Olej, krém či gel. Jakým prostředkem masírovat klienta? | velvesa.cz

Olej, krém či gel. Jakým prostředkem masírovat klienta?

25.5.2020Velvesa doporučujeČtení do 10 minut

Asi vás nepřekvapí konstatování, že i výběr masážního prostředku může rozhodnout o tom, zda se k vám klient vrátí. A dokonce i o tom, zda se k vám na masáž vůbec objedná.

Olej, krém či gel. Jakým prostředkem masírovat klienta?

Kůže se považuje za největší orgán těla a mezi její funkce mimo jiné patří resorpce, tedy vstřebávání (zejména látek rozpustných v tucích). Resorpční funkci kůže využíváme při léčení kožních onemocnění různými krémy a při každodenním ošetřování pokožky těla.

Pokožka umí ale vstřebat i jedy. Výrobci klobouků kdysi používali při úpravě materiálu sloučeninu rtuti a za svou kariéru se stihli slušně otrávit. Výsledkem dlouhodobého vystavení jejich pokožky jedu byly různé neurologické příznaky. Právě odtud pochází přívlastek "bláznivý Kloboučník", jehož potkala například Alenka v Říši divů.

Jaký masážní prostředek vybrat pro konkrétního klienta?

Jednoznačně takový, který přinese klientovi největší benefit vzhledem k zvolenému druhu masáže.

V minulosti se masírovalo prostředky, které měli lidé k dispozici - lanolin, zvířecí lůj, sádlo, máslo. Dnes jsou nejpoužívanějším masážním prostředkem oleje.

Masážní oleje

Hlavní výhodou masážních olejů je, že jsou nosičem tepla. V kombinaci s třením při masáži a s ošetřením povrchové vrstvy pokožky vyvolávají příjemný pocit přehřátí a uvolnění.

Hned druhou nespornou výhodou je skluz - vždyť masážní prostředky používáme právě proto, aby se ruce maséra příjemně klouzaly po pokožce. Masážní oleje se zároveň dobře skladují a jejich spotřeba na jednu masáž je relativně nízká.

Víme je rozdělit na dvě velké skupiny podle toho, jaký původ má olej, který je jejich základem.

Minerální oleje

Při minerálních olejích je to parafín. Masážních minerálních olejů od ověřených výrobců se není třeba obávat. Pokožku zvláčňují, nevstřebávají se a z pohledu maséra mají výborný skluz. Potěší i nízká spotřeba oleje.

Olej, krém či gel. Jakým prostředkem masírovat klienta?

Pozor však třeba dát při velmi častém použití minerálního oleje. Při opakovaném použití (například při absolvování masérského kurzu, kde se masíruje intenzivně několik dní po sobě) totiž pokožku zvláční až tak, že blokuje její přirozené schopnosti obrany a obnovy.

Při masáži absolvované v intervalu jednou týdně je pro běžnou (ne extrémně citlivou) pokožku ošetření minerálním olejem v rámci masáže přínosné.

Přírodní masážní oleje

Přírodní masážní oleje se získávají z částí rostlin nebo ořechů či semen. V současnosti jsou mimořádně oblíbené i v kosmetice. Pleť i pokožka jejich dobře snáší a mohou přinést kromě příjemné masáže i další benefity v podobě redukce vrásek či omlazení pokožky.

Olejové extrakty jsou silné maceráty léčivých bylin v nosném přírodním oleji. Jsou vhodné pro masáž unavených svalů a zad pro výživu meziobratlových plotének (třezalkový nebo olej svatého Jana).

Masážní oleje se prodávají jako čisté, jednodruhové nebo již namíchané mezi sebou v masážních směsích s přídavky éterických olejů, výtažků bylin, kafru či mentolu.

Někteří maséři preferují výrobu vlastních masážních směsí, ale většina se spokojí s opravdu širokou nabídkou olejových masážních směsí s celou paletou účinků a vůní.

Jiné masážní prostředky

V oblasti sportovní masáže a lázeňství je stále silná tradice používání masážních emulzí.

Pro krátce trvající masáže jsou emulze příjemnou možností - mají dobrý skluz, některé jsou ředitelné vodou, snadno se z pokožky myjí bez pocitu zbytkové mastnoty a jsou dobrým nosičem pro prohřívající nebo osvěžující látky jako kapsaicin či mentol

V hammam lázních se na masáž používá jemná mýdlová pěna a v rámci ošetření máte dvě v jednom - masáž a zároveň očistný koupel.

V oblasti aromaterapie a luxusních masáží s "něčím navíc" jsou hitem masážní svíčky. Klienta přivítá magické světlo plamene svíčky a příjemná vůně aromatického masážního vosku. Vosk je příjemně teplý a masáž se tak stává zážitkem pro všechny smysly.

Olej, krém či gel. Jakým prostředkem masírovat klienta?

Blesková masáž s pár tahy pro osvěžení, tlumení křečí svalstva přímo na hřišti nebo pro sporty, kde využití kluzkých prostředků pro masáž není vhodné (například kanoistika), v domácnosti pro rychlé osvěžení a úlevu od bolesti, zde všude mají místo lihové masážní prostředky.

Masážní krémy a gely jsou převážně určeny pro beauty masáže a zábaly a při řešení problémů s celulitidou. Podle obsahu účinných látek jsou však i krémy a roztoky se speciálními účinky na prevenci zranění, tlumení bolesti, svalové únavy a křečí.

Čím masírovat konkrétního klienta?

Promluvte si s klientem o tom, co od masáže očekává. Chce spíše dynamickou, rychlejší masáž pro osvěžení těla a zbavení se svalové únavy nebo přišel porelaxovat?

Důležité je zjistit od klienta také případné alergie, ať už potravinové nebo na kosmetické prostředky. Zeptejte se ho i na to, zda preferuje neutrální masážní prostředky nebo ty voňavé, a jaké vůně má rád či nerad.

Zbytečně budete vychvalovat okouzlující účinky levandulového oleje někomu, kdo tuto bylinku nemůže ani cítit.

Buďte připraveni. Rozhodně mějte v nabídce minimálně jeden neutrální masážní prostředek bez vůně a pár těch aromatizovaných. Hodí se i olejové bylinné extrakty (můžete si je vyrobit i sami) a speciální prostředky na mimořádně bolestivá místa.

V krátkém rozhovoru před masáží se od klienta dozvíte, jaký výsledek od masáže očekává, a podle toho mu nabídnete na výběr vhodný masážní prostředek.

Ale pozor, nezapomínejte ani na to, že masážní prostředek musí vyhovovat i vám jako masérovi - konzistencí, složením, vůní, abyste se uměli na klienta naladit, uvolnit mysl a poskytnout to nejlepší ze sebe.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací