Amma - masáž i pro stydlivé

29.4.2008Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Japonské umění akupresury pomáhá navracet pocit ztracené důvěry a jistoty. Ze země tajuplných gejš a odvážných samurajů přichází na Slovensko tradiční japonské umění akupresury Amma, čili masáž v sedě. Toto starobylé masážní umění vychází nejen z tradic japonské kultury a morálky, ale i ze současného rychlého životního a zejména pracovního tempa. Přibližný překlad slova "AMMA je uklidňovat rukama ".

Amma - masáž i pro stydlivé

Masírovat a cestovat po světě

Masáž v sedě přináší pro maséra i masírovaného množství výhod. Provádí se v sedě na masážní židli, přičemž se klient nemusí svléknout, co mnozí vítají. Nevyžaduje více než 15 minut. V zahraničí ji maséři často dělají přímo na pracovištích svých zákazníků, ale i na plážích, v parcích, veřejných zahradách a pod. Kromě toho umožňuje každému, kdo si to přeje, stát se praktickým masérem s minimálními investicemi: stačí jen masážní židle a mobilní telefon. Každý, kdo se jí věnuje, si může vydělávat na živobytí a přitom cestovat po světě.

"Nabíjecí" doteky

Masáž v sedě nenahrazuje masáž na stole. Právě naopak, nejčastěji se využívá jako její doplnění a obohacení. A v žádném případě masáž na židli není lepší než jiné druhy masáží, je jen jiná.

Masáž v sedě má četné množství aplikací, ale není to terapeutická masáž. Jejím cílem je napomoci uvolnění a omlazení organismu, zintenzívnit oběh energie; nemá za úkol napravovat problémy se svalstvem a kostrou. Pomáhá jedinci navázat spojení se sebou samým, se svým tělem, ostatními i okolím.

Při masáži v sedě se používají tzv.. strukturované doteky. Jejich cílem je v průběhu patnácti minut zintenzívnit cirkulaci energie meridiány a masírovaného nabít novou energií. Tento druh doteku předpokládá určitou přípravu maséra, a to seznámení se s anatomií a fyziologií lidského těla, specifickými technikami, koncentrací a pod. Strukturovaný dotek vychází z mnohaletých zkušeností. Zakládá se na velmi propracovaném cítění a je přizpůsoben různým tělesným typem a osobnostem i podmínkám.

Historie ammy

Techniky a body, které jsou předmětem masáže v sedě, mají velmi dlouhou historii a obstály ve zkoušce času. Sahají do Japonska v osmém století. Akupresura se používala již před čtyři tisíce lety v Číně, kde ji znali pod názvem "anmo". Před 1300 lety přišla přes Koreu do Japonska, kde byla známá pod názvem "AMMA" či "anma". Potom přešla na západ, odkud ji známe jako shiatsu.

Mezi jednotlivými typy energetických masáží je tedy mnoho podobností, avšak bez ohledu na rozdíly, cílem každé z nich je posílit tok čchi, čili životní energie, v těle pacienta nebo ve vlastním. Děje se tak na základě odblokování energie v meridiánech - energetických kanálech, které procházejí tělem každého jedince.

Při aplikování ammy, která je typická pro masáž v sedě, je cílem za 15 minut uvolnit klienta a nabít ho novou energií tak, aby se mu lépe pracovalo. Masírující se pokouší stimulovat celou řadu bodů podle meridiánů, a to na zádech, šíji, pažích, rukách, bocích i na lebce. Pokud jsou někde na meridiánech blokády, je tok energie narušen. Akupresurní body si můžeme představit jako studny, které sahají hluboko do těchto energetických kanálů. Stimulace těchto bodů odstraňuje energetické blokády a průtok energie je tak silnější. Při tomto přístupu, který je zvláštností masáže v sedě, se působí vždy podél meridiánů. Není nutné působit přímo na registrované akupresurní body. Pokud se tedy během masáže stimuluje celou řadu skutečných bodů, pak další body, na které se působí, nemusí být právě akupresurní, ale jsou to body rozmístěny podél meridiánů.

