Magazín masér - článek: Otázky před masáží | velvesa.cz

Musím se svléknout donaha? Má masáž bolet? Zkušená masérka odpovídá na nejčastější otázky o masírování

4.3.2021Fit a v pohoděČtení do 15 minut

Klienti si před masáží kladou řadu otázek. V tomto rozhovoru na ně odpověděla masérka Petra Langerová.

Zkušená masérka odpovídá obrázek

Jak často by měl člověk chodit na masáž?

Běžný zdravý člověk, který má sedavé zaměstnání, nesprávné pohybové návyky nebo necvičí, by měl na masáž chodit ideálně jednou týdně. Ale je to individuální. Pokud řešíte zdravotní problém, většinou je to vícekrát za týden na omezenou dobu.

Jsou lidé, kteří by neměli vůbec chodit na masáž?

Jsou jisté podmínky, za kterých by klient určitě na masáž chodit neměl. Nebo zdravotní stav, který masáž nedovoluje. Kupříkladu to jsou všechna infekční onemocnění, onkologická onemocnění nebo krvácivé stavy. Případně to může být příliš velká únava po namáhavém výkonu, jako je maratón. Zejména pokud člověk není na masáž zvyklý. Masáž se nedoporučuje ani lidem, kteří mají křečové žíly, nebo klientům, kteří mají vysoký krevní tlak a neléčí ho.

Proč nemohou onkologičtí pacienti chodit na masáž?

Protože během masáže se hýbe s lymfou a ta v těle kopíruje krevní cévy. Při masáži se pak hýbe krví, protože tělo se přehřívá a prokrvuje. Přes lymfu se nejlépe přesouvají rakovinné buňky, proto při masáži hrozí roznesení nádoru. No a protože typů rakoviny je mnoho a není jasný jejich vznik a průběh, onkologické pacienty nemasírujeme. Teprve když je pacient dva roky po vyléčení, může jít na masáž. Výjimkou jsou pacienti v posledním stadiu, když jim lékaři řeknou, že jim zbývá pár týdnů života. Tehdy třeba dělat člověku radost čímkoliv. Například i masáží.

Ženy v těhotenství masáž absolvovat mohou, však?

Ano. Pokud probíhá těhotenství bez komplikací a žena chodila na masáž i předtím a zná její účinky, je to možné. Avšak v prvním trimestru se masáž nedoporučuje. Platí přitom, že masáž těhotných žen je jemnější a masér by měl vyhýbat jistým bodům na těle.

Zkušená masérka odpovídá obrázek

Jak je to s dětmi - mohou chodit i ony?

Samozřejmě. Ale je dobré, pokud je u dítěte rodič. Masér by měl masáž zcela přizpůsobit dítěti. Čili kolik vydrží, tolik vydrží. U dětí je tlak při masáži jemnější. Pokud je dítě starší a sportuje, setkává se s masáží běžně a není to pro něj nic zvláštního. Ale pokud má nějaké zdravotní problémy a vysloveně trpí bolestmi, třeba to řešit přes lékaře, ne u maséra. Mohlo by se stát leccos. No a ještě existuje masáž pro miminka.

Jak taková masáž pro miminka probíhá?

Je to velmi jemňounká masáž. V rámci ní dělá masér takové tahy, které mají děťátko zharmonizovat, uspat ho nebo mu přinést úlevu od koliky. Výsledek masáže má být uvolnění miminka.

Zkušená masérka odpovídá obrázek

Co je signálem toho, že by měl jít člověk na masáž?

Jednoznačně musí sám chtít absolvovat masáž. Z konkrétních signálů jde nejčastěji o bolest nebo pocity únavy, ztuhlosti a pnutí svalů. Zejména v oblasti zad, kolem krční páteře a na ramenou. Případně to může být bolest nohou. Kromě toho masáž pomáhá i v rámci psychické relaxace. To znamená, že pokud člověk cítí přepětí, má toho hodně v hlavě, potřebuje vypnout, i tehdy může jít na masáž.

Existuje několik typů masáží. Podle čeho člověk zjistí, která je pro něj ta nejvhodnější?

Základem je klasická neboli švédská masáž. Pokud vás nějaká masáž zaujme, podívejte se na její průběh například na videu, abyste zjistili, v čem spočívá. Nebo si nechte poradit od známého.

Mnoho lidí chce vyzkoušet thajskou masáž, ale neuvědomují si, že technika může být příliš tvrdá. Pak jim masírování není příjemné. Jako první masáž doporučuji relaxační typ masáže a pak může klient zkoušet. Maséři rádi poradí a na základě rozhovoru s klientem vyberou pro něj vhodnou masáž ze své nabídky.

V případě, že chce klient co nejvíce zrelaxovat, vhodnou volbou jsou lávové kameny.Pokud se nechce odhalovat a potřebuje rychlou masáž krku, rukou a šíje, doporučuji tlakovou masáž shiatsu. Možností je mnoho. Třeba vyzkoušet, číst a ptát se.

