Masáž jako součást prevence vzniku křečových žil

24.1.2022Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Máte křečové žíly? Že ještě ne? Statisticky máte šanci zhruba 1:1, že se s tímto problémem setkáte a s přibývajícím věkem tato šance ještě roste. Co dělat, abychom eliminovali výskyt varixů a jaké místo má v jejich prevenci masáž?

Metličky na povrchu jsou projevem oslabených žil

Riziko vzniku křečových žil

Onemocnění kardiovaskulárního systému jsou ve střední Evropě velmi rozšířená. Patří mezi ně i žilní onemocnění, varixy, známé jako křečové žíly. Podle statistik se tento problém týká více než poloviny obyvatelstva, častější je u žen a zhoršuje se u obou pohlaví věkem.

Žíly mají za úkol odvádět odkysličenou krev zpět do srdce. Jsou proto, podobně jako srdce, vybaveny chlopněmi, které nepropustí vytlačenou krev zpět, ale zajistí její posun k srdci. Stěny žil i chlopně však mohou ochabovat, část krve se dostane zpátky do žíly, vytváří na žíle vypukliny a balónky. Neproudící krev houstne a hrozní vznik trombů a zánětu. Nejvíce zatěžovány jsou žíly dolních končetin a právě tam se nejčastěji setkáme s problémem varixů.

Bolí to, pálí to, otéká to

Varovnými signály jsou metličkové žilky, hrbolky, klikatění a změna barvy žil pod povrchem pokožky na tmavomodrou až fialovou, někdy zelenkavou. Křečové žíly však nutně nemusí být viditelné pod kůží, problém může být i hlouběji.

Klikaté a hrbolaté žíly jsou projevem křečových žil

Často se přidají pocity těžkých a neklidných nohou, otoky, zejména kotníků a lýtek, dále pocit pulzování a pálení v nohou, křeče v lýtkách a bolesti v okolí žil.

Máte-li se žilami problém a všimnete si výrazného rozdílu v teplotě mezi dolními končetinami, neváhejte a navštivte lékaře. Může to znamenat, že se žíla zacpala krevní sraženinou.

K rizikovým faktorům vzniku křečových žil patří:

  • věk
  • dědičné dispozice
  • pohlaví – žíly ženského těla jsou náchylnější k oslabování
  • časté dlouhodobé stání nebo sezení beze změny polohy (některé druhy zaměstnání)
  • nadváha a obezita
  • těhotenství a menopauza – nošení dítěte a hormonální změny často zapříčiňují otoky a ochabnutí žil
Obezita je rizikovým faktorem vzniku křečových žil

Co dělat, abychom je neměli?

Použijeme otřepanou frázi, ale prevencí vzniku křečových žil je zdravý životní styl. Pestrá strava, pohyb, kvalitní spánek a správný pitný režim, vyhýbání se alkoholu a kouření vám zajistí nejen zdravé žíly, ale také celé tělo.

Pitný režim
Je důležitý pro hustotu krve. V dobře hydratovaném těle proudí krev bez problémů a snáze se přes žíly vytlačuje směrem k srdci.

Pohybová aktivita
Mimořádně vhodný je pravidelný strečink a lehké až středně těžké aktivity. Velmi těžké aktivity jako například vrcholové túry nebo posilování s těžkými váhami zvažte, pokud pociťujete problémy se žilami nebo máte křečové žíly v rodinné anamnéze.

Udržování si zdravé váhy
Při nadváze a obezitě jsou dolní končetiny přetěžovány, musí totiž nosit dlouhodobě vyšší zátěž. Obezita přináší rizika také v podobě oslabení žil z důvodu nevhodné stravy s malým podílem vlákniny a velkým objemem tuků. Zařaďte do svého jídelníčku pohanku. Má velký podíl rutinu, který příznivě ovlivňuje kondici cév.

Vysoké podpatky jsou při křečových žilách rizikem

Vhodné oblečení a obuv
Těsné nepružné kalhoty a vysoké podpatky jsou zkratkou ke křečovým žilám. Noste je jen příležitostně. Platí to i pro pány, úzké a tvrdé boty s nepružnou podrážkou jsou rovněž škodlivé. Vhodný je podpatek do výšky 3 cm.

Polohování nohou
Máte-li unavené nohy, vyložte si je nad úroveň srdce. Pomůžete tak krevnímu oběhu snáze dostat krev z dolních končetin do srdce.

Koupel ve studené vodě
Dopřejte nohám večer studenou sprchu. Hlavně v létě, kdy vysoké teploty roztahují cévy a tělo více otéká. Studenou vodou sprchujeme nohy od kotníků po kolena. Můžeme také střídat studenou vodu s teplou a dopřát tak cévám gymnastiku.

Opatrně se saunou
Pokud máte s křečovými žilami už problémy, vyhýbejte se sauně a dlouhé horké koupeli, problémy pouze zhoršíte.

Masáž je vhodnou prevenci křečových žil

Křečové žíly a masáž

Každý odborník a masér vás upozorní, že křečové žíly patří do rukou lékaře a pro masáž jsou kontraindikací. Stav žil si můžete nechat odborně a bezbolestně zkontrolovat.

Pokud pociťujete jen počáteční diskomfort v oblasti nohou, přehodnoťte svůj životní styl a zvažte pravidelnou lymfatickou masáž. Může pomoci zmírnit nebo odstranit otoky a rozproudit krev v dolních končetinách.

Pravidelná masáž nohou olejem nebo ještě vhodněji s použitím masážní emulze je vhodnou prevencí vzniku křečových žil. Kromě zmiňované lymfodrenáže je v rámci prevence vhodná v podstatě jakákoli masážní technika s výjimkou těch, které tělo příliš přehřívají.

V masáži se zaměřujeme na uvolnění a prokrvení končetin a volíme střední intenzitu tlaku.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.