Čeká mě moje první masáž - jak se připravit a odpovědi na nejčastější dotazy

28.11.2023Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Chystáte se na svoji první masáž? Ať už pracujete v kanceláři nebo fyzicky, sportujete či ne, masáž je výborný prostředek pro fyzický i psychický relax. V článku vám poradíme, jak se na masáž připravit, aby byla maximálně příjemným zážitkem, a odpovíme na nejčastější dotazy, které se v souvislosti s návštěvou maséra objevují.

Masáž je příjemná a zdravá

Ani moc sytý, ani hladový

Na masáž je nejlepší jít, stejně jako do sauny, někde uprostřed mezi sytostí a hladem. Po těžším jídle je třeba počkat i pár hodin, po lehkém stačí půlhodinka.

Co se vyplatí dodržovat minimálně v den masáže je pitný režim, protože masáží se tělo prokrví, metabolismus se zrychlí a stoupá i tvorba moči, tělo se odvodňuje. Pokud se obáváte, že vás na masážním lehátku bude tlačit plný močový měchýř, rozhodně nezapomeňte doplnit tekutiny alespoň po masáži.

Alkohol by měl být před masáží absolutně tabu. Masáž spouští různé změny v organismu, usnadňuje se práce cév s krví a tím hrozí i rychlejší zpracování alkoholu a překvapivě rychlý nástup opilosti nebo nevolnosti. V ideálním případě se alkoholu vyhněte i po masáži.

Určitě maséra informujte o pravidelně užívaných lécích, nebo pokud jste si vzali léky proti bolesti. Týká se to i analgetik v podobě náplastí, mastí a gelů.

Chlup sem, chlup tam

Rozhodně si 24 hodin před masáží neholte část těla, která bude masírována. Při holení nebo depilaci vznikají mikroranky, do kterých se dostane masážní olej, a mohou se zapálit.

Pokud hodnotíte svůj tělesný porost jako nadměrný, můžete jej před masáží zkrátit. Masér si ale poradí i s chlupatými nožkami nebo zády.

Co na sebe

Ideální klient přichází na masáž osprchovaný a nenatírá si masírovanou část ničím, ani tělovým mlékem nebo olejem. Jakákoli kosmetika totiž může změnit kluznost masážního prostředku nebo po smíchání s ním vytvářet hrudky.

Oblečte si něco pohodlného, vyhněte se těsnému oblečení, obtaženému a prodlouženému spodnímu prádlu. Pokud se domluvíte s masérem, můžete se nechat masírovat i nazí, masér vás důkladně zakrývá a odhalí jen tu část těla, s kterou bude pracovat.

Kde se svléknu?

V masérně je buď oddělená místnost nebo paraván, případně vám masér nechá prostor a soukromí ke svlečení. Uložte se na lehátko, můžete přes sebe přehodit ručník nebo prostěradlo, které vám masér připraví. Pokud potřebujete kvůli zdravotnímu handicapu asistenci při svlékání a oblékání, nestyďte se o ni maséra požádat.

Při masáži je důležitá důvěra

Chci masérku, ne maséra. Můžu si vybrat?

V malých salonech víte, ke komu se objednáváte. V hotelech a větších wellness je třeba své požadavky komunikovat hned při objednávání masáže, pokud budou moci, vyhoví vám.

Vybrat si dobrého maséra je umění, nejlépe si masáž užijete, když masérovi plně důvěřujete a umíte se při masáži uvolnit a úplně se svěřit do jeho rukou. Dejte na recenze, doporučení známých a rodiny a maséra upozorněte, že máte na masáži premiéru.

Bude masáž bolet?

Masáž může bolet, ale měla by to být příjemná bolest, při které cítíte, jak se vám ztuhlé svaly uvolňují. Nebojte se ozvat, kdyby se vám masáž zdála příliš silná, popřípadě slabá. Některé techniky jsou však velmi účinné i bez toho, aby masér velmi tlačil.

Tělesné projevy

Jsme lidé a věřte, že maséři to dobře vědí. Při masáži vám může být do pláče i do smíchu, můžete usnout, začít chrápat, slintat, slzit, spustí se vám soplíky ...

Se vším masér počítá, nedělejte si starosti. Většinou je masáž velmi příjemná procedura, po které se budete cítit jako znovuzrození.

Mám s masérem mluvit?

Na masáži se od vás neočekává žádná společenská konverzace. Rozhodně ale dejte masérovi vědět, jestli je vám zima nebo moc teplo, cítíte nevolnost, bolest a rovněž ho můžete informovat, je-li vám nějaký tah mimořádně příjemný nebo vám povolily ztuhlé svaly.

Rozhodně se ozvěte, pokud se vám nepříjemně leží, potřebujete podložit nohy, břicho nebo hrudník. Masér vás vypodloží tak, aby se vám leželo pohodlně.

Nestyďte se požádat v případě potřeby o vodu, kapesník nebo odběhnout na toaletu.

Mám nechat tuzér?

Podobně jako v jiných službách, maséři mají své ceny nastaveny tak, aby odrážely námahu, kterou do své práce vkládají. Pokud jste mimořádně spokojeni, můžete částku zaokrouhlit nebo dát něco navíc. Maséra však nejvíc potěší dobré reference a doporučení, ať už osobní nebo online.

Stydím se za své tělo, ale masáž by mi prý pomohla

Vyberte si maséra nebo masérku, ke kterým cítíte důvěru. Většinou jsou to velmi empatičtí lidé a můžete se jim se svým postojem vůči vašemu tělu svěřit.

Maséři, fyzioterapeuti a jiní dotykoví terapeuti vnímají lidské tělo z profesionálního hlediska. Zajímá je funkčnost a originalita každého jednoho těla, propojenost mezi fyzickým a duševním rozměrem člověka. Možná právě masáž bude vaším prvním krokem k pozitivnějšímu postoji k vlastnímu tělu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací