Začínám masírovat lávovými kameny. Kterou sadu si mám vybrat?

30.8.2021Život maséraČtení do 10 minut

Masáž lávovými kameny je jedna z nejpříjemnějších relaxačních technik. Velmi žádaná je zejména v chladnějších a sychravých obdobích roku. Začínající terapeut často váha, kolik lávových kamenů bude potřebovat. Poradíme vám, podle čeho si vybrat.

Masáž lávovými kameny

Mimořádně uvolňující masáž, při které terapeut po úvodním tření teplým olejem masíruje tělo pomocí hladkých a oblých kamenů nahřátých na 40-60°C.

Masáž nahřátými lávovými kameny

Energie z kamenů prohřívá kůži a svalstvo do hloubky, zlepšuje metabolismus a má příznivý vliv na lymfatický oběh. Působením tepla se rozšiřují cévy, tkáně se lépe prokrví a uvolní se spasmy. Výhodou je, že tyto benefity platí i pro ruce maséra.

Po masáži lávovými kameny se klient cítí příjemně uvolněný nejen fyzicky, ale i psychicky. Účinky jsou podobné absolvování sauny. Masáž má mírný odvodňující účinek.

Vybavení pro lávovou masáž

Základem pro dobrou lávovou masáž jsou správně nahřáté kameny. Ideální teplota se stanovit nedá, je to velmi individuální záležitost, ale většině klientů vyhovují kameny nahřáté na 55°C. Pro úplné prohřátí těla hlavně pro zimomřivější lidi je vhodné podložit klienta i vyhřívací podložkou.

Ohrievanie lávových kameňov

Digitální ohřívač kamenů je nezbytností. Nedoporučuje se kameny nahřívat jiným způsobem. Jedním z důvodů je, že lávové kameny obsahují železo a například nahřívání v mikrovlnné troubě by mohlo být nebezpečné. V troubě ani v obyčejném hrnci zase nedosáhneme rovnoměrné nahřátí, znovuzahřátí a udržování nastavené teploty po celou dobu masáže.

Přenosné kufříky na ohřev kamenů vypadají sice prakticky, ale mají několik nevýhod. Ohřev v nich trvá příliš dlouho, vzhledem na jejich rozměry se do nich vejde málo kamenů a jsou poměrně drahé.

Lávové kameny

Horniny z geologického hlediska dělíme na vyvřelé, usazené a přeměněné. Lávové kameny, jak už jejich název naznačuje, jsou z rodiny vyvřelých hornin. Mají vyšší obsah železa, a právě proto tak dobře absorbují teplo a dlouho ho udrží. Lávové kameny položené v rámci masáže na tělo příjemně hřejí a vytvářejí uklidňující tlak. Jejich vyšší hmotnost také vyvíjí jemný tlak při masáži i tehdy, když masér kameny pouze klouže po pokožce.

Nejčastěji se v souvislosti s masáží lávovými kameny setkáme s čedičem (bazaltem). Někteří terapeuti používají i opracovaný pískovec nebo vápenec pro obsah minerálů a vyrovnání z hlediska energií. Jako doplněk a protipól horkých čedičových kamenů se používá také přirozeně chladný mramor, buď na chladivé masáže příliš přehřátých míst na těle, nebo se střídá s horkými kameny. Chlad mramoru lze umocnit vložením do misky s ledem.

Masírovat se dá i studeným mramorem

Tvar, barva a velikost kamenů

Čedičové kameny si můžeme pořídit ve dvou podobách, jako zcela přírodní nebo opracované. Oba typy jsou rovnocenné, vlastnosti kamenů a jejich barva se odvíjejí od složení. Záleží tedy na terapeutovi, jaké kameny zvolí, případně zkombinuje.

Přírodní kameny se ručně sbírají na plážích a třídí podle velikosti. Pokud byste si koupili dvě sady, kameny v nich nikdy nebudou úplně stejné. Přírodní kameny jsou hladké, příjemně oblé a obyčejně dobře sednou do ruky. Maséři si zvyknou tu svou sadu lávových kamenů oblíbit. Každý jeden kámen je originál a pro každý se najde v rámci masáže využití.

Při masáži se využívají kameny různých velikostí a tvarů

Opracované kameny jsou také čedičové, ale dokud u přírodních se o opracování postará oceán, tento typ kamene vytvaruje člověk. Jejich výhodou je rovnoměrný oválný tvar. Terapeut má vždy v rukou dva úplně stejné kameny, co se tvaru, tloušťky a složení týká. Navíc se dají vytvarovat do podoby, kterou u čistě přírodních kamenů najdeme jen těžko - hříbek, hřebík, půlměsíc, oblouk apod.

Kolik kamenů potřebuji?

Lávové kameny se nejčastěji prodávají v sadách. Jak velkou sadu si pořídit, to závisí na typu masáže, resp. od jejího rozsahu.

Co si neumíme naplánovat dopředu, je typ klienta, hlavně, pokud absolvuje masáž lávovými kameny poprvé. To, kolik tepla tělo klienta absorbuje a tedy jak často budeme muset kameny v rámci masáže měnit, se totiž nedá přesně odhadnout. Závisí to nejen na typu těla a metabolismu, ale také od momentálního fyzického a duševního stavu klienta. Je pravidlem, že unavený a vyčerpaný člověk si z kamenů "potáhne" více tepla.

Pro částečné masáže stačí menší sady s 20 ks nebo 33 ks kamenů. Pokud masírujeme pouze záda nebo nohy, tento počet kamenů je dostatečný. Myslete na to, že nahřáté kameny se vkládají i do dlaní klienta.

Luxusní velká sada lávových kamenů

Pokud chceme provádět kombinovanou masáž více částí těla, případně celotělovou masáž, je vhodné pořídit si větší sadu s různými velikostmi kamenů. Sada 59 ks přírodních kamenů nebo 60 kusová sada opracovaných kamenů je dostatečně variabilní i pro celotělovou masáž.

Skutečným luxusem je 71 kusová profesionální sada lávových kamenů. Široký výběr velikostí a tvarů umožňuje vyskládat si vždy sadu lávových kamenů přesně na konkrétní masáž.

Praktické rady

Jelikož lávové kameny používáme na naolejované pokožce (lépe se tak rozloží jejich teplo do těla), rozhodně se vyplatí mýt je hned po skončení masáže. Vyhraďte si na to dostatek času před dalším klientem. Pokud to není možné, alespoň je namočte do teplé vody s jemným mycím prostředkem nebo mořskou solí.

O životnost lávových kamenů není třeba mít velké obavy. Čedič je mimořádně tvrdá hornina, a pokud vám spadne, spíše utrpí podlaha než kámen samotný. Pozor je potřeba dávat na povrch vaničky ohřívače a vystýlat ji ručníkem, aby se při vkládání kamenů neotloukla.

Lávové kamene majú dlhú životnosť

Při správném čištění vám lávové kameny vydrží roky. Někteří terapeuti doporučují z času na čas nechat je energeticky očistit přírodními živly - promýt čistou pramenitou vodou (bez chloru) a nechat uschnout a prohřát na slunci.

Tak co, dáte se do toho? Masáž lávovými kameny je absolutní relaxací a to nejen pro klienta, ale i pro maséra. Je to hra s kameny, teplem a energií. Rozhodně se vyplatí ji vyzkoušet.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.