Kolik si dopřát najednou

5.11.2016Fit a v pohoděČtení na 5 minut
Kolik si dopřát najednou

Moderní doba se na nás výrazně podepisuje snížením času, který je stráven aktivním pohybem. Všeobecně převažuje objem duševní práce a s tím zvětšující se doba, kterou strávíme „sedavým zaměstnáním“, cestováním v dopravních prostředcích a dalšími činnostmi, takže zdravý a organismu prospívající pohybové aktivity jsou stále více omezovány. Jednou z možností, jak se bránit svalové nečinnosti či dokonce ochablosti a s tím souvisejícími pocity únavy, stresu a rychlého vyčerpání je vhodně aplikovaná masáž. Musíme však uvažovat rozumně a nepostupovat zbrkle, protože bychom mohli nevhodným dávkováním a špatně zvolenými praktikami celou situaci spíš ještě zhoršit: Ano, nárazové „předávkování“ je pro lidský organismus nevhodné, výsledný efekt by byl negativní a příště by se nám do další masáže snad ani nechtělo. Jak tedy správně volit odpovídající příděl masáží?

JEDNA PANÍ POVÍDALA…ANEB NEVEŘTE VŠEMU!

"Zaručené postupy a návody", které jsou zprostředkovány někým, kdo nemá příslušné odborné znalosti ani zkušenosti a snaží se udělat dojem „rádobyodborným výkladem“ z vlastní hlavy nebo kdovíkde vyčtenými informacemi nejsou rozhodně důvěryhodným zdrojem. Vhodné informace a rady získáte nejlépe od skutečného odborníka, tedy od lékaře-fyzioterapeuta nebo zkušeného maséra či masérky. Každý jedinec totiž vnímá účinky masáže individuálně a tak i mezi stejnými typy lidí mohou vyvstat značné rozdíly. Dalším důležitým faktorem je četnost masážních procesů, v zásadě platí staré osvědčené "raději méně a vícekrát", jenže vždy to není zrovna snadné dodržet, to si jistě uvědomuje každý z nás.

KTERÝ DRUH MASÁŽE ZVOLIT?

Pokud se věnujeme alespoň v omezeném měřítku nějakému aktivnímu sportu, jsme rozhodně ve výhodě. Tělo se přece jen průběžně uvolňuje a každá forma sportu je v omezeném smyslu také určitou formou masáže. Vždyť i procházky (nejlépe v přiměřeně čelnitém terénu) udělají tělu velmi dobře, natož jízda na kole, plavání... Tyto aktivity lze nenásilnou a příjemnou formou spojit s lehkou masáží po skončení aktivity, přispějeme tak k regeneraci organismu a úleva bude výrazně znát po fyzické i duševní stránce. Tak, jako to ale nesmíme jednorázově přehnat s jakýmkoli sportem nebo jinou pohybovou aktivitou, musíme si brát i masáž v přiměřených a odpovídajících dávkách. Nemáme-li k dispozici po sportovním výkonu maséra, můžeme využít poměrně často praktikovaných technik jednoduché automasáže. Ačkoli její působení není zdaleka tak účinné a komplexní jako od profesionála, přinášet může velmi dobré výsledky. Provádí se nejčastěji hnětením a třením, podpůrného efektu dosáhneme použitím vhodných olejů a emulzí. Opět je vhodné poradit se s někým, kdo má v tomto oboru zkušenosti a se základy pomůže, případně i něco do začátku předvede. Pokud je k dispozici bazén s tryskami nebo vířivka, případně aspoň vhodná sprcha, můžeme po sportovních výkonech použít i techniku oddechové relaxační hydromasáže.

Masážní lehátko Lipt® D-05

Masážní lehátko Lipt® D-05

4 350 Kč

JAK MASÁŽ PŮSOBÍ

Ve svalech dochází k uvolnění zatuhlých nebo namáhaných míst, drážděním nervových zakončení se tedy prokrví a lépe regenerují. To platí i pro masáž bez předchozí fyzické námahy, například po pracovní době nebo i o krátké přestávce „na protažení“ při skutečně hodně pasivním zaměstnání. Mechanické působení masáže se projeví kladně i na zlepšení krevního oběhu, zklidnění dýchání a celkovém uvolnění organismu. Tak jako při sportu nebo těžší fyzické práci bychom měli skončit včas a vyhnout se zbytečnému přemáhání, které působí bolestivé a nežádoucí pocity, i při masáži je vhodné „ukrojit si“ ten správně velký krajíc. Ani po sportu ani po masáži by nás tělo nemělo bolet a neměly by nastoupit nepříjemné pocity, třes nebo svalové křeče. To už je příznakem problému, nejčastěji příliš velké nebo neodborně podané zátěže organismu. Masáž může působit někdy dráždivě či povzbudivě, to je správný efekt, relaxační techniky působí naopak uklidnění a uvolnění celého těla. Vhodnou terapii je třeba vybrat podle potřeby. Navíc masáž také kladným způsobem podporuje tvorbu endorfinů v mozku, ty následně při svém uvolňování působí jako přírodní utišující a zklidňující prostředky. A to je často právě ten efekt, který od masáže očekáváme. Takže vždy s mírou!

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.