Mechanismus účinku masáže
Klasická masáž je soustava masážních hmatů, kterou vykonává masér rukama na těle klienta s cílem léčebným nebo preventivním. Masáž vyvolává v těle místnou, celkovou nebo vzdálenou reakci. Jde o velmi důležité procesy, které se odehrávají až na úrovni mozkové kůry.
MÍSTNÍ ÚČINEK
Projevuje se na kůži, šlachách, v kloubních pouzdrech, v krevním řečišti, lymfatickém systému i v periferním nervovém systému. Jednotlivé hmaty, jejich průběh a hloubka průniku vyvolávají reakci v tkáních. Mechanicky se odstraňují povrchové zrohovatělé vrstvy kůže, čímž se uvolní vývody mízních a potních žláz. Podporuje se prokrvení kůže a dosahuje se urychlené vyprazdňování povrchových žil a lymfatických cest.
Příznivým odtokem žilní krve se urychluje odstranění nepotřebných produktů látkové výměny.
V hlubších tkáňových vrstvách roztírání a vytíráním lze rozrušit srůsty, a to v podkožním vazivu, v okolí kloubů a v průběhu šlach. V svalové tkáni se hnětení dosáhne zvýšení nebo snížení svalového tonu, zvýšení svalové výkonnosti, snížení bolestivosti a zlepšení funkce.
CELKOVÝ ÚČINEK
Dosahuje se na základě místního účinku, a to zlepšením průtoku krve na periferií.
Urychlení toku žilní krve se příznivém příznivá projeví na činnosti srdce. Nastává prokrvení tělních orgánů (např. prokrvením ledvin stoupá tvorbu moči), zlepšuje se výměna kyslíku a oxidu uhličitého v plicích, jakož i vnitřní dýchání a termoregulační procesy.
Masáž má celkový povzbuzující účinek na tělesnou výkonnost, spánek, na stav CNS.
VZDÁLENÝ ÚČINEK
Zprostředkován bývá převážně reflexně.