Chcete si přidat esenciální oleje do koupele? Toto jsou základní zásady

15.11.2022Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Voňavá koupel je osvědčená klasika pro unavené tělo i duši. Dobře zabírá proti stresu a úzkosti, uleví uboleným svalům a potěší duši. Mnoho výrobků určených do koupele však obsahuje barviva a aromatické složky, které zejména citlivé pokožce nemusí ulahodit. Dejte proto přednost přírodním výtažkům. Jak si připravit koupel s čistě přírodními éterickými oleji a které si vybrat?

Éterické oleje jsou výbornou přísadou do koupele

Ředíme!

Základní zásada je, nekapat esenciální oleje přímo do vody ve vaně. Ve vodě se totiž nerozpouštějí, plavou v kapkách na hladině, mohou se nalepit na kůži nebo sliznice a vyvolat nepříjemné podráždění a pálení.

Aby se esenciální olej ve vodě rozptýlil, potřebuje něco, co z něj vytvoří malé částečky. V případě míchání s vodou je to nosič nebo rozptylovač.

Vhodné nosiče

Nejjednodušší je použít takzvaný nosný olej, tedy za studena lisovaný rostlinný olej, ideálně v kombinaci se solí. Jako rozptylovač poslouží i jiné ingredience, které zároveň pokožku vyhladí a vyživí.

Za studena lisovaný rostlinný olej
Vhodné jsou jojobový, mandlový, olivový, kokosový, slunečnicový nebo avokádový olej. Jojobový olej je svým složením velmi podobný přirozenému kožnímu mazu, rychle se vstřebává a nezanechá na pokožce mastný film. Použijte 2-3 polévkové lžíce nosného oleje nebo zkombinujte olej se solí.

Sůl
Nejvhodnější je epsomská sůl nebo sůl z Mrtvého moře. Hrst soli smíchejte s 1-2 polévkovými lžícemi nosného oleje.

Plnotučné mléko nebo sladká smetana
Použijte jeden kelímek smetany (250 ml), v případě mléka 1-2 šálky. Důležité je, aby měli vyšší procento tuku.

Med
Stačí 2-3 polévkové lžíce kvalitního včelího medu.

Kastilské mýdlo
Je to čisté olivové mýdlo, které se používá nejen pro kosmetické účely, ale také pro čištění a praní. Vytváří bohatou pěnu a vyrábí se z čistého olivového oleje.

Dobrým nosičem pro éterický olej je také mléko nebo smetana

Esenciální oleje vhodné do koupele

Esenciální oleje ovlivňují tělo i psychiku. Jejich účinky nejsou dopodrobna zdokumentovány, ale praxe ukazuje, že vybrané EO pomáhají při stresu, nespavosti, špatné náladě a depresi, suché a unavené pokožce, bolestech svalů, ucpaných dutinách a lehkém nachlazení.

Éterický olej se v lázni dostane do přímého styku s pokožkou a pomocí nosiče se jeho vyživující složky dostávají i hlouběji do kůže a tkání. Zároveň se část vůně rozptýlí a na své si přijdou i čichové buňky. Proto vybírejte zásadně čisté přírodní EO od ověřených výrobců.

Ne každý éterický olej, který nám voní, je vhodný i do koupele. Vyhnout se třeba ostrým, štiplavým a kořeněným vůním jako skořice, hřebíček, oregano, máta (kadeřavá i peprná), tymián, saturejka, libavka (gaultérie,wintergreen), pepř, cassia, yzop, kafr, muškátový ořech nebo bazalka. Tyto esenciální oleje mohou podráždit kůži a sliznice.

Seznam éterických olejů vhodných do koupele není krátký. Nejpoužívanějšími jsou levandule, heřmánek, růže, citron, rozmarýn, kadidlovník, ylang ylang, santalové dřevo, cedrové dřevo, pačuli, jasmín, majoránka, pomeranč, bergamot, jalovec, myrha, grep, geranium, cypřiš, kardamon, čajovník, šalvěj a limetka.

Kdy raději ne

S aromaterapií buďte obecně opatrní u dětí, nedoporučuje se pro děti mladší jednoho roku, pro těhotné (zejména první trimestr) a kojící ženy, epileptiky, lidi s onemocněním jater, onkologických pacientů a při výraznějších zdravotních potížích. Dětem do 12 let se snižuje dávkování éterického oleje.

Nevhodný esenciální olej v koupeli může podráždit pokožku

Buďte opatrní i u domácích zvířat a to i při difuzování. Speciálně kočky jsou na některé běžně používané esenciální oleje velmi citlivé. Pokud si nejste jisti bezpečností esenciálního oleje, poraďte se s kvalifikovaným aromaterapeutem.

Oleje z citrusů mohou způsobit fotosenzitivitu pokožky. Po koupeli s esenciálním olejem z citrusu (limetka, pomeranč, grep, bergamot, citron) se vyhýbejte přímému slunění minimálně 24, bezpečněji až 72 hodin.

Nepoužívejte sůl a esenciální olej do koupele, pokud máte poškozenou pokožku. Škrábance, řezné rány nebo ekzém mohou zareagovat na kombinaci teplé vody, soli a esenciálního oleje zánětem a podrážděním.

A nakonec jedno praktické upozornění. Vana bude po přidání nosného a esenciálního oleje, ale také smetany nebo mléka kluzká. Dávejte si pozor při vstupování do vany i při vystupování z ní a důkladně ji po koupeli odmastěte.

Jak na to

Máte-li citlivou kůži, udělejte si den předem test snášenlivosti. Připravenou směs nosného a éterického oleje si naneste na malý kousek pokožky v loketní jamce nebo na vnitřní stranu zápěstí. Pokud se neobjeví do 24 hodin podráždění, můžete si připravit koupel.

Základní recept zní smíchat 2 polévkové lžíce nosného oleje nebo hrst (půl šálku) soli a jednu polévkovou lžíci nosného oleje s 3-12 kapkami esenciálního oleje. Směs je třeba dobře přemíchat a přidávat buď do tekoucí vody (tehdy bude v koupelně více vůně, protože se ÉO rozptýlí více do vzduchu) nebo do klidné vody ve vaně a ještě vodu důkladně promíchat. Buďte opatrní a neoplachujte si obličej, abyste si nepodráždili oči. Počet kapek platí celkově, i když použijete více druhů ÉO.

Aromaterapeutickou koupel si připravíte z pár ingrediencí

Další možností je natřít si připravenou směs na tělo a ponořit se do teplé vody ve vaně. V lázni setrvejte 20 minut, doporučuje se zhluboka dýchat, a pak si dopřejte ještě pohodu zabalení v dece.

Pár receptů

Sladký spánek: 6 kapek levandule, 4 kapky heřmánku
Romantika: 4 kapky pomeranče, 3 kapky jasmínu, ylang-ylang nebo růže
Pro unavené svaly: 2 kapky rozmarýnu, 3 kapky majoránky, 3 kapky levandule
Odblokování dutin: 5 kapek eukalyptu, 2 kapky levandule
Uvolnění trávení: 2 kapky citrónu, 2 kapky levandule, 3 kapky heřmánku

Aromaterapie si získává stále větší oblibu jako doplňková terapie při různých problémech fyzického i psychického rázu. Využitím esenciálních olejů si můžete připravit koupel „na míru“ podle toho, jak se právě cítíte. Odměnou vám bude pocit osvěžení, klidu a znovuzrození a hebká pokožka. Vyzkoušíte koupel s esenciálním olejem?

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací