Podvodní masáž

20.10.2009Fit a v pohoděČtení na 2 minuty
Podvodní masáž

Podvodní masáž, kterou více z vás zná pod názvem subakvální, patří mezi vodoléčebné procedury.

Tato masáž je poskytována většinou v lázních, ale také na rehabilitačních pracovištích. Využíváme při ní relaxační působení vody a působení proudu vody pod tlakem, kterou aplikujeme na tělo z masážní trysky.

Způsob aplikace
Při této masáži je člověk celý ponořen ve speciální vaně, v příjemně teplé vodě s teplotou 35 - 37°C, což působí na celkové uvolnění svalů a kloubů. Masér nebo fyzioterapeut pak provádí masáž pomocí trysky, která může mít různý průměr. Podle toho, zda chceme působit bodově do hloubky, použijeme trysku s menším průměrem nebo pokud chceme působit více plošně, použijeme trysku většího průměru. Trysku držíme přibližně 10-15cm od těla klienta.

Postup masáže
Klientovi, ponořenému do vany, přizpůsobíme polohu těla pomocí výškově regulovatelného lehátka, případně opěrkou na nohy, či různými podložkami. Necháme ho pár minut relaxovat, aby si zvykl na vodní prostředí. Pak začínáme s masáží, nejdříve na větších svalech dolních a horních končetin zepředu.

Vždy postupujeme směrem od končetin k trupu. Tryskou děláme spirálovité nebo i přímé pohyby. Po promasírování přední části těla, se klient otočí a promasírujeme zadní část. Míjíme kostěné výběžky, hrany kostí, křečové žíly, citlivé a bolestivé místa a intimní partie.

Trvání masáže
5-20 minut podle rozsahu a místa masáže. Účinek masáže je velmi intenzivní, proto je pak nezbytný alespoň půlhodinový odpočinek na lehátku.

Indikace
Stavy po operacích a úrazech pohybového aparátu, chronické degenerativní a revmatické choroby pohybového aparátu, stavy po obrnách a ochrnutí, Jizevnatá defekty kůže, skoliózy, chybné držení těla, obezita. Kontraindikace: nehojící se kožní defekty, infekční kožní choroby, přecitlivělá kůže, všechny choroby v akutním stádiu, infekční choroby, zhoubné nádory, vysoký krevní tlak, inkontinence moči a stolice, aktivně psychózy, epilepsie s častým výskytem záchvatů.

Zdroj: Ján Zvonár a kol.: Termoterapia, hydroterapia, balneoterapia a klimatoterapia

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.