Jak povzbudit své hormony štěstí?

17.1.2023Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Člověk je komplexní bytost a každý z nás je jiný a originální. Říká se, že každého dělá šťastným něco jiného, z medicínského pohledu to ovšem není zcela tak. Pociťování štěstí, dobré nálady a euforie totiž závisí na produkci hormonů štěstí. Které jsou to a čím je můžeme povzbudit?

Hormony štěstí

Šťastný čtyřlístek

Mezi hormony, které ovlivňují pocity štěstí, spokojenosti, dobré nálady a euforie paří dopamin, serotonin, oxytocin a skupina endorfinů. Dostatečná dávka kolující v těle nám zajistí, že svůj život hodnotíme jako radostný, šťastný a příjemný. Ale nezapomínejme na to, že mechanismus působení hormonů je složitý a lékařská věda ho stále neprozkoumala do úplných detailů.

Dopamin

Tento neurohormon se tvoří v mozku, v hypotalamu. Spojuje se s příjemnými činnostmi a motivací k aktivitě, za kterou očekáváme odměnu a s dosahováním cílů. Vyplavuje se při aktivitách, které jsou nám příjemné, pro většinu lidí je to například konzumace jídla, fyzická nebo milostná aktivita. Bohužel, dopamin se spojuje také s mechanismem vzniku fyzických a psychických závislostí, jako je zneužívání návykových látek nebo workoholismus.

Serotonin

Jeho dostatek vnímáme jako pocit pohody, spokojenosti a dobré nálady. V těle plní různé úkoly, například pomáhá zastavit krvácení, bojovat se stresem, pozitivně také ovlivňuje imunitní systém, vnímání bolesti, chuť k jídlu, kardiovaskulární a motorické funkce. Nedostatek serotoninu může způsobovat úzkost, neklid a poruchy spánku. Tento hormon se používá jako lék při mnoha duševních poruchách spojených s depresí a úzkostí.

Oxytocin

Většinou si jej spojujeme s porodem, případně s kojením. Což je spojení správné, neboť jde o hormon lásky a blízkosti. Vyplavuje se při příjemném fyzickém kontaktu, objetí, pohlazení, polibku, ale i při masáži. Je také jedním z důvodů, proč lidé tak rádi chovají domácí zvířata, oxytocin se totiž vyplavuje i při hlazení pejska nebo kočky. Do jisté míry z nás oxytocin dělá společenské tvory, neboť jeho dostatek posiluje chuť setkávat se, důvěru vůči lidem, družnost a připoutanost. Podporuje také zdravou reakci na stres.

Endorfiny

Je to skupina hormonů, které kromě pocitů štěstí a euforické nálady umí tlumit pocity bolesti, podobně jako například morfium. Pro zvýšení jejich hladiny se stačí i srdečně zasmát na dobrém vtipu nebo oblíbené komedii.

Tmavá čokoláda podporuje vyplavování hormonu štěstí

Jak zažívat více štěstí

Vylučování jednotlivých skupin hormonů štěstí závisí na různých aktivitách, jídle, vztazích a dokonce našich myšlenkách. Obecně se návod na šťastnější život až podezřele podobá na nabádání ke zdravějšímu životnímu stylu, ale bez extrémního tlaku na sebe.

Jídlo
Některé typy potravin obsahují látky, které jsou stavebním kamenem pro hormony štěstí. Malé množství kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa, banány, ovesné vločky, vajíčka, ryby, luštěniny, oříšky, semínka, ovoce a zelenina jsou prospěšné pro tvorbu dopaminu a serotoninu.

Pohyb
Říká se, že procházka na čerstvém vzduchu vždy zlepší náladu. Pro vyplavování většiny hormonů štěstí je pohyb klíčový. Nemusí to být náročná aktivita, a pokud ji spojíte s blízkými osobami, doteky a smíchem, výsledek je zaručen.

