Dornova metoda - sklon pánve - rozdílná délka dolních končetin

25.8.2010Fit a v pohoděČtení na 4 minuty

Pánev jako základna páteře a spojovací článek mezi trupem a nohama má zvláštní význam.

Dornova metoda - sklon pánve - rozdílná délka dolních končetin

Anatomie - pánevní sklon podstatně ovlivňuje formu páteře. Správná rovnováha jak pánve, tak svalstva upevňujícího pánev je základem správného držení těla. Pokud je zvětšená štěrbina v kyčelním kloubu, dochází ke vzniku rozdílné délky dolních končetin. Pánevní pletenec se skládá z více částí, pánevní kosti a kosti křížové. Pánevní kost je tvořena z kyčelní kosti, sedací kosti a stydké kosti. V předu se pánevní pletenec uzavírá stydkou sponou.

Příčiny - souvislosti

Rozdílná délka nohou se vyskytuje příliš často. Ale přesto, můžeme s tím něco udělat, protože 98% případů rozdílné délky končetin je funkčních. Asi 90% těchto posunutí vychází z kyčelního kloubu, ostatních 10% pochází z blokád křížové kosti, kolena nebo hlezenního kloubu. Jen 2% případů mají anatomické příčiny jako nehody, předporodní infekce (které se také objevují velmi zřídka), nebo kosti nesprávné srostli po úraze, například po zlomenině. Ani při zlomeninách spojených klíny nebo po operacích kyčlí bohužel už šikmou plochu pánve nejde napravit. V takových případech má při rozdílné délce nohou zvýšení boty od 1 cm smysl. Přesto by se celková rozdílnost neměla vyrovnávat, aby tělo dostalo možnost vyrovnat jednu část samo.

Jinak platí, že po vyrovnání rozdílné délky nohou by už člověk neměl nosit zvýšené boty. Pomocí cvičení as trochou sebekázně se můžeme natrvalo zbavit příčin mnoho problémů s páteří a bedry.

Jak dochází k těmto 98% získaných rozdílů v délce nohou? V tomto případě zase jednou platíme daň našemu civilizovanému způsobu života. Často sedíme celé hodiny v autě nebo si překládáme jednu nohu přes druhou, což je zvyk, se kterým se u "přírodních" národů nesetkáme.

Co se děje, když si překládáme nohu přes nohu?
Stehnní kost se účinkem páky a malých vibrací z volně visící nohy ještě dále vysouvá z kloubu. Když vstaneme, napjaté svaly zabrání tomu, aby kost vklouzla zpět do kloubu a dostala se do normálního stavu. Noha zůstane tak říkajíc "delší" - nohy se jeví jako nestejně dlouhé. To nás opět nutí, abychom si překládali znovu nohu přes nohu, protože se tím odlehčuje kyčel a sedíme tak pohodlnější. A tím se kost opět vysouvá z kloubní jamky - je to začarovaný kruh.

V důsledku toho stehenní oblast při chůzi zasazuje zvětšenou kloubovou mezerou mikroúder kyčelnímu kloubu. Z toho mohou vznikat zánět a nevědomý obranný postoj. Kromě toho překládání nohou zabraňuje žilnímu čerpání krvi a podporuje tak tvorbu křečových žil. Co dnes vypadá jako "šik" o pár let později vede k chorobným změnám. Křečové žíly už tak dobře nevypadají. Přitom se zablokují i důležité akupunkturní dráhy, což zapříčiňuje snížený či nerovnoměrný tok energie. Může to způsobit poruchy koncentrace nebo nepozornost.

Malý trik pro ty, kteří si překládají nohy z psychických důvodů, aby si tak vybudovali ochrannou stěnu. Posaďte se a v oblasti břicha ve výši pupku si představte energetickou, případně světelnou kouli a budete se cítit bezpečněji.

Dornova metoda

Dornova metoda

219 Kč

Proč jsou stejně dlouhé nohy důležité?
Protože jejich nerovnakou délkou vznikají:

  • nestabilita v hlezenním kloubu, chybné zatížení při chůzi
  • výrůstek na patní kosti
  • nejistota při chůzi
  • žilní pumpa je nedostatečně zásobena, vznik křečových žil
  • otoky
  • deformace a problémy se obratli páteře, skolióza
  • nedostatečně zásobovány hemisféry poruchy koncentrace, zhoršení hyperaktivity
  • závratě, bolesti hlavy aj.
Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.