Umíte si správně brnkat na svaly? Jak na domácí masáž pro úlevu od přetížení

20.2.2024Život maséraČtení do 10 minut

Svaly unavené z přetížení nebo ze strnulého sezení při práci se ve dnešní uspěchané době umí nepříjemně ozvat. Lidí, kteří netrpí občas bolestmi, je málo, my ostatní bychom se měli naučit pár jednoduchých postupů, které nám dopomohou k úlevě. Já konkrétně jsem se tyto hmaty naučila pro sebe a nyní je učím moje klienty i své děti a snažím se je také dostat mezi veřejnost. Protože kdo si umí poradit sám, ten je král.

Zatuhnuté svaly trápí většinu populace

Tuhnou vám svaly? Tak je nejdřív změkčete.

Domácí zásoba krémů a gelů na uvolnění od bolesti u mnohých lidí je opravdu pestrá a často se mě lidé v masérně ptají, co je bych jim doporučila.

Odjakživa jsem měla svého favorita, ale postupem času a s přibýváním zkušeností se objevují další možnosti. Dříve to byly hřejivé gely a olejíčky s účinky bylinek jako je například kaštan, kostival, nebo arnika, hodně mi pomohly také čínské bylinky. Někdo má rád sílu konopí nebo chilli, já svým klientům dnes doporučuji speciální gel podporující regeneraci, který primárně řeší zranění, ale sval účinně změkčí, ten je vláčnější a bez bolesti.

Ale ani ten nejzlatější lék nemůže pomáhat, když je tělo jako beton. Přirovnám vám to k zahrádce, pokud je hlína suchá, s nepropustnou a tvrdou krustou, zalévání neudělá nic. Voda po hlíně sklouzne a nic se nevsaje. Když vezmete motyčku, hlínu zkypříte a porušíte tu suchou krustu, zúročí se každá kapka, která do hlíny padne a rostlinkám se lépe daří.

U lidského těla místo motyčky použijte dlaně, šikovným pomocníkem u nás doma jsou silikonové baňky a regenerační gel, s touto kombinací mi umí pomoct už i moje děti. Můžete využít i masážní pistole, suché teplo v podobě nahřívacích polštářků, masážní míčky, válečky na fascie atd.

Jako prevenci doporučuji cvičení s gumovými lany metodou SM systém, která je pro mě jedničkou při řešení nerovnoměrně využívané svaloviny pravé a levé strany těla, nebo skoliotického držení páteře. Nevýhodou je nutnost naučit se dělat toto cvičení správně, jinak nemůžete čekat zázraky, doporučuji proto najít si vhodného trenéra, nebo alespoň videa s vedením.

Když takto částečně změkčené svalstvo namažete vaším oblíbeným produktem, jeho účinné látky lépe vniknou do vrstev kůže a na konkrétním svalu mohou dělat „zázraky“.

Brnkání na zacuchaný sval

Nejlepším pomocníkem jsou vždy naše ruce, ne každý však ovládá klasickou masáž a nedosáhneme si všude, na to jsou výše zmíněné pomůcky. Abyste si dokázali lépe pomoci sami, je důležité pochopit princip zatuhnutí svalu. Představte si svaly jako dlouhé vlasy na hlavě. Pokud je nebudete pravidelně česat a oddělovat od sebe, budou se do sebe zamotávat a cuchat a ani jednoduchý culík nebude vypadat bez použití hřebenu hezky.

Svaly jsou jako vlákna a když je nebudeme ošetřovat pravidelným uvolňováním napětí (jako vlasy česáním), budou se časem a námahou zacuchávat a budou se v nich tvořit drobné uzlíky, které pak mohou skončit jako zatuhnutí celého svalu - u vlasů dredu.

Tím, že sval promneme příčně, pomyslně oddělíme jednotlivá vlákna od sebe, ony se mohou prokrvit, vymění se tekutiny v okolí a vyplaví odpadní látky, které vlivem napětí v místě uvízly a k svalovým vláknům se dostane kyslík a živiny.

Technika, kterou používám v masérně a kterou učím i své klienty, aby si mohli pomoci sami, se jmenuje Bowenova technika. Její kouzlo demonstruji na kytaře. Když chcete zahrát melodii, vezmete kytaru a brnknete do struny, ona se cela rozechvěje a zvuk zní. Ale když strunu přejedete prstem po celé délce, moc se nerozkmitá a už vůbec nezní uchu lahodivě.

Vlákna kostrového svalu jsou podobné strunám gitary

Představte si tělo jako soubor vláken, která jsou na kostru připevněna v určitém shluku a směru. Když začnete na tyto vlákna - struny hrát, budete zjišťovat, že se s vámi něco děje. Klienti, kteří přichází s velkým zatuhnutím svalů, cítí bolest, proto brnkám jemně, pomalu a někdy to vypadá, že skoro nic nedělám, ale úleva se dostavuje a to je cílem.

U lidí, kteří chodí na masáž pravidelně, nedochází tolik k bolestivým projevům, ale říkají, že na těle cítí jemné chvění. Jako ta kytarová struna, která se chvěje ještě nějakou chvíli po vašem brnknutí.

Díky těmto hmatům se v těle uvolňují přebytečné látky, které metabolizmus jaksi ne a ne z těla dostat. Mám pozitivní ohlasy na snížení hladiny cukru v krvi, zlepšení nálady a zvýšení motivace k činnostem.

Tak, jako na kytaře se hraje palcem nebo prsty, k brnkání přes svaly můžete použít také palec, ukazováček anebo ještě častěji prostředníček. Každá část těla je přístupná jinak, takže je zapotřebí zkoušet, jak vám to „sedne“ do ruky. Detailně jsem se na postupy pro samoošetření zaměřila ve výukových videích.

Nejdůležitější informací pro vás je, že tímto postupem nemůžete ublížit. Maximálně nepomůžete, ale to je to nejhorší, co se může stát. Myslete na to, že čím víc dané místo bolí, tím víc je tak nějak vylekané a vy potřebujete projíždět opatrně, trpělivě a něžně, než to místečko popustí. Prokrví se a bolest bude ustupovat. Někdy to dělám tak, že ošetřování daného místa fázuji. Dělám jedno, pak přejdu jinam a po menší pauze se vrátím zpět a zase jemně působím.

Brnkat se dá snad opravdu vše

Dokonce i ve vlasové části hlavy se nacházejí svaly, které má smysl probrnknout. Například zatuhnutí v místě, kde mají brýle nožičky, může zajímavě bolet a ovlivnit i bolest hlavy. Na polštářku pod palcem je také shluk mnoha svalových vláken, které při přetížení klienti často hlásí jako citlivé. Palec pracuje velmi usilovně a při drobném úchopu (štětec, výměna žárovky) se pak může ohlašovat nepříjemnou bolestí.

Probrnkáváním svalů se dají velmi úspěšně ovlivnit křeče v lýtkách, těžké nohy po práci a také patní ostruhy. I zmrzlé rameno tím můžeme velmi úspěšně vyřešit. Pro mě je to velká záchrana, protože si dokážu pomoci sama a mí klienti vědí, že se nevzdávám.

Neustále hledám, který sval je zatuhlý a způsobuje bolest. Čím dříve se začne řešení hledat, tím snazší a rychlejší je návrat do původního stavu pohody. Proto se nevzdávejte a hledejte. Já už to své konečně našla. Teď je řada na vás, a jestli se vám moje cesta líbí, mohu vás doprovodit.

Vaše masérka a terapeutka Eva Kupilíková

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.