Důležitou roli hraje také dostatek slunečního záření. Snažte se využít slunečné dny k pohybu venku, nejlépe v přírodě.

Vztahy
Žádné letmé objetí, vychutnejte si denně klidně několik dlouhých, alespoň 20s objetí s blízkými lidmi. Držení se za ruce, doteky, rozhovory, komplimenty, čas trávený spolu příjemnými aktivitami a naplňováním společných cílů, to je to, co udržuje hladinu hormonů štěstí na vysoké úrovni.

Blízkou „osůbkou“ vám může být i domácí zvířátko. Čas stráveným hraním, procházkami, krmením a to, že nám zvíře projevuje svou přítulnost, věrnost a lásku, také přispívá k vylučování hormonů a pocitům štěstí.

Vylučování dopaminu a oxytocinu zvyšuje také dobrý pocit z pomoci. Stačí někomu podržet dveře, odnést nákup, pohlídat dítě či něco nezištně darovat.

Nejlepší je, že hormony štěstí se vyplavují v tomto případě i u příjemce drobné služby nebo komplimentu. Takto se štěstí stává „nakažlivým“ a šíří se z člověka na člověka.

Smích podporuje pocity štěstí

Smích
Zábava, žertování, hry, to nás dostává do dobré nálady. Ideální pro vylučování hormonů jsou hry, které se hrají ve společnosti. Proto si rádi prohlédneme film s někým, hledáme společnost na kolo, túry, či lidi s podobnými zálibami, jako máme my sami. Vyhledávejte typ humoru, který vás umí pobavit a situace, ve kterých se umíte uvolněně zasmát.

Činnost
Dokončete úkol a dočkáte se odměny ve formě dopaminu. Dokonce už při plánování dílčích kroků pociťujeme radost a spokojenost. Znáte ten dobrý pocit, když si uvaříte šálek kávy nebo čaje a sednete si v čerstvě uklizeném bytě? Tak to je přesně ono.

Těší nás každý dosažený cíl, i zdánlivě drobný. Bohužel někdy si ho dopřejeme v ne zcela vhodné podobě dalšího překonaného levelu v PC hře. Ale ani tento druh relaxu není na škodu, pokud se nepřehání. No dopamin dlouhodobě podpoříte, pokud budete plnit reálné cíle. Učení se cizího jazyka, věnování se koníčkům, čtení knih, sportovní aktivity s cíli, toto vše je povzbuzením pro náš mozek, aby produkoval dopamin, vyvolával pocit spokojenosti a motivoval nás k další aktivitě.

Relax
Meditace, kvalitní spánek a smysluplný odpočinek. Pro každého je relaxem něco jiného, podstatně je, umět si ho dopřát a neodkládat odpočinek až po splnění všech povinností. To se totiž k němu nemusíme přepracovat nikdy. Život naplněný výhradně povinnostmi a prací nikoho dlouho bavit nebude.

Masáž
No a to nejlepší na konec. Masáž je jednou z aktivit, která zaručeně hormony štěstí vyplavuje. Samozřejmě záleží také na tom, kdo vás masíruje. Proto je výběr maséra, resp. masérky a důvěra mezi klientem a masérem tak klíčová.

Jak jsme zmínili, aktivity, při kterých někomu poskytujeme službu, staráme se o něj, jsou oboustranně prospěšné. Proto se po opravdu dobré masáži cítíme příjemně až euforicky. A dobře se cítí i masér, který k fyzické aktivitě a doteku dostává navíc kompliment.

Nejlepší je podporovat denně vyplavování hormonů štěstí rozličnými aktivitami. Někdy jsou to drobnosti jako posezení po práci s šálkem kávy, hra s dětmi nebo procházka. Pokud s ubývajícím světlem a příchodem zimy pociťujete méně radosti, začněte si zařazovat do života více aktivit, které vaše hormony štěstí vyplaví. Za nás je volba jednoduchá: jděte častěji na masáž

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.