2 nejčastější důvody, proč lidé odmítají masáž

5.10.2022PokrokČtení na 4 minuty

Někteří lidé mají vůči masáži hlubokou nedůvěru, přestože by jim mohla výrazně pomoci. A nemluvíme o poměrně malé části populace, která jakékoli doteky prostě nemá ráda. Jaké důvody vedou lidi k odmítání masáže a jaké argumenty můžeme použít, abychom je o jejích přínosech přesvědčili?

Masáž a důvěra klienta

Klient má špatné zkušenosti s masáží

Lze je získat i u dobrého maséra. Základem dobré masáže je důvěra a komunikace, ale oboustranná. Pokud klientovi cokoliv při masáži nevyhovuje nebo pociťuje bolest, měl by o tom masérovi povědět.

Maséři by měli věnovat pozornost rozhovoru před masáží u nových klientů a mimořádně u lidí, kteří na masáži ještě nebyli. Ujistěte je, že jste tu pro ně, vysvětlete jim, co masáž obnáší, co mohou očekávat. Jako klient se nebojte probrat s masérem své zkušenosti s masáží a svá očekávání, případně obavy.

Nepříjemné zkušenosti s masáží si klienti umí způsobit i sami, nejčastěji na wellness pobytech, kde chtějí za víkend stihnout úplně všechno. Několik druhů sauny, masáž, hodně jídla, dlouhé túry, bazén a často i zvýšené množství alkoholu snadno způsobí, že se po masáži člověk necítí dobře.

Někdy si klient z neznalosti vybere typ masáže, který mu neulahodí. Tvrdší druhy masáže, kde se manipuluje s tělem a tkáněmi do hloubky (thajská, deep tissue, měkké techniky a podobně), nejsou moc vhodné pro začátečníka.

Špatné zkušenosti s masáží

Mimořádně nepříjemný zážitek si odnáší klient z masáže, při které se cítí být masérem obtěžován. Profesionální etika by měla být součástí základní výbavy každého maséra a na tyto případy je třeba poukazovat, neboť poškozují dobré jméno masáží jako celku.

Klient ještě na masáži nebyl

Tento typ klienta se obyčejně k masérovi dostaví s nejistotou, co má očekávat. Případně masáž dostal jako dárek a netuší, k čemu to bude vůbec dobré.

Jako maséři jsme samozřejmě o benefitech masáže hluboce přesvědčeni. No výzvou je vysvětlit a zprostředkovat toto nadšení i nedůvěřivému klientovi a poskytnout mu masáž, která ho přesvědčí. Ne vždy je to možné, neboť masér a klient si musí vzájemně sednout. Ideální stav je, když si klient svého maséra vybírá sám.

Benefity masáže

Otázka ohledně přínosů masáže by maséra nikdy neměla zaskočit. Jakým způsobem je bude komunikovat, to už záleží na klientovi. Někomu stačí jednoduché „budeš se cítit lépe a přestanou tě bolet záda“, jiného člověka zaujme hlubší vysvětlení tělesných (a duševních) procesů s masáží spojených.

Masáž by měla být příjemným zážitkem

Při masáži na tělo masírovaného působí mechanické, chemické a nervově-reflexní podněty. Mechanické působení se projeví hlavně v přehřátí a lepším prokrvení pokožky a svalstva, usnadnění toku krve v žilách a tím i zlepšení krevního oběhu jako celku. V těle se vyplavuje řada chemických látek, včetně hormonů štěstí. A z reflexního pohledu je masáž akcí, na kterou nervová soustava reaguje například změnami ve svalovém napětí.

Masáži se připisují zejména následující účinky:

  • uvolnění (nebo optimalizace) svalového napětí,
  • zlepšení cirkulace krve a tekutin, metabolismu a tím i imunity,
  • rychlejší regenerace tkání,
  • zmírnění nebo odbourání bolesti svalstva a kloubů,
  • zlepšení trávení (odbouráním stresu, zlepšením prokrvení, reflexním působením),
  • snížení stresu a pocitů úzkosti,
  • navození pocitu relaxu a uvolnění, radostnější nálady,
  • zlepšení spánku.

Celkovým účinkem masáže by měl být organismus v kvalitativně lepším stavu než před masáží. Účinky masáže přetrvávají ještě minimálně 24 hodin, ale tělo změny může zpracovávat až tři dny.

Masáž je vynikající prostředek pro zkvalitnění života a zlepšení zdraví, který by si měl pravidelně dopřát každý, komu to zdravotní stav dovoluje.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací