Skleněné nebo silikonové? Poradíme vám, jak si vybrat správné baňky pro baňkování

18.5.2020Velvesa doporučujeČtení na 5 minut

Baňkování. Stará čínská terapeutická metoda, při které se přikládají baňky z různých materiálů na tělo, aby se vytvořil podtlak. Má prokazatelné zdravotní účinky, ale o těch někdy příště. Dnes se podíváme na samotné baňky. Takže - s čím baňkujete vy?

Poradíme vám, jak si vybrat správné baňky pro baňkování

Baňkování znali již ve starém Egyptě, v Číně a později i ve starém Řecku. Baňkovalo se pomocí telecích rohů, nádobek z bambusu a keramiky nebo malých dýní. Když Egypťané objevili, jak se vyrábí sklo, aplikovali tento objev také do oblasti terapií a vyrobili první skleněné baňky na baňkování.

Ale dost bylo historie. S telecími rohy by se nám dnes asi pracovalo nepohodlně. :) Moderní podoba baňkování využívá především skleněné, plastové, silikonové a gumové baňky.

Které baňky zvolit?

Málokterý masér či terapeut si troufne na baňkování bez absolvování kurzu nebo alespoň důkladného zaučení od zkušeného maséra. Při skleněných baňkách se totiž pracuje s otevřeným ohněm a nikdo si nepřeje popálit klienta nebo podpálit masérský salón.

Poradíme vám, jak si vybrat správné baňky pro baňkování

Při skleněných baňkách máme na výběr ze silnostěnných nebo tenkostěnných baněk. Oba typy mají své výhody a nevýhody. Společnou výhodou je, že sklo je zdravotně nezávadný a k pokožce zcela neutrální materiál, který se snadno čistí a sterilizuje.

Silnostěnné masážní baňky jsou masivní a odolné. Nepřehřívají se v ruce, dobře drží na těle a svou vahou přispívají i k vakuovému efektu. Nevýhodou pro maséry s jemnějšíma rukama může být jejich velikost a váha. Vzhledem k tloušťce stěny se zároveň nevyrábějí v malých rozměrech, které jsou vhodné pro detailnější terapii.

Poradíme vám, jak si vybrat správné baňky pro baňkování

Tenkostěnné baňky jsou jemné a tím i křehké. Účinností se vyrovnají silnostěnným baňkám, ale vyrábí se i v drobných velikostech, vhodných například pro ošetření karpálních tunelů nebo na precizní práci kolem kloubů. No nechtěné odpadnutí tenkostěnné baňky z těla klienta většinou znamená její rozbití. Také se poměrně rychle přehřívají.

Vakuové baňky jsou vyrobeny z plastu ve více velikostech a podtlak se dosahuje odsáváním vzduchu pumpičkou, která je součástí každého balení. Hodí se všude tam, kde je použití ohně při baňkování komplikované, při práci s dětmi nebo s dospělými, kteří se bojí ohně. Jsou také vhodným doplňkem při některých terapiích, například při ošetření Dornovou metodou.

Poradíme vám, jak si vybrat správné baňky pro baňkování

Z pohledu čínské medicíny, která se na baňkování dívá z hlediska meridiánů a vyrovnávání energií, je vakuové baňkování vhodné tam, kde není třeba tělu přidávat ohně. To je však rozsáhlá téma, hodná samostatného článku.

Silikonové nebo gumové baňky se vyrábějí v různých velikostech, tvarech, rozměrech a barvách. Hodí se zejména při práci s pokožkou, podkožím a lymfou. Díky materiálu a tvaru se jimi dobře provádí pohyblivé baňkování. Gumové baňky jsou tvrdší, jsou tedy vhodné pro práci s vyšším podtlakem.

Masážní baňky ze zdravotnického silikonu umožňují vytvořit větší nebo menší podtlak podle přání. Jsou oblíbené při beauty masážích a zeštíhlovacích terapiích. Jejich používání redukuje celulitidu v problémových partiích. Malé silikonové baňky používají nejen maséři, ale vyhledávají je i kosmetičky jako nástroj na odlymfovaní a vyhlazení pleti.

Poradíme vám, jak si vybrat správné baňky pro baňkování

Pomoc i po covidu

Baňkování je terapie, která v Evropě momentálně prožívá boom. Široké spektrum indikací, při kterých pomáhá, a spokojenost klientů, když jim po baňkování ustoupí zdravotní, ale i psychické obtíže, vede klientelu k vyhledávání masérů, kteří baňkování ovládají.

Jelikož baňkování umí kladně ovlivnit energii jednotlivých orgánů, je vhodnou terapií i v případě postcovidového syndromu: únava, pocit nedostatečného dechu, zadýchávání se, spavost, bolesti.

Nesmíme však zapomínat na to, že baňkování má dvě roviny - mechanickou a energetickou. V původní čínské podobě terapie se pracuje po dráze meridiánů. Baňky se přikládají na významné body na těle a volí se materiál baněk a podtlak podle stavu těla klienta.

Mnoho masérů však nemá hlubší znalosti z oblasti čínské medicíny a přece baňkování používají. Pokud se provádí s citem a masér je ochoten se učit a poučit z reakce klientů, můžeme tuto metodu pouze doporučit. Ačkoliv po baňkování většina z nás vypadá jako po boji s chobotnicí s obrovskými přísavkami. :)

Za přínosné postřehy k článku autorka děkuje masérce a terapeutce Kataríne Rehákovej a kolegům.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.