Masážní židle Lipt® Z-02

Masážní židle Lipt® Z-02

4 100 Kč

Židle a masáž

Použití židle při masírování je přímo inspirováno formou ammy vykonávanou na stole a na celém těle klienta, přičemž Masírovaný na konci masáže neleží, ale sedí. Existují čínské dřevořezby staré čtyři tisíce let, které zobrazují člověka masírující sedící osobu. Avšak židle a metoda masírování s ní spojená jsou inovací, s kterou přišel David Palmer ze San Francisca v roce 1983. Jeho přesvědčením bylo, že doteky třeba adaptovat tak, aby byly přístupné pro každého, kdo se rozhodne je využít. Židle a metoda, kterou vypracoval, umožnily desetitisícům lidí objevit masáž, a tím i doteky vykonávané v pravidelném rytmu. Šlo o osoby, které by jinak asi masáž nikdy nevyzkoušeli. Zároveň zmiňovaná metoda masáže umožnila masérem opustit masérský salón, rozprostřít křídla a jít přímo mezi lidi - na letiště, nádraží, do kanceláří, na pláže či výletní lodě. Mnoho z nich si zachránilo kariéru jen díky tomu, že se naučili novému způsobu masírování. Dnes se již ve vyspělých zemích můžeme snad všude, kde se nacházejí lidé, setkat s někým, kdo ovládá techniku masáže v sedě a nabízí ji. Zajímavostí je, že masáž v sedě se vnímá jako "podívaná", protože se provádí na místech veřejně přístupných. Přítomní a kolemjdoucí se mohou pozastavit a přihlížet šikovnosti masérových rukou.

Nejen pro uspěchané

Existují lidé, a není jich málo, kterých už samotný fakt, že se musí před tradiční masáží svléknout, uvádí do rozpaků. Mají zábrany a cítí se zranitelní. Takže raději žádného maséra nenavštíví, přestože si uvědomují, že masáž by byla pro ně vhodná.

Masáž na židli všechny tyto obavy neguje. Terapeut masíruje přes oblečení a na veřejném místě, kde mohou všichni vidět, co se děje. Masírovaný se snadněji uvolní, protože se neobává přílišné intimity, kterou může vnímat v maserského salonu.

Židle dává jistotu

Nejzranitelnější část těla, tedy část jinovou (břicho, genitální partie, prsa), se při masáži na židli opírá o opěradlo a všechny doteky maséra směřují na jangovou část, čili na vnější a zároveň nejtvrdší část těla, která je nejvíce schránená. Terapeut masíruje především záda, krk a paže. To zvyšuje klientů pocit bezpečí, takže se snáze uvolní.

Lidé se často zmiňují o báječných pocitech, které zažívali na masážní židli. Jejich původcem může být poloha, která jim bezpochyby připomíná blažený pocit, který jako děti zažívali, když jejich rodiče drželi v náručí. Dospělý drží dítě oproti hrudi, hladí mu krk a tře záda. Dá se také předpokládat, že se klient cítí zvlášť důvěrně v této známé poloze, kterou může ve svém věku zažít už jen málokdy. Je chráněn a v bezpečí.

Masáž v sedě je zároveň velmi vhodná tehdy, pokud chceme budovat nebo obnovit důvěru mezi pohlavími. To je jedním z nejdůležitějších úkolů masáže v sedě v dnešní společnosti. Masážní židle může přispět k zahojení ran, které jsme v průběhu let utrpěly v důsledku nevhodných dotyků. Jde o nástroj neocenitelné hodnoty, který může používat každý masér, který se chce přiblížit k lidem.

Na druhé straně, každého, kdo se věnuje výhradně masáži v sedě, očekává zajímavá profesionální dráha, která ho zavede přímo mezi lidi. Vždyť tolik jich touží po dotecích, tolik z nich chce navázat vztahy a obnovit roztržené vazby.

(Zpracováno podle knihy Masáž v sedě, rok vydání 2001, vydavatelství: Alexander GIERTLI - Eugenika PBL.)

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací