Skořice jak ji neznáte

30.11.2010Fit a v pohoděČtení na 4 minuty
Skořice jak ji neznáte

Skořici máme spojenou hlavně s vůní jablkového závinu a nebo svařeného vína, nebo když chceme propůjčit koláčům a sušenkám, popřípadě i pečeným jablkům charakteristickou a ničím nezaměnitelnou vůni. Jenže toto koření nám může poskytnout mnohem více než jen svou vůni. Existuje několik druhů stromů poskytujících skořici, ale až do čtrnáctého století se používala pouze kůra nepravého skořicovníku, který roste v Jižní Číně. Však se právě zde skořice jako koření používala již před pěti tisíci lety.

Vedle tohoto druhu se jemně vonící skořice ze Srí Lanky prosazovala na trhu s kořením jen velmi pomaličku. Dnes je ale Srí Lanka hlavním světovým producentem tohoto koření. Pro ty, kteří o ní něco vědí se stala pravidelnou součástí jejich života nebo alespoň jejich životosprávy.

Skořice jako lék
Skoro každý z lékařů pracujících v "Centru pro lidskou výživu", si svou pravidelnou ranní ovesnou kaši nezapomene posypat skořicí a velmi dobře ví, proč to dělá. Tito vědci se totiž podíleli na projektu, v jehož rámci pátrali mezi různými druhy koření po těch, které mohou příznivě ovlivňovat zdraví člověka.

Cukrovka
Nedávné studie na zvířatech prokázaly, že skořice velmi zvyšuje schopnost udržet stabilní hladinu cukru v krvi. To je samozřejmě velmi dobrá zpráva pro diabetiky, protože jejich problém se právě skrývá v neschopnosti si vytvářet dostatečné množství vlastního inzulínu.

Zde by možná mohla pomoci už i čtvrtina kávové lžičky skořice, denně. Z tohoto jejího působení se dále odvíjí i prevence vůči onemocnění věnčitých tepen a vysokého krevního tlaku. Tak a to jsme začali přímo od srdce.

Pokud však půjdeme po lidské postavě odshora dolů, tak se musíme hned zastavit i při našich vlasech. Například skořicový odvar, kterým si je můžeme mýt jim dodá přitažlivou vůni a lesk. No a když jsme si již ošetřili vlasy, můžeme pokračovat dál dolů krkem.

Nachlazení
Při podzimním nachlazení, ale i při neustávajícím kašli nám zase pomůže skořicový čaj s medem a mlékem. Díky skořicovému oleji, vyráběného z kůry skořicovníku takový čajík uvolňuje hrdlo velmi dobře. Působí antibakteriálně a brání vzniku a růstu plísní, podobně jako působí i skořicové tinktury a silice. No a když jsme si už hrdlo vyléčili můžeme sklouznout přímo do žaludku.

Problémy s trávením
Skořice je dobrým lékem právě na žaludeční problémy, protože reguluje trávení a podporuje pravidelný pohyb střev. Při bolestech břicha ještě zůstaneme, protože také pomáhá i při bolestivé menstruaci. No a nyní můžeme pokročit o krůček níže a dostaneme se ke stehnům, které často trápí hlavně ženy.

Celulitida
I když je za oknem zatím zima, firmy s oblečením již připravují kolekce plavek, takže je vlastně vhodná chvíle s problémem něco udělat. Nevítané "pomerančové kůry" se můžete pokusit zbavit teplým skořicovým zábalem. Budete na něj potřebovat: 3 lžíce skořice, bílý jogurt, trošku oleje, potravinářskou fólii a teplou deku.

Masážní olej Skořice 1l

Masážní olej Skořice 1l

365 Kč

Pokud máte to štěstí a dokážete si pro sebe najít například i hned teď hodinku času, tak můžete začít - jogurt smícháte se skořicí, přidáte pár kapek oleje a zamícháte. Pokud máte možnost přidat i mořské řasy, které kůži dodávají minerály, tak neváhejte a směs o ně obohaťte. Pak už jen naneste na problematické partie, zabalte stehýnka do potravinářské fólie, lehněte si, zakryjte se dekou a hodinku odpočívejte.

Pokud nejste na skořici alergický, tak si ji rychle nezapomeňte přidat do svého jídelníčku aby Vám mohla účinně pomáhat!

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.