Zmínila jste odhalování při masáži. Musí se klient svléknout zcela naha?

Určitě ne, většina klientů si nechává spodní prádlo. Maséři dokonce nabídnou jednorázové prádlo, aby si klient nepoškodil tú svoju.

Sportovci jsou zvyklí svlékat se donaha, protože většinou mají své stálé maséry. Je to dost o vztahu mezi klientem a masérem. Když už k masérovi chodíte déle a znáte ho, nepřekáží vám to.

Navíc masér klienta přikryje. Odkrytá bývá jen ta část těla, kterou masíruje. Všude jinde je alespoň lehká přikrývka, aby byla masáž pro klienta příjemná a mohl se uvolnit.

Zkušená masérka odpovídá obrázek

Víte vyjmenovat problémy, s nimiž klienti oslovují maséry nejčastěji?

Většinou jsou to záda a šíje, občas nohy. Někdy jsou to další potíže spojené se zády a šíjí. To je například bolest hlavy, křížů nebo ztuhnutí krční páteře. Případně únava z práce.

Přes léto se často setkáváme i se zchlazením, které způsobuje klimatizace. Člověk si to neuvědomuje, ale i v průběhu 10 minut chladný vzduch ofoukne zpocenou pokožku a sval se stáhne. Tato místa pak bolí, člověk pociťuje píchání a nedokážete se otočit.

Od čeho závisí cena masáže?

Záleží na regionu, zkušeností maséra a také od toho, jaké masáže nabízí. Zda potřebuje na masáž speciální pomůcky, které stojí více. Ale těžko se to posuzuje. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují konečnou částku.

Odpovídá vyšší cena vyšší kvalitě nebo takové pravidlo neplatí?

Určitě ne. Při masírování existuje jeden rozpor, a to že deset lidí maséra vychválí a jedenáctý řekne jednoznačné ne. Vnímání masáže je velmi individuální.

Musíte si sednout i osobnostně. Pokud se necítíte příjemně, může mít masér i zlaté ruce. Při masírování je důležité, abyste se v daném prostředí dokázali uvolnit.

Jak je to s konverzací? Má se klient s masérem mluvit nebo být raději zticha?

Většinou se maséři přizpůsobují klientem. Když klient mluví, masér poslouchá. Ale obecně nechávají lidi, aby zrelaxovali. V salonech hraje klidná instrumentální hudba, aby se klient naladil na odpočinek.

Je vhodné při masáži nemluvit, ale není to zakázané. Masáž má přinést i psychickou úlevu. Ta se dostaví, když se klienti svěří. Když člověk ze sebe dá něco ven, spojí se psychické účinky masáže s fyzickými.

Ale jak jsem řekla, maséři se zvyknou přizpůsobit. Někdy stačí, když odpovídají jednoslovně, klient se uklidní, stáhne do sebe a odpočívá.

Zkušená masérka odpovídá obrázek

Existují i činnosti, které by klient během masáže neměl dělat?

Pokud nemusí vybavit důležitý hovor, neměl by telefonovat.

Je něco jiného, pokud má příbuzného v nemocnici nebo potřebuje přes telefon utišit děťátko. Ale pokud někdo během hodinové masáže vyřizuje pracovní záležitosti, je to velká škoda. Obírá se tak o relax.

Samozřejmě, vztah musí zůstat profesionální. Čili ruce zůstávají při těle a klient nemůže s masérkou nebo masérem navazovat žádné „ruční“ vztahy.

Co doporučujete klientům dělat před masáží? Jak se na ni připravit?

Je vhodné se osprchovat, ale ne vždy to jde. Pokud klient chce jen masáž zad a jde rovnou z práce, může přijít i bez toho, aby se osprchoval. Některé salony mají sprchu, takže se dá umýt i tam. Klient se pak cítí pohodlněji.

V žádném případě však nedoporučuji krémování, to je velká chyba nezkušených lidí. Ti se zvyknou po sprše natřít tělovým mlékem, které se smíchá s masážními prostředky.

Co se týče jídla, klient nemá být zcela najeden ani zcela hladový. Jako když jde do sauny. Nevadí lehké jídlo hodinku před masáží. Pokud má však na oběd těžší jídlo, doporučuji odstup alespoň tři hodiny.

Rozhodně si netřeba dávat jídla a nápoje, které nafukují, prohánějí nebo jsou močopudné. Jako je například káva. Když to klient poruší, bude se cítit nepříjemně.

Holení je spíše nevhodné, protože při něm vznikají čerstvé mikro ranky. Když se do nich dostane olej nebo emulze, mohou se podráždit a zapálit.

Platí to i při mužích, kteří mají některé partie zarostlé víc?

Ano. V takovém případě masér použije více masážního prostředku. Jsou muži, kteří mají jemné chloupky, a z nich se vytvářejí uzlíky. Ty pak masér opatrně odstřihne, aby mu pod ně nevklouzl prst. Ani pánové by se tedy těsně před masáží neměli holit.

Má masáž bolet?

Má bolet příjemně. Na některé typy bolesti je potřeba klienta předem připravit. Sportovci vědí, že rozmačkávání některých bodů bolí. No vědí také, že jim to pomůže. Běžný člověk, který nesportuje nebo sportuje jen rekreačně, nebývá na bolest připraven.

Raději ať přijde na masáž vícekrát a postupně se to dotáhne. Obecně však platí, že masáž má navozovat příjemnou bolest. Naopak při nepříjemné bolesti člověk automaticky stáhne svaly a tím ruší účinek masáže.

Pokud klient zažívá nepříjemnou bolest, má to masérovi říct?

Určitě ano. Každý člověk má jiný práh bolesti a jinak reaguje na podněty. U žen například záleží, v jaké fázi cyklu se nacházejí. Těsně před menstruací jsou velmi citlivé. Masáž, kterou běžně snesou, jim může být v tomto období nepříjemná.

Třeba to masérovi říct. On zjemní a pak, když je tělo rozmasírované, uvolněné a rozehřáté, zkusí znovu jiné tahy. Následně klient pravděpodobně snese větší bolest.

Může se stát, že masér klientovi ublíží nebo ještě více zhorší problém, se kterým za ním přišel?

Většinou to tak není, ale stát se to může. Nemáme rentgenové oči, takže nevidíme, zda je v těle hlubší problém.

Někdy se stává, že nám klient něco neřekne. Buď to zatají, nebo to udělá z nevědomosti. Například ho sekne, dá si na to léky, které bolest uvolní, a později se jde dát namasírovat. Pak ani tělo neodpovídá bolestí, protože tu utlumily léky. V takových situacích se stav klienta může zhoršit.

Zkušená masérka odpovídá obrázek

Klienti mnohdy dělají chybu v tom, že po masáži nedodržují režim. Ten má sestávat už jen z relaxačních aktivit. Někdo jde kopat do zahrady, do posilovny, dělá prudké pohyby, maluje nebo myje okna. To jsou všechno nevhodné aktivity.

Svalstvo je uvolněné a rozehřáté a po takových činnostech se může stáhnout. Někdy si lidé jdou po masáži sednout na pivko a tam je ofoukne. Na to klienty také upozorňujeme. Neměli by zachladnout a místo toho mají zůstat v teple.

Co tedy klientům doporučujete po masáži dělat?

První věc je pitný režim. Ten musí dodržovat i před masáží. Většina masérů se vás ptá před, během i po masáži, zda nemáte žízeň. Pitným režimem samozřejmě myslíme vodu, minerálku nebo čaje.

Jedno pivko nebo sklenice vína po masáži nikomu neublíží, ale před masáží žádný alkohol. Tím, že se tělo prohřeje, alkohol se vstřebává rychleji a klientovi může přijít nevolno.

Co se týče aktivit, jak jsem vzpomínala, ideální je relaxační režim. Takže nějaká procházka. Nebo pokud absolvuje klient masáž večer, může si jít lehnout a spát.

Stává se, že klient během masáže usne. Značí to, že se zcela uvolnil a masér odvádí dobrou práci?

Ano, dá se to tak říct. V podstatě je to jistý projev důvěry, protože neusnete někde, kde se necítíte bezpečně. Takže my maséři to bereme jako projev důvěry nebo odměnu za to, že klient se uvolnil natolik, že až usnul.

S jakým pocitem by měl klient odcházet z masážního salonu?

To pocítí klient sám na sobě. Podle typu masáže se cítí odpočatý a nabuzený jako po sportu. Nebo je to příjemná únava jako po sauně či dobrém spánku. Klient mívá zrelaxované tělo i mysl a dobrou náladu. Je to pocit, jako když se člověk ráno probere, ale chce se schoulit do tepla a ještě si chviličku zdřímnout.

Zkušená masérka odpovídá obrázek

Jaký má být vztah mezi klientem a masérem?

Podstatná je důvěra. Protože klient si vybírá maséra, měla by pocházet z obou stran. Samozřejmě, masér musí dodržovat jakousi etiku. Z lidí leccos vypadne. Když se masér dotýká bodů na těle, může to vyvolat příval slz.

Nebo klient pocítí důvěru a rozpovídá se. Ale to, co se masér od klienta dozví, by mělo zůstat v masérské místnosti. Člověk mu vkládá do rukou tělo, zdraví a občas otevře i svou duši. A určitě hodně dělá i polonahota, proto je důvěra mezi klientem a masérem základem.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 1

Jarka

I bych se vším kupodivu souhlasila.

Více

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací