Gua sha není jen moderní beauty trend

28.8.2023PokrokČtení do 10 minut

Gua sha (též kvaša, kváša nebo guaša) je způsob masáže nebo spíše ošetření těla, při kterém se poškrabuje po kůži zaobleným nástrojem. Tato technika je velmi stará, pochází z východní Asie, kde se dosud používá v rodinách i v lékařské praxi. V našich podmínkách se s ní nejčastěji setkáme u lékařů čínské medicíny, akupunkturistů nebo vyškolených masérů.

Gua sha ošetření zad

Podle tradiční východoasijské medicíny gua sha pomáhá při stagnaci krve a lymfy ve tkáních. Neproudící krev a lymfa má za následek únavu, ztuhlost a bolestivost svalů, se zatuhlými místy, která vnímáme jako trigger pointy.

V Asii se setkáme při praktikování gua sha s používáním typické keramické lžíce na polévku nebo staré mince. Poškrabává se pokožka na zádech, ramenou, šíji a obličeji.

Tři podoby

Podle tradiční čínské medicíny se pomocí gua sha dá rozproudit stagnující energie chi, podpoří se krevní oběh, hospodaření těla s tekutinami, tok lymfy a tím se zlepší celkový stav těla. Praktici čínské medicíny také využívají při tření kůže stupňující se tlak. Snaží se nejprve změkčit a rozpohybovat svrchní vrstvy kůže a podkoží a později se dostat k hlubším vrstvám svalstva vyšším tlakem.

Ošetření gua sha by však nemělo být bolestivé. Po terapii zůstávají na kůži petechie, typické maličké červené tečky. Jsou to konce „zlomených“ vlásečnic, nejsou bolestivé, i když pokožka může být v místě jejich výskytu pár dní citlivá, případně se na ošetřeném místě dostaví pocit svalové horečky. Avšak výskyt krevních puchýřů už svědčí o přílišném tlaku na tkáň.

Podle většiny zdrojů takto vzniklo i pojmenování metody, gua znamená škrábat a sha písek, shluky petechií na kůži vypadají totiž jako by byl člověk posypán jemným růžovým, červeným až fialovým pískem. Jiné vysvětlení pro sha je špatné a gua sha pak znamená „seškrábat všechno špatné“.

V USA si gua sha přisvojili a přizpůsobili fyzioterapeuti a setkáme se tam s ní pod názvem Grastonova technika. Její působení vysvětlují na základě anatomie a fyziologie, zatímco tradiční čínská medicína se na kvašu dívá z hlediska podpory krevního oběhu a kolování energie chi. Indikace a výsledky jsou však u obou podob stejné.

Gua sha beauty ošetření

Třetím způsobem, jak využít gua sha, je jemné kosmetické ošetření obličeje. Místo škrábání se zde používají dlouhé, jemné tahy po konturách obličeje v souladu s tokem lymfy, s cílem prokrvit a vypnout pokožku, stimulovat tvorbu kolagenu a při pravidelném ošetřování se na tváři projevuje viditelný anti-age efekt, ustupují otoky a zmírňuje se viditelnost vrásek, kontury obličeje se vypínají.

Nástroje

V moderním pojetí techniky gua sha se používají zaoblené nástroje, které dobře padnou do ruky a zároveň umožňují různé způsoby škrábání po pokožce, širší nebo užší tahy a konturování obličeje. Spolu s nástrojem se používá masážní olej, na pleť i výživné sérum, případně jiný masážní prostředek, aby nástroj po pokožce lépe klouzal.

Nejčastějšími materiály jsou polodrahokamy, zejména jadeit a růženín. Kromě toho, že je lze dohladka vybrousit, jsou velmi estetické a příjemné na dotek, čínská medicína jim připisuje i různé vlastnosti, kterými umí ošetření ještě podpořit.

Gua sha škrabky z buvolího rohu jsou také příjemně hladké a oblé a dají se různě tvarovat. Nejsou tak křehké jako gua sha nástroje z polodrahokamů.

Nástroje pro kvašu se vyrábějí také z lávového kamene nebo mramoru, takže se dají před ošetřením nahřát, případně vychladit. Fyzioterapeuti upřednostňují gua sha pomůcky z chirurgické oceli.

Východoasijští praktici dokonce používají v případě velké fyzické únavy po těžké práci potírání prostoru kolem páteře kouskem zázvoru, který namočí do rýžového vína.

Typické znaky na kůži po gua sha

Indikace

V klasickém pojetí řeší gua sha poměrně pestrou paletu problémů. Není to jen ztuhlé a bolestivé svalstvo, ale také myofasciální uvolňování ztuhlého svalstva, fascií, zatuhlé lymfy, zjemňování zjizvené tkáně, uvolňování svalových křečí a podpora hojení tkáně.

Kaše zlepšuje mikrocirkulaci a ulevuje od bolestí i při vážnějších stavech jako jsou artritida, povrchová neuropatie, chronické záněty, zánět prsů po porodu při kojení, bolesti křížů nebo hlavy. Připisuje se jí i zlepšení imunity a dobré účinky při rýmě, ucpaných dutinách, problémech dýchací soustavy a plic a symptomech perimenopauzy.

Kromě působení na tělo vykazuje gua sha za staletí zkušeností i příznivý vliv na psychiku při úzkostech a problémech se spánkem, hlavně v kombinaci s akupunkturou.

Pro koho není gua sha vhodná

Mezi kontraindikace této metody můžeme zařadit všechny problémové stavy spojené s krví, zejména s její srážlivostí. Nevhodná je tedy pro lidi, kteří užívají léky na ředění krve, mají zdravotní problém, který postihuje žíly, například žilní trombóza, při implantátech, kardiostimulátoru, vysokém krevním tlaku a podobně.

Nedoporučuje se ani při infekčních stavech, nádorech, nezhojených ranách, vředech na pokožce, opatrnost je třeba zachovat při těžších stavech cukrovky a kožních problémech jako je psoriáza, ekzém, rosacea, metličkové žilky na obličeji nebo na těle a nedoporučuje se vyškrabávání na pokožce s výraznými nebo početnými znaménky.

Vyzkoušeli byste gua sha ošetření? Případně vás zaujalo natolik, že byste se ho chtěli naučit? V rámci beauty ošetření vám budou nápomocná videa a internetu, kde se gua sha obličeje za poslední dva roky stala virálním hitem. Chcete-li kvašu používat s terapeutickým záměrem v rámci masáže, doporučujeme absolvovat kurz v masérské škole.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.