Fascie a myofasciální techniky

16.8.2010Fit a v pohoděČtení na 3 minuty
Fascie a myofasciální techniky

Manipulace s fascií, tedy pojivovou tkání, které obklopuje vše v našem těle. Ztuhlost fascií má negativní vliv na celé tělo a narušuje funkci jednotlivých orgánů, svalů, kloubů, šlach, krevního i lymfatického systému.

Jedná se o uvolňování fascií na různých úrovních, poměrně jednoduchou technikou. Je to cílená technika, která je místní, ale s celkovým účinkem. Řeší svalové stažení, které mají vysoce uvolňující účinek.

V době příliš rychlého moderního stylu asi nenajdeme člověka, který má fascie v dobrém stavu. K ztuhnutí totiž přispívá psychický stres, napětí, jednostranná zátěž či špatné držení těla. Ztuhnutím fascií se postupně "dopracujeme" k tomu, že nám ztuhnou i svaly, následují bolesti, pálení, ale i migrény, zhorší se dýchání. Týká se to hlavně lidí, kteří mají omezený pohyb, minimální fyzickou aktivitu, ať už z pracovních nebo jiných důvodů.

Myofasciální techniky pronikáním do hloubky nám pomohou odstranit bolesti hlavy, zad, krční páteře a odblokují ztuhlá ramena. Zlepšují pohyblivost kloubů, zvyšují pracovní výkonnost, snižují stres, harmonizují funkci vnitřních orgánů a zlepšuje celkový zdravotní stav.

Uvolněním celého zad různými manipulačními technikami (loktem, kolenem, atd.). Hlavně myofasciálními podpoří a urychlí regenerace a rekonvalescence páteře. Myofasciální techniky pomáhají udržovat znovu získané zdraví, čili působí léčebně i preventivně. Pomocí této metody se dokáže upravit funkční stav páteře, zlepšit její pohyblivost, pružnost okolního svalstva a tím předcházet bolestem.

Fascie
rozlišujeme tři druhy fascií: povrchové, hluboké, subserózne, které jsou tvořeny řídkým až hustým vazivovou tkání.

Povrchová fascie - obaluje jednotlivé svaly, celé skupiny svalů, povrch těla nebo jeho částí. Je řídká a velmi tenká vrstva připojena ke spodní vrstvě kůže, obsahující tuk, cévy a nervy.

Hluboká fascie - leží pod povrchovou a subseróznou fascií a obklopuje hrudní, břišní a pánevní orgány. Má hustou konzistenci. Je tuhá a skládá se ze dvou vrstev. Tato fascie slouží k propojení různých svalových skupin, a proto pokud je tažena zkráceným svalům, může vyvolat tah ve vzdálenějších oblastech.

Fascie

Fascie

363 Kč

Odděluje svalové skupiny zajišťující stejnou funkci, např.. flexor a extenzory nohy a některé svaly mají v této fascii svůj začátek. Fascie je relativně nepružná a proto se při zánětu nebo poranění abnormální zvyšují tlaky a může dojít k funkčnímu poškození cév a nervů. Důsledkem zánětlivé reakce může být zjizvení (fibróza-zhuštění vaziva ve tkáni), která vede k ztuhnutí a k omezení pohybu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.