Masírujeme seniory: Tyto techniky jsou pro ně nejvhodnější

14.6.2021PokrokČtení na 5 minut

Jaká jsou specifika při masírování seniorů? Jako při každém klientovi, je to velmi individuální. I po šedesátce jsou totiž lidé v různé kondici. Jiný přístup zvolí masér při křehkém pánovi, který celý život proseděl v kanceláři, a jiný při dámě, která celý život procvičovala pilates. I když jsou oba v seniorském věku.

klasická masáž zad muž senior

Co je potřeba vzít v úvahu

  • Tělo seniora může být citlivější, například u žen se častěji vyskytuje osteoporóza, kosti jsou křehčí, krevní cévky nejsou již takové pružné, mohou snadno vzniknout modřiny.
  • Citlivost na bolest, chlad a průvan - u seniorů volíme obecně mírný až střední tlak při masáži a dbáme na důkladné překrytí částí těla, které právě nemasírujeme.
  • Tenčí a citlivější pokožka - volíme vyživující masážní oleje, které dobře hydratují pokožku.
  • Možná onemocnění, případně úrazy - ptáme se na zvýšený krevní tlak, cukrovku, záněty kloubů, na užívané léky a podobně - před absolvováním masáže je často vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem.
  • Senioři mohou mít problém masáž "uležet" v jedné poloze - ptáme se na komfort, pokud je třeba, masáž přerušíme, vypodložíme klienta.
  • Ve vyšším věku se celkově zpomalí reakce člověka - máme trpělivost a počítáme s větší časovou rezervou, než se klient svlékne a oblékne, nebo se uloží na lehátko, respektive z něj sleze.

Možná motivace masáže - osamělost

Nezřídka se stává, že je člověk v seniorském věku osamělý. Úmrtí životního partnera, děti žijící daleko a absence přátel - to vše může vést k tomu, že senior vyhledává masáž nejen jako terapii pro tělo, ale i pro duši.

Úkolem maséra je vybalancovat čas určený pro masáž tak, aby se klient cítil dobře. Pokud si potřebuje i promluvit, empatický masér mu k tomu citlivě vytvoří prostor.

klasická masáž zad žena senior

Kterou masážní techniku vybrat pro seniora?

Pomůcka nejen pro terapeuta, ale i pro příbuzné nebo přátele, kteří by rádi potěšili seniora dárkem v podobě masáže, ale váhají, jaký typ zvolit.

1. Klasická masáž, respektive její relaxační podoba

Klasická (švédská) masáž je to, co si pod pojmem masáž představí většina lidí. Pro seniory (i když je třeba zohlednit individuální potřeby klienta) volíme jemnější tlak, vláčné pomalejší tahy, soustředíme se na prohřátí a rozpracování svalstva, věnujeme se zvlášť kloubům a šlachám.

Tepání můžeme vynechat nebo jej učinit v zjemněné podobě. Z masážních prostředků je vhodný olej, ale i olejový bylinný extrakt, například arnikový olej, který prohřeje tkáně a zmírní bolest.

2. Aromaterapeutická masáž

Speciální masáž s použitím různých éterických olejů podle stavu nebo problémů jednotlivých orgánů může být pro seniora terapií pro tělo a nevšedním zážitkem a potěšením pro smysly.

3. Reflexná masáž chodidiel

Terapeuti reflexní masáže vědí, že mačkáním vybraných bodů na chodidlech ovlivňují celý organismus. Reflexní masáž může mít povzbudivý účinek na celý organismus, ale pozor - může spustit i detoxikační procesy.

Zkušený terapeut klienta poučí a účinky masáže mu popíše předem. Výhodou je, že se masáž dá absolvovat v polosedě a není potřeba se při ní svlékat.

reflexní masáž chodidla

4. Lomi-lomi

Havajská masáž, v překladu "milující ruce", je velmi relaxační a příjemná. Masíruje se při ní dlouhými souvislými tahy přes celé tělo. A tady může být kámen úrazu.

K tělu seniora třeba přistupovat s velkou úctou a láskou, aby si uměl masáž vychutnat. Pro osamělého staršího člověka může být láskyplný dotek maséra skutečně léčivý.

5. Shiatsu

Japonská tlaková masáž se obvykle absolvuje v pohodlném volném oblečení a ošetření se provádí na podložce. Shiatsu je velmi příjemná relaxační terapie, která uvolní a osvěží celé tělo.

6. Lymfodrenáž

Jemná, ale účinná masáž pro rozproudění lymfy. Vedlejším efektem lymfodrenáže je sice i uvolnění svalstva a kloubů, ale primárně je určena pro lidi, jejichž tělo si drží v podkoží vodu, kteří trpí otoky a pocitem těžkých nohou, pytlíkama pod očima, otékají jim prsty a podobně.

Pravidelně absolvovaná ruční lymfodrenáž se projeví ve zlepšení imunity, hezčí pokožce a vitálnější organismu.

7. Masáž lávovými kameňmi

Luxusní relaxační procedura, při které masér masíruje hladkými čedičovými kameny nahřátými ve vodní lázni. Svaly a klouby prohřívá do hloubky, jemně odvodňuje tělo a kombinace masážního oleje a kapek vody ošetřuje pleť.

Tato masáž však není vhodná pro lidi s kožními problémy, které by mohla kombinace vody, oleje a tepla zhoršit, stejně ani pro lidi s neustáleným vysokým krevním tlakem z důvodu intenzivního prohřívacího efektu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.