Masáž, fyzioterapie nebo rehabilitace?

10.10.2022Život maséraČtení na 5 minut

I když o práci maséra a rehabilitačního pracovníka má většina lidí alespoň základní informace, při fyzioterapii bývají v rozpacích. Řekneme si, co se pod jednotlivými pojmy skrývá a kdy kterého odborníka navštívit.

Odborníci na problémy s pohybem

Definice pojmů

Fyzioterapie je často chápána jako součást léčebné rehabilitace. Pod fyzioterapií rozumíme léčení, resp. napravování nemocí nebo stavů poškozujících organismus fyzikálními metodami, tedy především cvičením a odbornou manipulací s tělem a jeho strukturami.

Rehabilitace je zjednodušeně uvedení do původního stavu. V tomto kontextu se samozřejmě jedná o organismus člověka, tělo a jeho orgány. Snahou rehabilitace je vhodnými mechanickými postupy a cviky navrátit tělu a orgánům člověka jejich funkci nebo ji vhodně upravit.

Masáž je soustava hmatů, kterými se mechanicky dráždí periferní svaly, cévy a nervy. Úkolem masáže je fyzicky i psychicky masírovaného člověka uvolnit, navrátit tělesnou i duševní pohodu, prokrvit svalstvo a pokožku a zlepšit hybnost kloubů, zlepšit metabolismus a napomoci detoxikaci zlepšením oběhu krve a lymfy, při sportovcích připravit na výkon nebo uvolnit po sportovním výkonu.

Spolupráce

Teď, když jsme si definovali pojmy, znovu je spojíme do jednoho celku. Fyzioterapeut, rehabilitační pracovník a masér totiž přicházejí jako pověstní Tři králové a přinášejí nám vzácné dary pro naše zdraví, tělesnou i duševní pohodu a výkon. Viděl už někdo, aby místo tří králů přišel jen jeden? Ne, ne, to bychom si pokazili svátky. Tyto tři obory spolu úzce souvisí, prolínají se a úzce spolupracují.

Fyzioterapie, rehabilitace a masáž spolupracují

Podle čeho si vybrat

Masáž
Pro běžného zdravého člověka je nejčastější volbou masér, který pomůže odstranit tělesnou i duševní únavu. Masáž uvolňuje ztuhlé svaly a klouby, navozuje pocit pohody a relaxu. Masér umí pomoci i při menších či větších bolestech z přetížení svalstva, blocích a spasmech.

Pravidelně absolvovaná masáž citelně zlepšuje celkový stav organismu, tlumí stres, stimuluje metabolismus, napomáhá prokrvení svalstva, regeneruje a harmonizuje organismus člověka.

Nezapomeňme na roli masáže v oblasti sportu. A to jak v přípravné fázi, tréninku, tak i během sezóny, kdy sportovní masér umí rychle řešit přetížení, nabudit nebo utlumit sportovce před a po výkonu a pečuje o jeho tělesnou, ale i duševní pohodu.

Masáž

Z hlediska udržení funkčnosti a zdraví těla a zlepšování výkonnosti už by se člověk, který intenzivněji sportuje nebo trpí opakovanými bolestmi a bloky některé části těla, měl obrátit na fyzioterapeuta.

Fyzioterapie
Do rukou fyzioterapeuta patří jakýkoli problém spojený s pohybem a funkčností těla, například špatné držení těla u dětí i dospělých, podezření na ploché nohy, začínající skolióza u dětí a vůbec problémy s páteří.

Fyzioterapie je velkou pomocí po operacích pohybového aparátu (výměna kloubu, operace kotníku, kolena apod.). Fyzioterapeut vás naučí chodit s berlemi a šetrně a cíleně cvičit tak, abyste byli co nejdříve fit. Také řeší problémy s hybností a rozsahem pohybu, těhotenství a přípravu na porod, a samozřejmě také péči o sportovce a zlepšování jejich výkonu či předcházení zraněním.

Fyzioterapeut

Fyzioterapeut podle vašich obtíží zvolí ze široké palety možností způsob, jak vám pomoci od bolesti a nepohody. Může s vámi provést různé pohybové testy, aplikovat masáž, tejpy, baňky, vybrané druhy cvičení nebo manipulace s tělem.

Ale jeho úkolem je klienta i naučit správné držení těla, životosprávu, vhodné druhy cvičení a správné dýchání. Pokud sportujete, fyzioterapeut umí například zhodnotit vaši techniku běhu a poradit, jak běhat tak, abyste si neničili klouby a šlachy.

Rehabilitace
Na území bývalého Československa (a nejen tam) se díky dlouhé historii lázeňství považuje za nejširší pojem. Tento obor se neustále rozvíjí.

Rehabilitační pracovník obvykle spolupracuje s lékařem a řídí se jeho pokyny. Rehabilitace se realizuje krátkodobě (např. lázeňské pobyty) i dlouhodobě (pooperační a poúrazové stavy), ale poměrně intenzivně.

Rehabilitace

Pro obnovení co nejlepšího stavu klienta, resp. zmírnění následků nemoci nebo úrazu využívá rehabilitace často i působení fyzikální energie, jinak řečeno síly přírody:

  • elektrickou energii,
  • teplo,
  • světlo,
  • sílu vody,
  • termální prameny,
  • bahno, solné a ledové jeskyně,
  • vysokohorský vzduch.
Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.