Chcete mít dostatek energie? Díl druhý: Kde ji získat?

16.3.2023Fit a v pohoděČtení do 10 minut

V předchozím článku jsme si vysvětlili, že podle tradiční čínské medicíny je nám určitá hladina životní energie geneticky daná. Psali jsme taky o tom, čím si ji vyčerpáváme. Dnes si teda řekneme, jak na to, když si chceme životní energii šetřit, aby nám vydržela na dlouhý a spokojený život. Láká vás v zimě teplo, chce se vám víc spát a odpočívat, třeba i na masáži? Dělejte to, je to totiž zcela správně. Co jiného ještě můžeme pro zachování své životní energie udělat?

Jak vynahradit tělu prochlazení?

Nejlepší je vrátit do těla teplo ještě před půlnocí. Takto to doporučuje TČM. Jedním ze způsobů může být horká vana, kdy se vyhřejete opravdu až do kostí a cítíte, jak z vás teplo sálá. Můžete také použít horkou vodu a zahřívat si v ní chodidla, nahřát si hřejivé pytlíčky, termofor, nebo využít saunu.

Mnozí se rádi prohřívají grogem, svařákem, nebo kořalkou. Na to ale opatrně. Protože najít tu správnou hladinku bývá při dobré náladě složitější a ozdravné prohřívání by se mohlo zvrtnout v další výdej energie.

Velmi užitečné je využít moxu. Je to speciální tyčinka z pelyňku nebo uhlíku, která se nažhaví a doutnající se pak přikládá těsně nad kůži na konkrétní místa na těle. Pro ledviny si můžete zvolit zástupné místo - reflexní plosku, kterou najdete ve středu chodidla nad patou. Jestli vám může ledviny zahřívat někdo druhý přímo, je to obrovská výhoda. S moxou je potřeba zacházet velmi opatrně. Je to velmi horká věc a při blízkém kontaktu s kůží může dojít k popálení. Proto je potřeba ji držet v bezpečné vzdálenosti tak, aby kůže cítila teplo, ale ne nepříjemné horko.

Otužujte se s rozumem
Za poslední roky je otužování velmi doporučovaná aktivita, jak očistit svoje tělo a regenerovat ho. Málo už se mluví o tom, jak důležité je teplo, které vydáte, do těla zase vrátit. Takže po tomto extrémně chladném zážitku je na místě vyhřát se u ohně, v sauně, nebo jakkoliv jinak vrátit teplo do těla. Protože když budeme z našich baterek pořád brát, časem se vyčerpají.

Výživa pro ledviny
Ledvinám můžete také velmi prospět vhodnou stravou. Ledviny svým tvarem připomínají fazole a zajímavé je, že právě fazole jsou pro ně i velmi prospěšné. Obzvláště fazole mungo, malé drobné zelené fazolky, které se používají k vaření i klíčení, kdy chutí připomínají čerstvý hrášek ze zahrádky.

Na výživu ledvin také účinně funguje cordyceps, což je čínská houba, kterou rád užíval čínský císař a setnul hlavu každému, kdo ji chtěl jíst také.

Taky u nás doma máme několik rostlinek, které nám na vyčištění ledvin a močových cest dobře fungují. Mezi těmi hlavními je zlatobýl, vřes obecný, kořen pampelišky, černý rybíz, lichořeřišnice, nebo brusinka.

Očista těla

Při péči o tělo se mi velmi dobře osvědčila komplexní péče. Nejde o to orgány jen posílit. V první řadě je potřebujeme očistit. Tak jako starší dům nepomůže vymalovat a myslet si, že je ideální k bydlení. Je potřeba jít od základu. Zkontrolovat odpady, střechu, izolace… a až opravíme možné cesty vniknutí vlhkosti, teprve pak můžeme věřit tomu, že dům bude suchý a připravený k nastěhování.

Můžeme využít několik způsobů a na každý orgán se mi osvědčilo něco jiného. Takže je potřeba zkoušet, hledat to správné pro sebe a nevzdávat to!

Bylinné kapky ze směsí bylin
Na internetu je celá řada českých i zahraničních firem, které nabízí směsi pro různé užití. Stačí si vybrat svoji oblíbenou, nebo jinak sympatickou firmu.

Bylinné čaje
Někdy zapůsobí jen jedna bylina a udělá větší parádu, než celá lékárna. Ale najít se ji nemusí podařit na první pokus. Na ledviny bych volila raději kombinaci. Ale třeba na slinivku a slezinu mi zabraly obyčejné lístky z borůvky.

Mentální očista
Zní to poměrně netradičně, ale konkrétně mně a některým klientům v mojí masérně to pomohlo ulevit konkrétním orgánům od přebytečných nečistot. Znáte tu pohádku o Machovi a Šebestové, jak se zmenšili, vlezli spolužákovi do krku a čistili mu mandle od angíny? Tak podobně můžete čistit svoje orgány. Představte si, jak pomocí houbičky, vody a mýdla dokážete perfektně umýt vaše upracované vnitřnosti. Na očistu si můžete vzít jakékoliv náčiní, které vás právě napadne. Na každý orgán, nebo práci můžete mít jiné náčiní. Na konci procesu je důležité poděkovat orgánu za službu, kterou dennodenně vykonává a být na něj vlídný. Se zlou se nikam nedostaneme.

Tělové svíce
Toto je další způsob prohřívání, který spolu s předáním tepla ještě pomáhá zvyšovat prokrvování a s dopomocí komínového efektu vytahuje z těla ven škodliviny.

Sám si člověk může svíčkovat ledviny jen v zástupném efektu přes plosku nohy, reflexní zónu najdete ve středu chodidla nad patou. Nebo můžete poprosit někoho druhého, aby vám svíce na ledvinách držel.

Při správné aplikaci tělových svíček cítíte jen příjemné teplo, nic víc. Pokud dojde k nepříjemnému pocitu nebo zhoršení bolesti, nemá smysl v tomto postupu pokračovat. Patrně teplo není to pravé, co konkrétní místo potřebuje, třeba tam dochází k zánětu a tím by se to vše ještě zhoršilo.

Svíci je zapotřebí nechat vypálit celou a hlavně dodržovat zásady bezpečnosti, protože pracujete s otevřeným ohněm.

Jak si zkontrolovat stav ledvin

Když si pomačkáte reflexní plosku ledviny na svém chodidle (nad patou ve středu chodidla), nebo na meridiánu ledvin (na lýtku a stehnu v místě vnitřního švu kalhot), budete mít okamžitou odpověď vašeho těla na otázku, v jakém stavu máte ledviny. Citlivost těchto míst je okamžitým ukazatelem. V létě, nebo při odpočinku můžou být citlivá méně, než v zimě, při vyčerpání, nebo při viróze.

Naše tělo je jedna malá věda, ale pokud se v něm naučíme číst a hlavně ho poslouchat, půjde nám naproti. Tělo nás většinou varuje zavčas. Hlásí se často v podobě únavy, bolesti hlavy a nespokojené nálady. Pokud toto hlášení nerespektujeme, nebo ho umlčíme lékem od bolesti bez dalších opatření na vyřešení problému, později se už utišit nenechá. Zakřičí tak, že už MUSÍTE poslechnout, nic jiného vám totiž nezbývá. A to většinou toto zastavení nebývá příjemné, ani krátké. Ale berte to tak, že vaše tělo je moudré a nenechá vás sedřít se z kůže. Varuje vás a chrání před sebedestrukcí. Kdo poslouchá své tělo, je vítězem.

Vaše Eva Kupilíková

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.