Masáž miminka - pár tipů, jak na to

27.9.2021PokrokČtení do 10 minut

Malé dítě je zcela závislé na lidech, kteří se o něj starají. A součástí této péče může být právě masáž. Každodenní chvilka intenzivní komunikace prostřednictvím dotyku má pro dítě, rodiče a jejich vzájemný vztah velký význam.

Hmat a dotyk jako komunikační prostředek

Hmat je jedním ze smyslů, které jsou velmi dobře vyvinuté už v momentě porodu. I když novorozenec ještě velmi slabě vidí, co se doteků týče, vnímá je velmi intenzivně.

Dítě vnímá dotyky velmi intenzivně

Prostřednictvím láskyplného doteku při opatrování a krmení miminka se buduje vztah mezi dítětem a ostatními lidmi. Dotyk také děťátko uklidňuje a poskytuje mu pocit bezpečí.

Proč masírovat miminko

Kromě zmíněného vytváření vazby mezi dítětem a matkou, ale i ostatními členy rodiny a společnosti může být masáž pro miminko velmi přínosná.

Mezi nejčastější zmiňované benefity baby masáže patří:

  • uklidnění bříška a trávení
  • zbavení se plynů
  • úleva při kolice, zácpě, křečích
  • úleva při prořezávání se zubů
  • lepší spánek
  • lepší vývoj dítěte
  • pomoc při vývinu pro předčasně narozené děti

Kdy začít s masáží dítěte

Dobrá zpráva je, že začít můžete kdykoliv. Pokud má dítě výrazné zdravotní problémy, poraďte se o vhodnosti masáže s lékařem.

Obecně však krátkou masáž bříška můžete dělat při každém přebalování. Vhodné je zařadit masáž jako součást každodenní rutiny, například před koupelí.

Vždy se orientujte podle dítěte, sledujte jeho signály, zda mu je masáž příjemná. Nenuťte sebe ani dítě do masáže, pokud zrovna nemáte na ni dost času nebo chuti, jste příliš unavení vy nebo dítě. Masáž by měla být vždy příjemným zážitkem pro děťátko i rodiče.

Co budete potřebovat

Na masáž děťátka nepotřebujete nic zvláštního. Je dobré masírovat miminko na bezpečném a klidném místě, abyste se nebáli s ním manipulovat, například otočit ho na bříško. Může to být přebalovací pult, postel nebo i podlaha, na kterou položíte nějakou podložku.

Rozhodně dbejte na to, aby v místnosti, kde masírujete, bylo teplo. Miminko může na masáž reagovat odmítavě, pokud mu je při ní zima.

I vaše ruce by měly být příjemně teplé. Dítě uložte na měkkou osušku, mějte po ruce ručník nebo utěrky pro případ potřeby.

Miminko se masíruje nahé

Miminko masírujeme nahé, ideálně i bez plenky. Na masáž použijte malé množství masážního oleje, pouze tolik, abyste si natřeli dlaně. Do masážního oleje v misce namočte pouze konečky prstů, případně si kápněte pár kapek oleje do dlaně a rozetřete. Tím si zároveň zahřejete dlaně i olej na nich.

Výběr oleje

Pro masáž dětí vybíráme jemné přírodní za studena lisované oleje. Zásadou je, že dítě masírujeme pouze takovým olejem, který je jedlý.

Pokud máte v rodině kožní problémy nebo dítě mělo jakékoliv kožní reakce, poraďte se s lékařem a udělejte kožní zkoušku - na malé místo na těle (vnitřní ohyb lokte) naneste jednu, dvě kapky vybraného oleje, rozetřete a za hodinu zkontrolujte reakci. Pokud je kůže klidná a nevykazuje známky podráždění, můžete olej na masáž děťátka použít.

Masáž může pomoci při dětské kolice

Nejčastěji máme doma po ruce kokosový olej, jen pozor, aby byl skutečně za studena lisovaný. Na dětskou pokožku se doporučuje i mandlový olej, který je velmi jemný, má neutrální vůni a dodává pokožce vitamíny a minerály. Stejně jemný olej vhodný i na citlivou dětskou pokožku se sklonem k ekzémům je meruňkový olej.

Jak postupovat

Na internetu najdete množství návodů a postupů, jak baby masáž dělat. Dokonce si můžete pořídit i DVD, kde se dozvíte o masáži dětí krok po kroku.

Většina těchto návodů je prospěšná a můžete podle nich směle postupovat. No pozor, našli jsme i videa, na kterých je masáž bříška dělaná proti směru hodinových ručiček a to by miminku neprospělo.

Prostudujte si proto několik postupů, než se do masáže svého dítěte pustíte. Můžete se poradit i s dětským lékařem, fyzioterapeutem nebo masérem. Další možností je absolvovat kurz dětské masáže nebo se zúčastnit setkání maminek, na kterém se bude řešit toto téma.

Meruňkový olej LZS 250ml

Meruňkový olej LZS 250ml
-7%

270 Kč

251 Kč

Věřte sobě a své intuici a rodičovské kompetenci. Dítě masírujte jemně a něžně, ale nezapomínejte, že není z cukru. Pokud jsou vaše doteky láskyplné a citlivé, drobátku neublížíte, právě naopak.

Několik tahů na závěr

Lépe jednou vidět, než stokrát slyšet - nebo číst. V rámci dětské masáže opravdu doporučujeme inspirovat se ve videích.

Ale přesto - pár tahů, které určitě využijete:

I LOVE YOU – už pro ten název je tento způsob masírování bříška velmi oblíbený a snadno se pamatuje. Masíruje se ve směru peristaltiky - tedy ve směru hodinových ručiček!

Začínáme napsáním "I" celou plochou dlaně od levé bradavky děťátka přes celé bříško. Pak nakreslíme "L" tak, že dlaň položíme příčně přes bříško, přehladíme bříško směrem od pravé bradavky po levou a zopakujeme první "I" tah. A končíme "U"-čkem - dlaní pohladíme bříško v kruhu z pravé strany, kde se k bříšku připojuje noha, přes pupík a končíme na levé straně tam, kde se k bříšku připojuje levá nožička.

Uhlazování knihy - tento tah se používá na masáž hrudníčku a ramen. Ruce spojíme (jako při modlitbě), položíme na hrudní kost miminka a otevřením dlaní ho pohladíme po obou stranách hrudníku až na ramínka, jako bychom uhladili listy otevřené knihy.

Uhlazování knihy - masérský tah přes hrudník dítěte

Dojení kravičky – tah vhodný na končetiny - nohy a ruce. Jednou rukou uchopíme koncový kloub končetiny (zápěstí nebo kotník) a druhou jemným kroucením a tisknutím přecházíme celou ruku nebo nohu, jako bychom stlačovali struk na vemeni.

Tak co, vyzkoušíte masírovat vaše děťátko nebo vnoučátka? Přejeme vám hodně láskyplných chvil při masáži vašich nejmenších.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.