Mechanismus účinku masáže

22.10.2009Fit a v pohoděČtení na 2 minuty
Mechanismus účinku masáže

Klasická masáž je soustava masážních hmatů, kterou vykonává masér rukama na těle klienta s cílem léčebným nebo preventivním. Masáž vyvolává v těle místnou, celkovou nebo vzdálenou reakci. Jde o velmi důležité procesy, které se odehrávají až na úrovni mozkové kůry.

MÍSTNÍ ÚČINEK
Projevuje se na kůži, šlachách, v kloubních pouzdrech, v krevním řečišti, lymfatickém systému i v periferním nervovém systému. Jednotlivé hmaty, jejich průběh a hloubka průniku vyvolávají reakci v tkáních. Mechanicky se odstraňují povrchové zrohovatělé vrstvy kůže, čímž se uvolní vývody mízních a potních žláz. Podporuje se prokrvení kůže a dosahuje se urychlené vyprazdňování povrchových žil a lymfatických cest.

Příznivým odtokem žilní krve se urychluje odstranění nepotřebných produktů látkové výměny.

V hlubších tkáňových vrstvách roztírání a vytíráním lze rozrušit srůsty, a to v podkožním vazivu, v okolí kloubů a v průběhu šlach. V svalové tkáni se hnětení dosáhne zvýšení nebo snížení svalového tonu, zvýšení svalové výkonnosti, snížení bolestivosti a zlepšení funkce.

EMSPOMA Regenerační 1000ml

EMSPOMA Regenerační 1000ml

239 Kč

CELKOVÝ ÚČINEK
Dosahuje se na základě místního účinku, a to zlepšením průtoku krve na periferií.

Urychlení toku žilní krve se příznivém příznivá projeví na činnosti srdce. Nastává prokrvení tělních orgánů (např. prokrvením ledvin stoupá tvorbu moči), zlepšuje se výměna kyslíku a oxidu uhličitého v plicích, jakož i vnitřní dýchání a termoregulační procesy.

Masáž má celkový povzbuzující účinek na tělesnou výkonnost, spánek, na stav CNS.

VZDÁLENÝ ÚČINEK
Zprostředkován bývá převážně reflexně.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací