní masáž, fyzioterapie či specializace na kineziotaping.

věčná dilema Maseru obrazok

Baňkování, taping, trigger pointy a sportovní masáž? Nebo lomi-lomi, lávové kameny a indická masáž hlavy pro maximální relax? Výběr oblasti, které se chcete věnovat, je v konečném důsledku pouze na vás. Měla by však odrážet vaše celkové zaměření a prezentovat klientům, jaký typ maséra jste.

Od toho se odvíjí i motivace, na jejímž základě si své budoucí zaměření zvolíte. Ať už to bude vnitřní potřeba řešit zdravotní potíže vašich klientů nebo podnikatelské ambice, věříme, že si vyberete správně.

Namísto bezhlavého výběru co největšího počtu masérských kurzů se však vyberte cestou postupného zdokonalování.

Vyhledávání maséři totiž nejsou ti s nejdelším seznamem poskytovaných služeb, ale s prokazatelnými reálnými zkušenostmi, ke kterým se dopracovali postupnými kroky.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 2

Jarka

Poučné :)

Více

MP

Výborěn napsané

Více