5 doporučení, jak postupovat při výběru správného esenciálního oleje

18.3.2021PokrokČtení do 10 minut

Esenciální olej a masáž tvoří nerozlučnou dvojici. Jak si však vybrat ten správný? A který se hodí k jednotlivým typům masáží? V našem článku vám přinášíme pět jednoduchých a přehledných doporučení.

5 doporučení, jak postupovat při výběru správného esenciálního oleje

Všechny esenciální oleje, které se používají v rámci aromaterapie a masáží, mají své charakteristické vlastnosti, zejména co se týče působení na tělo a mysl člověka. Na co je třeba při jejich výběru zaměřit?

1. Výrobce

Při koupi esenciálního oleje si vždy ověřte výrobce a původ oleje. Zjistěte si, o jakou společnost se jedná, kde působí a jak dlouho se výrobce věnuje destilaci olejů.

Samozřejmě, nezapomeňte si prohlédnout online recenze výrobce. Nejlépe však uděláte, když se na produkty zeptejte přímo lidí z masérské komunity či na kurzu aromaterapie.

Pokuste se také zjistit co nejvíce informací o tom, zda výrobce sbírá rostliny ve správném čase a zda je destilace dostatečně šetrná.

Spolehliví výrobci esenciálních olejů vždy dbají na to, aby měl každý esenciální olej v jejich nabídce dostupnou chemickou analýzu.

Tuto můžete získat tak, že výrobce požádáte o výsledky testování konkrétní dávky na základě čísla šarže.

vyber esenciálního oleje obrazok
Chemická analýza mívá také označení GC / MS analýza. Výrobce by měl zajistit i dostupnou online verzi.

2. Přírodní vs. syntetické složení

Při esenciálních olejích třeba dbát i na to, odkud pocházejí. V jakém prostředí vyrostly, kdy byly sklizeny, jde o ekologické hospodářství?

Nezapomínejte na to, že esenciální olej není "pouze" nějaká bezvýznamná voňavka. Pokud je složení konečného produktu syntetické, může dojít k negativnímu vlivu na lidský organismus

vyber esenciálního oleje obrazok
Syntetické esenciální oleje mohou negativně ovlivnit lidský organismus.

Esenciální olej člověk nejčastěji vdechuje, jindy se mu aplikuje přímo na tělo. V případě rozptýlených částic v podobě aerosolu se do našeho těla dostanou škodlivé syntetické látky prakticky okamžitě. Vyberte si proto pouze přírodní esenciální oleje.

3. Samostudium

Chcete si vybrat kvalitní esenciální olej? Začněte se vzděláváním. Čím hlubší a bohatší budou vaše poznatky, tím lépe si budete umět vybrat.

Správné informace a samostudium vám o bylinkách, jakož i o výrobcích prozradí skutečně cenné informace. Kupte si knihu nebo se objednejte na profesionální seminář.

vyber esenciálního oleje obrazok
V rámci sběru bylinek a výroby esenciálních olejů začněte se vzděláváním. Díky tomu si budete umět vybrat pouze to nejlepší.

4. Latinský název

Při každém esenciálním olej musí být uveden latinský název dané rostliny. Jak jistě víte, každá bylinka má své rodové a druhové jméno.

Existuje totiž několik druhů konkrétní byliny, například u nás je známá zejména levandule lékařská, ale kromě toho známe desítky dalších druhů levandule.

Latinský název nám pomáhá při přesné specifikaci rostliny, a tedy i toho, pro koho je určena a na jakou masáž se dá použít.

vyber esenciálního oleje obrazok
Při kupování esenciálních olejů vždy zkontrolujte i latinský název rostliny.

5. Tmavá lahvička

Kvalitní esenciální oleje najdete v tmavohnědých lahvích. Proč je to tak?

Světlo a teplo urychlují několik chemických procesů, například oxidaci. Pokud by taková reakce nastala, mohou se terapeutické účinky látky v oleji změnit. Výsledkem bývá snížena účinnost oleje, ale i zvýšené riziko, že olej způsobí alergii, pálení či svědění pokožky.

vyber esenciálního oleje obrazok
Esenciální oleje by měly být zabaleny do tmavých lahviček.

Esenciální oleje a masáže

Existují stovky esenciálnych olejov, které se využívají na aromaterapii i během masírování. My jsme se zaměřili na ty, které lze použít při masírování různých částí těla a které mají pozitivní vliv na celkové zdraví člověka - psychické i fyzické.

vyber esenciálního oleje obrazok
Každý z esenciálních olejů má specifický vliv na fyzickou i psychickou pohodu člověka.

Tymián

Tento olej je ideální na relaxační masáž unavených nohou. Uleví od pocitu těžkých nohou, dodá jim svěžest a příjemnou vůni. Kromě toho zlepšuje obranyschopnost organismu a pomáhá při poruchách trávení.

Levandule

Známá fialová bylinka má dokáže pomoci se stresem, úzkostí či při problémech se spánkem. Pomáhá také při chřipce a dýchacích potížích. Specifická je také tím, že dokáže snížit krevní tlak. Doporučujeme použít na večerní klasickou masáž zad.

Eukalyptus

Eukalyptový olej patří k základním esencím v aromaterapii. Kromě toho, že výborně účinkuje při dýchacích potížích, pomáhá také při svalové únavě, bojuje proti stresu a příznivě účinkuje proti migréně.

Výrazně aromatický esenciální olej z eukalyptu lze použít při masáži na uvolnění bolavého svalstva či při antistresové masáži.

vyber esenciálního oleje obrazok

Santalové dřevo

Tento esenciální olej se často používá jako rituální a tantrický olej. Prohřívá organismus, má relaxační a antidepresivní účinky a skvěle se hodí na partnerské masáže. Kromě toho pomáhá při chronických zánětech močového měchýře a pohlavního ústrojí.

Lemongrass

Citronová tráva se hodí zejména na zlepšení mentální pozornosti. Osvěžující vůně totiž zlepšuje koncentraci a povzbuzuje při dlouhodobém zatížení. Tento esenciální olej proto doporučujeme použít například během masáže hlavy.

Množství dalších esenciálních olejů, vhodných na masáže i aromaterapii, najdete na našem e-shopu. Pokud vás téma oslovilo, přečtěte si také pokračování článku o tom, jak postupovat při výrobě vlastního masážního oleje.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.