Metodika a příprava klasické masáže
Za výkon masáže je zodpovědný masér.
Masér by měl být v nepřetržitém kontaktu s pokožkou masírované části, přičemž by neměl mít na rukou žádné okrasné předměty, kterými by mohl poškodit klienta. Masér by měl dodržovat základní hygienické požadavky. Jedna z nich je mytí rukou před a po každé masáži, aby tím chránil svého klienta i sebe. Další normou kterou by měl dodržet jsou teplé ruce, protože studené prostředí zvyšuje svalový tonus. Masér by měl mít na rukou pokožku bez kožních onemocnění, záděrů, odřenin, dlouhých nehtů a zánětlivých procesů.
Před samotnou procedurou by měl být pacient vyšetřen, a to pohledem a pohmatem. Sledujeme stav a celistvost kůže, taktéž i stav podkoží a svalů. Následně na to by měl masér zvážit samotnou aplikaci a druh masáže. Během aplikace by měl sledovat lokální a celkové účinky a subjektivní pocity klienta na masáž.
Základní materiálně-technické vybavení
Na to, aby byla samotná masáž správně provedena bez ohrožení zdraví či klienta nebo samotného maséra, musí být dodrženy základní materiálně technické požadavky.
Masážní místnost by měla být dobře osvětlena, měla by mít dobrou větratelnost, místnost by měla být dobře omyvatelná s protiskluzovou podlahou, teplota místnosti by měla být v rozmezí 22-24 °C.
Základní rozměry masážní místnosti jsou 3 x 3,5 m, přičemž je důležité, aby se masér mohl pohybovat během samotné masáže kolem masážního stolu bez omezení. Masér nesmí zapomínat na dostupnost hygienických potřeb pro klienta, které splňují kritéria hygienických předpisů.
Do technického vybavení patří i masérské lůžko, dvě židle a ostatní pomůcky pro potřeby související s aplikací klasické masáže.
Příprava pacienta na masážPacient by měl být seznámen s druhem masáže, která mu bude provedena. V případě pokud masér použije doplňkové procedury a zařízení před, po nebo během masáže, měl by být o nich klient odborně poučen. Jsou jimi např. účinky na lidský organismus. Vhodným, profesionálním přístupem a komunikací maséra s klientem, může zvýšit samotnou kvalitu masáže i důvěru klienta k masérovi. Před nebo na začátku provedení samotné masáže by měl masér vyšetřit klienta pohledem a pohmatem a zjistit informace, které by mohly negativně ovlivnit celkový stav klienta.
Oli
Tyto základy by měl samozřejmě znát a hlavně dodržovat každý masér. Většina z nás pracuje mimo oblast zdravotnictví, proto bychom masírovaného neměli nazývat pacientem. Vhodnějším pojmenováním je třeba klient, už jen pro to, že ne všichni, kteří využívají naše služby jsou nemocní. Doporučuji opravu, jinak bezva článek.
VíceLadislav Havlíček
Dle mého je vhodný úvodní pohovor s klientem před samotnou masáží. Vhodné dotazy ohledně zdravotních potíží. V poslední době si myslím, že nemocných již nelze najíti. (pouze můj názor)
Více