Co je dobré vědět o masáži

26.3.2010Život maséraČtení do 10 minut

Co udělat, aby byla masáž vždy příjemná a abychom z ní měli dobrý pocit? Co je dobré o masáži vědět?

Co je dobré vědět o masáži

V první řadě pamatujte na to, že masáž je pro Vás a měla by vyhovovat v první řadě Vám. Jelikož každému vyhovuje jiný tlak a každý máme i jiný práh bolesti, je jen ku prospěchu věci, když si kdykoliv během masáže usměrníte vhodnost tlaku, který právě Vám vyhovuje nejvíce. Masér je dokonce povinen se během masáže zeptat na vhodnost tlaku apod. Je dobré, pokud je masér obeznámen s tím, zda jste měli namáhavý den (např.: zda jste byli na túře nebo jste sportovali apod.). A tak může použít správně hmaty, tak aby Vám dopomohl k úlevě. Někteří lidé si nedopřejí masáž jen proto, že si neumí představit, jak masáž probíhá.

Nezapomínejte, že Vy jste pány situace a záleží jen na Vás, co a jak bude probíhat. Optimální masáž se provádí na nahé tělo, ale pokud si někdo přeje, může si klidně ponechat spodní prádlo. Zde by měl pamatovat na to, že masáží se působí i na lymfatický systém, jehož 80% se nachází těsně pod kůží, který nám odvádí z těla nahromaděné škodlivé látky a pokud mu něco brání v jeho odvádění, není možné dosáhnout plnohodnotný účinek masáže. Ale ani to není nutné, protože dobrý masér Vás bude mít během masáže stále přikrytého a nedopustí, aby ani na chvilku bylo vidět to, co má zůstat zakryté. Ponechá Vám soukromí, když si na lůžko leháte, vstáváte, nebo se přetáčíte na druhou stranu. Jiná situace je když klient potřebuje pomoc.

Účinky masáže.

Účinek masáže je závislý na druhu masáže a od použitých masérských hmatů. Každý z nich má své specifické vlastnosti, které umožňují ovlivňovat organismus jako celek nebo jeho jednotlivé části. Nezanedbatelnou skutečností je přitom to - kdo a jak tyto hmaty používá. Kůže se vlivem pravidelné masáže zpevní a stane se pružnější. Masáží se zlepšuje prokrvení masírovaných části a zlepšení metabolismu buněk, stimuluje se krevní oběh, což pozitivně ovlivňuje činnost jednotlivých orgánů. Zlepšuje dýchání a celkové okysličení organismu, posilují se hrudní svaly a správné držení těla. Stimuluje pokožku, jednotlivé nervy a jejich zakončení, aktivuje větší počet nervů a tím posiluje hmat. Dosahuje se změna svalového napětí. Masáž má výrazný vliv na lymfatický systém a odplavování metabolitů a bakterií. Mechanickým působením dochází k odlupování zrohovatělých kožních buněk. Při masáži se do krevního oběhu uvolňuje větší množství chemických látek jako acetylcholin, histamin a endorfin. Encefalín působí euforicky - je to látka blaženosti. Výzkum dokázal, že i takové běžné pofoukání a pohlazení bolavého místa od mámy je nejen psychologický tah jak uklidnit dítě, ale právě při tom naše tělo uvolní vzácné endorfiny - jsou to látky typu morfia které dokonce zmírňují bolest.

Nezapomínejte

Podávejte si přátelsky ruce, neodmítejte objetí, nezapomínejte na pochvalné poplácání po rameni, nebuďte skoupí na pohlazení a to ne jen svých ratolestí, ale darujte pohlazení i těm, kteří kdysi hladili Vás. Nezapomínejte i na příjemné pohlazení a doteky v partnerském životě.

Velmi významnou skutečností je, že pokud si dopřejeme pořádnou harmonizující celotělovou masáž, významně odlehčíme organismus, který se již nemusí tak namáhat s odplavování toxinů, které byly při správné masáži usměrněné a spustí se celá řada výše uvedených účinků, a takto odlehčený organismus se může více soustředit na jiné problémy a tím i přímo napomáháme dokonce k léčení.

Povinnosti maséra.

Masér musí být odborně způsobilý k druhu masáže, kterou provádí. Masáž nesmí provádět neúměrným tlakem - masírovaný nesmí odcházet z masáže rozlámaný s modřinami. V průběhu masáže se musí zeptat klienta na vhodnost tlaku. Masér musí být čistý, osprchovaný, musí mít vhodnou obuv, tričko, bílé kalhoty, bílé ponožky a musí mít ostříhané nehty. Během masáže nesmí mít na rukou prsteny a ani jiné předměty, kterými by mohl způsobit zranění. Před masáží nesmí konzumovat aromatická jídla a pít alkoholické nápoje. Před masáží a během ní nesmí kouřit. Pokud je kuřák, tak si musí po každém kouření umýt zuby a vypláchnout ústní dutinu. Pokud se při masáži potí - musí mít vhodný ručník přeložen přes rameno, kterým si průběžně utírá pot. Po každém masírování si musí umýt ruce.

Povinnosti masírovaného.

Musí být čistý a důkladně umytý. Při celotělové masáži by neměl zapomenout ani na chodidla, neboť i ty se masírují. Pokud si je vědom zdravotních problémů, o kterých by měl masér vědět, měl by ho na ně upozornit. Pokud kdykoli během masáže pocítí neúměrný tlak nebo bolest, má na to maséra upozornit, ale i na skutečnosti, které by mohly masáž pozitivně nebo negativně ovlivnit.

Na co má masírovaný právo?

Určitě na kvalitní a odbornou masáž. To, aby ji dostal z části, záleží i na jejím výběru. Určitě, když bude jediným kritériem nejnižší cena, tak nebude asi rozumné očekávat nejvyšší kvalitu. Samozřejmě ani nejvyšší cena naopak nemusí zaručovat nejvyšší kvalitu. Určitě své tělo nechceme svěřit do rukou komukoliv a riskovat případně i zdravotní újmu. Masér musí být odborně způsobilý pro každý druh masáže, který je povinen na požádání dokladovat platným osvědčením (certifikátem). Masér musí brát v úvahu Váš požadavek na vhodný tlak, který požadujete nebo na vhodnou sestavu masírovaných částí těla, kterou požadujete, a musí vynechat části těla, které si nepřejete masírovat. Máte právo si vybrat masážní prostředek, ať už je to olej, emulze a to buď chladivá, neutrální nebo hřejivá apod. a také máte právo dohodnout si i jiný čas trvání masáže.

Masáž však pro Vás musí být vždy příjemná a musíte z ní mít dobrý pocit.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 1

Alexander Jurík

Dobrý den, článk je krásna predloha dokonalého stavu masérskeho stavu a pravdepodobne aj aplikácie relaxačnej masáže. Avšak ak masér aplikuje kompresnú techniku. Rehabilitačnú masáž pod umyslom pomoci zdravotného stavu pacientovi, tak tlak a bolesť sú očakávané parametre masáže. Prepáčte ale musel som napísať svoj názor. Pekný deň prajem

Více