Krátký antistresový průvodce

31.10.2023Fit a v pohoděČtení na 3 minuty

Vysoká úroveň stresu se negativně podepisuje i na našem zdraví a imunitě a jsme náchylnější k onemocnění. Stresu se při dnešním stylu života nedá vyhnout, jen je třeba ho vyvažovat aktivitami, které tělo dostanou ze stavu pohotovosti do pohody a klidu. Máte-li období vyššího stresu, zařadit více relaxačních aktivit je nejen vhodné, ale dokonce nutné a měli byste si i v nabitém časovém harmonogramu na ně najít prostor.

Příliš mnoho stresu škodí

Ve stresu cítíme napětí, jsme připraveni na akci, tělo omezuje například trávení, vylučuje stresové hormony. Které aktivity jsou tedy pro „odstresování“ vhodné? Často totiž máme pocit, že odpočíváme, ale volíme si způsob relaxu, který našemu tělu a mysli úplně neprospívá. I malá změna v návycích a pár minut denně věnovaných vhodné aktivitě může přinést překvapivě dobré výsledky.

1. Zhluboka dýchejte
Je mnoho druhů dechových cvičení, podstatou je vždy prohloubit dýchání, dostat tak do těla víc kyslíku a přesvědčit nervovou soustavu, že je vše v pořádku a tělo může vypnout a uvolnit se.

I během náročného dne si najděte několik minut, kdy se budete vědomě zhluboka nadechovat až do břicha, na pár vteřin dech zadržíte a pomalu vydechnete.

2. Jděte ven
Příroda a tiše léčí. Snažte se co nejčastěji dopřát si odpočinek na loukách, v lese, u řeky nebo potoka. Pouze pozorujte trávu, stromy, oblaka, vodu či zvířata, dýchejte a pokuste se na nic nemyslet.

3. Hýbejte se
Tvrdý trénink, do kterého se nám nechce, může být jen další stresovou zátěží pro tělo. Vybírejte si takový druh cvičení, který vám udělá radost a po kterém se cítíte příjemně unavení tělesně a duševně spokojení.

4. Věnujte se zálibám
Naše hobby si vybíráme podle toho, co nás baví, naplňuje, čemu se věnujeme rádi. Najděte si mimopracovní aktivity, které vám dělají radost, a vyčleňte si na ně čas.

5. Dopřejte si
Wellness, sauna, masáž, pedikúra, terapie, jakákoli služba, kde se o vás starají, je pro některé ten pravý odpočinek. Z investic do těchto aktivit byste neměli mít špatné svědomí, berte relax jako nezbytnost a povinnost pro udržení zdraví.

6. Zdřímněte si
Krátký spánek v trvání do 20 minut může neuvěřitelně osvěžit a snáze si pak poradíte s úkolama, které vás ještě čekají. Albert Einstein si prý dopřál zdřímnutí často, neboť věřil, že s uvolněnou myslí přijde rychleji k řešení problémů. A zdá se, že se mu to dařilo.

7. Nicnedělání
Kdy jste naposledy nedělali nic? Prostě jen tak seděli a byli? Tento způsob relaxu umí lépe využívat muži, ale je právě vhodný i pro ženy. Jen tak si sednout a pozorovat věci kolem sebe uvolní mysl a dovolí jí přepnout z přeplnění a chaosu do racionálního zvážení priority aktivit.

Ještě těžší, než zařadit příjemný nový návyk do životního stylu, je snažit se ve stresovém období přestat se zlozvyky. Kouření, alkohol, návykové látky a nevhodná strava určitě tělu ve stresu nepomohou. Zařazováním aktivit, které stres vyváží, se často podaří i eliminovat nesprávné návyky, kterými se snažíme následky stresu tlumit.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.