Chystám se na thajskou masáž. Co mám od ní očekávat?

5.10.2021Fit a v pohoděČtení na 4 minuty

Thajská masáž je opředena mnohými mýty. O této starobylé technice se často říká, že je bolestivá a je třeba odvahu na to, aby proceduru člověk vydržel. Jak to tedy je?

Odkud se tu vzala?

Techniky thajské masáže jsou ovlivněny tradiční medicínou různých částí východní Asie. Tradiční thajská masáž pochází z oblasti Indie a její historie sahá více než 2500 let do minulosti.

Do Thajska a jiných zemí ji přinesli hlavně buddhističtí mniši. Cestovatelé, kteří pocítili účinky thajské masáže na vlastním těle, ji později rádi přivítali a doporučovali i v Evropě.

Jaká tedy je?

Ve srovnání s klasickou švédskou masáží, která je v našich končinách nejznámější, je thajská masáž něco úplně jiného. Využívá prvky jógy a pasivní strečink, kdy terapeut natahuje tělo masírovaného a zároveň zpracovává energetické body na těle.

Thajská masáž se neprovádí na masážním stole, ale nejčastěji na podložce přímo na zemi. Klient zůstává oblečený v pohodlném volném oděvu a masér nepoužívá žádné masážní prostředky.

Na rozdíl od jiných technik se v rámci jednoho setkání masíruje celé tělo, ne pouze jeho část. Proto si na thajskou masáž vyhraďte dostatek času.

Průběh masáže

Jako u všech druhů masáže, i zde platí, že co terapeut, to jiná masáž. A speciálně pokud thajskou masáž absolvujete přímo v Thajsku. Evropská verze například často nezahrnuje "chození" po zádech masírovaného. Tuto techniku používají v Thajsku zkušení maséři s dlouhou praxí. Masážní salony jsou vybaveny u stropu tyčemi, kterých se masér přidržuje a reguluje tak přítlak na záda klienta.

Terapie se tradičně začíná omytím nohou a masáž směřuje od chodidel k hlavě. Masér každou část těla a každý kloub ohmatá, popřehýbá, přetočí a různě napolohuje tak, aby se svaly, šlachy a klouby uvolnili. Kromě toho se věnuje prohmatání a stlačování jednotlivých bodů na energetických liniích.

Thajská masáž začíná od nohou

Energetických drah je podle tradiční medicíny až 72000 podél celého těla, ale thajská masáž se soustřeďuje na deset nejhlavnějších. Masírují se hloubkově a masírující při tom používá nejen své palce a dlaně, ale také předloktí, lokty, kolena nebo paty.

Masér se soustředí na body, kde energie stagnuje. Masáží se energetické dráhy uvolní, zprůchodní a celý vnitřní systém těla začne lépe pracovat.

Účinky thajské masáže

Thajská masáž má za cíl nejen fyzické, ale i psychické uvolnění klienta. Její součástí by měla být i meditace - úplné uvolnění, kdy člověk pouze vnímá signály vlastního těla.

Pro mnohé Evropany je toto výzva. Nejsme naučení meditovat, odevzdat své tělo zcela do rukou maséra a uvolňovat mysl. Sedavý způsob života také způsobuje, že thajská masáž je pro nás často namáhavá až bolestivá.

Po thajské masáži můžete očekávat:
  • uvolnění a relax celého těla
  • zmírnění bolestí svalů a kloubů
  • uvolnění šlach, lepší pohyblivost těla
  • zlepšení toku lymfy, detoxikace těla
  • stabilizace krevního tlaku a zlepšení krevního oběhu
  • posílení imunitního systému
  • zredukování stresu, uvolnění mysli
  • zklidnění a posílení nervové soustavy
  • zlepšení soustředění
Při thajské masáži se masíruje celé tělo

Opatrně s thajskou masáží, pokud ...

Pokud nechodíte na masáže a nevěnujete se pravidelně aktivitám zahrnujícím strečink (např. jóga), zvolit hned na začátek thajskou masáž by mohlo být chybou. Může být pro vaše tělo příliš náročná a odradí vás od absolvování jiných masáží.

Podložka na masáž 200 x 120 cm

Podložka na masáž 200 x 120 cm

3 390 Kč

Je lepší začít klasickou masáží zad a končetin olejem a pravidelným cvičením. Pak si účinky thajské masáže vychutnáte.

Thajská masáž se nedoporučuje ani lidem trpícím osteoporózou, křečovými žilami, vysokým krevním tlakem a těsně po úrazech. Maséra třeba informovat i o dalších tělesných omezeních jako je menstruace, těhotenství, nachlazení nebo problémy se obratli, plotýnkami nebo klouby.

Zkusili jste už thajskou masáž, doma nebo přímo v Thajsku? Napište nám do komentářů, jaké to bylo!

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.