Terapie dle Breusse a Dorna

6.10.2010Život maséraČtení do 10 minut

Přes 80 % populace se v životě minimálně jednou setká s bolestí zad a páteře.

Terapie dle Breusse a Dorna

Stále více lidí si přitom uvědomuje, že vedle běžných příčin jako jsou úraz nebo poškození meziobratlových plotének tyto problémy souvisí s psychikou. Stres, obavy, úzkost, potlačovaný hněv mění napětí ve svalech kolem páteře a záda „bolí". Do regeneračních center proto míří stále více klientů hledajících jiné metody, než nabízí klasická rehabilitace. Dnes představím dvě z nich.

V roce 2004 jsem se setkala s technikami na jemné ošetření obratlů, kloubů a pohybového aparátu. Při své jemnosti však jsou velmi účinné. Jedná se o metody Rudolfa Breusse a Dietera Dorna, které u nás učí výborná lektorka paní Anna Velíšková z Německa. Jsou to holisticko-energetické, zcela neinvazivní a bezbolestné postupy. Již při první masáži klienti pociťují úlevu a výrazné pozitivní změny. Při opakovaných návštěvách dochází dokonce k „navrácení" posunutých obratlů do správné polohy. Tento postup velmi dobře působí na skoliózy a na bolestivé potíže v bederní oblasti. Žádná jiná masáž, z těch, které znám a v praxi využívám, neměla takový úspěch.

Při první konzultaci se snažím vyhodnotit nerovnosti pohybového aparátu - nestejnou délku končetin, nestejnou výšku lopatek a ramen, sleduji klienta při chůzi a při sezení, u lopatek si všímám, která více vyčnívá, porovnávám ramena, lokty, zápěstí, všímám si čelisti a případného posunutí kloubního spojení.

Breussova masáž
Samotné ošetření začínám Breussovou masáží. Používám při ní výhradně kvalitní olejový macerát třezalkový W10, který míchám s rostlinným olejem olivovým extra panenským(nejkvalitnější olej získaný z prvního lisování za studena).

Třezalkový macerát má řadu výjimečných vlastností - optimálně regeneruje. ploténky, tlumí bolesti ve svalech, revmatické bolesti a dnu, zmírňuje migrénu, hojí rány, snižuje přecitlivělost na změny počasí a zároveň působí antidepresivně. V ojedinělých případech při některých žaludečních problémech se dle doporučení terapeuta užívá i vnitřně.

Po dobu celé masáže leží klient uvolněně v příjemné poloze. Neměl by mít žádné kovové šperky a ozdoby na břiše. Tuto masáž provádíme odspoda nahoru, tzn. od kostrče ke krčním obratlům. Začínáme nanesením několika kapek třezalkového oleje na křížovou oblast. Pokračujeme tak, že dlaní pravé ruky, která je jemně zatížena levou, provádíme jemný „tlak" na tělo klienta. Začínáme projíždět od křížové oblasti a kostrči až k hýždím. Ruka terapeuta má přitom působit jistě, přirozeně a přinášet pocit jemného a zároveň dostatečně pevného tlaku. Už při prvních minutách masáže dochází u mnoha lidí k úlevě a příjemnému pocitu tepla, které postupuje až do podbřišku.

Další hmat je popisován jako „klešťový pohyb" a je veden až ke krčním obratlům. Po důkladné masáži třezalkovým olejem, především na meridiánu močového měchýře, se uvolňuje psychické napětí a dochází k ústupu bolesti páteře.

Po této fázi přichází další krok - šetrné napravování páteře cíleným pohybem prstů, kdy provádíme energetické tahy po páteři kolem obratlů. K masáži se používá také pruh hedvábného papíru, jehož délka odpovídá délce trupu klienta a šířka je 10-15 cm. Položíme ho na záda a projíždíme po něm rukou shora dolů. Dochází při tom k příjemnému uvolnění svalstva.

Při Breussově masáži využíváme v podstatě jen čtyři hmaty a jeden typ oleje. Přesto přináší vynikající výsledky a velmi pozitivní reakce klientů. Měla jsem s ní dokonce i velký úspěch v některých případech dlouhotrvajících bolestí páteře, kde se uvažovalo o operativní léčbě. Po odeznění bolesti a celkovém zlepšení operace nebylo třeba.

Dornova metoda
Na Breussovu masáž navazuje Dornova metoda. Tu bychom lépe pochopili při praktické demonstraci, ale přesto se pokusím trochu ji přiblížit slovy.

Klientovi ležícímu na zádech nejprve zdvihneme nohy (napnuté v kolenou) do úhlu asi 60°. Měl by vidět, jak jsou při srovnání rozdílně dlouhé. Provádíme hmat, při kterém máme palce položené na středu pat. Palec, který je výše, ukazuje delší končetinu. Na té začínáme pracovat. Nejdříve uvolňujeme jednotlivé klouby prstů u nohou, pak uchopíme patu a špičku, protlačujeme patu a vracíme špičku do normální polohy. Tato jemná manipulace je velmi příjemná a je při ní dobře vidět, jak se mění napětí v celé končetině.

Pokračujeme ošetřením kolenního kloubu. Noha je ohnutá tak, že lýtko s kolenem svírá úhel 90°. Nohu jemně narovnáme a pokládáme na lehátko, přitom jednou rukou tlačíme shora na čéšku a druhou rukou vyvíjíme jemný protitlak v podkolenní jamce.

Pokračujeme v ošetření kyčelního kloubu, kdy rovněž dodržujeme pozici 90°. Takto ošetříme i druhou končetinu. Poté znovu provedeme srovnávací test na délku končetin. Budeme překvapeni tím, jak se tímto poměrně jednoduchým způsobem velice efektivně dokážou nestejně dlouhé končetiny srovnat. Dornovou metodou dále ošetřujeme křížovou kost, bederní a hrudní páteř, což už provádíme ve stoje a vsedě, končíme krční páteří, klíční kostí, lopatkami a čelistmi.

Úspěch Dornovy metody závisí na precizní práci terapeuta, stejně jako na ukázněnosti klienta, který musí poctivě dodržovat rady pro domácí ošetření. Klientům vždy ukazuji Dornovy cviky, které jsou velice účinnou „svépomocí". Tato metoda mívá úspěch už po druhém třetím ošetření, v těžších případech jsem měla úspěch při zhruba pátém ošetření.

Ideální je jedno až dvě ošetření týdně. Přitom je vždy třeba na klienta hledět celostně a brát v úvahu jeho fyzickou a duševní harmonii. Protože touto metodou se dobře uvolňují fyzické a psychické bloky, je ideální pro dnešní uspěchanou a stresující dobu. Je náročná na jemnost, citlivost a vnímavost terapeuta a vyžaduje spolupracujícího klienta. Jenom tak pracujeme v duchu Dornovy metody a ne jenom podle Dorna.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.