Nevynechávejte hýžďové svaly při masáži

24.4.2023PokrokČtení na 5 minut

Je až překvapivé, co všechno v těle může ovlivnit fungující nebo naopak nefungující hýžďové svalstvo. Má totiž vliv na velké množství pohybů, které potřebujeme denně provádět a ve sportovní oblasti je zárukou stability, mobility a síly. O které svaly se jedná, co je jejich úkolem a jaké jsou přínosy masáže hýžďového svalstva?

Masáž hýžďových svalů

Sedací svalstvo a jeho role

Výraz hýžďové svalstvo není zcela přesný, neboť kromě tří hýžďových svalů (gluteus maximus, medius a minimus) musíme zmínit i ostatní svaly uložené pod nimi jako hruškovitý sval (m. piriformis), horní a dolní dvojitý sval (mm. gemellus superior a inferior), vnitřní ucpávající sval (m. obturatorius internus) a další menší svaly.

Tyto svaly zajišťují vnější rotaci v kyčelním kloubu a zanožení. Velký hýžďový sval sdílí šlachu s napínačem stehenní povázky (tensor fasciae latae) a ve spolupráci provádějí extenzi a vnější rotaci nohy v koleni. Pod hruškovitým svalem prochází i sedací nerv, takže ztuhlost a nepružnost svalů v této oblasti způsobuje typickou bolest vystřelující do křížů a stehna. Zní to velmi odborně, ale z praktického hlediska oslabení těchto svalů způsobuje, že se nám „podlamují kolena“.

Celá výše zmíněná skupina svalů je součástí svalových řetězců, pomocí kterých tělo vykonává běžné pohyby jako sednutí a vstávání ze židle nebo gauče, zvedání větších předmětů ze země, předklon, chození po schodech a do kopce, stabilita těla ve stoje, běžná i rychlá chůze a běh, kdy jsou naším „zadním motorem“ a při velkém množství jiných každodenních pohybů.

Kdy masírovat hýžďové svalstvo?

V masérských kurzech nastává mírné zděšení, když avizujeme, že hned druhý den se budeme učit masírovat hýžďové svalstvo. Zadek je oproti nohám, zádům nebo rukám přece jen intimnější část těla, ale třeba se na ni dívat z profesionálního hlediska. Tato masáž je pro většinu lidí velmi příjemná a maséři by ji neměli zanedbávat jen proto, že stydlivějšímu klientovi neumí vysvětlit benefity, které tělu přináší.

Oslabené hýžďové svaly

Většina masérů zpracovává spodní část hýždí při masáži nohou a vrchní část při masáži zad. Ideální by bylo promasírovat zadek vždy celý, zejména v případech, že klient zmiňuje některou z následujících obtíží:

  • problém vstát z běžné židle, gauče nebo křesla,
  • sedavé zaměstnání, velká část dne trávená sezením,
  • obtěžující bolesti nebo ztuhlost v kříži, nohou, hýždích,
  • ztráta rozsahu pohybu (problém vyložit si kotník jedné nohy na koleno druhé, neschopnost sednout si do tureckého sedu, zvedat nohy na schodech a podobně).

Přínosy masáže hýžďových svalů

Zapojování důkladného promasírování hýžďového svalstva do pravidelné masáže přinese tělu příjemné benefity. Uvolňuje se totiž nejen masírovaná oblast, ale následně i ostatní svaly a klouby, tělo získá větší rozsah pohybu a zbaví se zbytečné bolesti a ztuhlosti.

Masáž svalstva hýždí:

  • uvolňuje ztuhlé svalstvo a tím vytváří prostor pro přirozený rozsah pohybu v kyčelním kloubu,
  • zmírňuje tlak a bolesti v křížové oblasti,
  • uvolňuje tlak na sedací nerv,
  • zmírňuje napětí a bolesti ve spodní části zad,
  • stabilizuje oblast pánve,
  • navracia správne postavenie dolných končatín (špičky smerujú rovno),
  • zmírňuje pocit napětí v zadní části stehna,
  • může pomoci stabilizovat koleno a zmírňuje bolesti kolena,
  • pomáhá vylepšit atletické výkony (více síly, lepší rovnováha),
  • v těhotenství uvolňuje tlak v oblasti kříže a kolem bederních kostí,
  • uvolňuje celé tělo, usnadňuje pohyby v běžném životě (dřep, zvedání břemen, chůze po schodech apod.).

Jak na to

Je v zásadě jedno, jakou masážní techniku si pro promasírování hýždí zvolíte, i když nejčastěji je to klasická švédská masáž.

V každém případě myslete na to, že i na pohled ochablý zadeček může mít svalstvo v hlubší vrstvě napjaté a bolestivé. Začněte tedy vždy důkladným třením a přehřátím svalstva, při masáži nespěchejte a zpracovávejte vrstvu po vrstvě. Teprve když uvolníte svrchní vrstvy, můžete začít pracovat na hlubších vrstvách svalstva a využít vyššího tlaku, předloktí, lokte, pěsti a palce.

Zvykejte klienty na to, že při masáži zad nebo nohou či při celotělové masáži automaticky promasírujete i hýžďové svalstvo. Zvýší to přínos masáže pro celé tělo a klienti ocení lepší pohyblivost a fyzický výkon v každodenním životě. Protože normální je cítit se dobře.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.