10 benefitů, se kterými můžete počítat při reflexní masáži

14.2.2022PokrokČtení do 10 minut

Proč lidé mají tak rádi reflexní masáž, když je to jen nějaké pomačkání chodidla, případně dlaně, zad nebo uší? Protože má výborné účinky na celý organismus. Pokud jste ještě reflexní masáž nezkoušeli, neváhejte. Chodidla nohou jsou branou k harmonizaci celého organismu.

Reflexní masáž nohou

Nohy naše každodenní

Nohy nosí naše tělo celý den. Někteří lidé mají dokonce zaměstnání, kde na nohou stojí od rána do večera. A přece věnujeme svým nohám jen málo pozornosti, nanejvýš jim dopřejeme sem tam pedikúru a přes léto pár porcí chození naboso.

Reflexologie

Masáží nohou s cílem zlepšit zdraví se zabývali již léčitelé ve starém Egyptě, Indii a Číně. Tuto metodu lidé používají a vyhledávají tisíciletí, což je asi nejlepším důkazem, že funguje.

Nejčastěji se setkáváme s reflexní masáží nohou, resp. chodidel, ale reflexní masáž se provádí například i na zádech, dlaních nebo uších. Základem je tvrzení, že jednotlivé oblasti na chodidle jsou reflexně spjaty s orgány těla. A tedy bolestivost nebo nepříjemné pocity na odpovídající plošce na noze naznačují, že navázaný orgán není úplně v pořádku a vyžaduje naši pozornost a ošetření.

Reflexní masáž dřevěnou paličkou

Jak to probíhá

Reflexologie se sice soustřeďuje na nohy, ale je to komplexní ošetření celého těla. Před terapií je vhodné absolvovat pedikúru, zejména pokud máte na některých místech chodidel velmi zhrublou kůži.

Není třeba se svlékat, při terapii se obvykle pohodlně leží, případně sedí. Chodidla se ošetřují samozřejmě nahá, terapeut je vydezinfikuje a navlhčí krémem nebo olejem. Při ošetření využívá terapeut buď pouze ruce, nebo i nástroje – nejčastěji dřevěné tyčinky. Jedno sezení trvá nejčastěji od 30 do 60 minut.

Ideální je reflexní terapii podstoupit opakovaně, ze začátku 4-6x po sobě po týdnu a dlouhodobě pro udržení dobrého stavu organismu cca jednou za měsíc. Masér vám vysvětlí, které plošky nohy můžete ošetřovat i doma a jakým způsobem to dělat.

Nenechte se odradit

Pokud odmítáte reflexní masáž z důvodu, že jste lechtiví, svěřte se s důvěrou do rukou terapeuta. Nejde-li o extrémní lechtivost, kdy si ani samotný majitel chodidel na ně nemůže sáhnout a každé stříhání nehtů vyžaduje skoro narkózu, zde asi reflexní terapie opravdu nepotěší. No pro průměrně lechtivé máme dobrou zprávu, terapeut si s vašima nohama poradí.

Bolest při masáži chodidla

Reflexním působením masáže se přechodně může projevit odezva těla, zvláště velmi oslabených orgánů. Nejčastěji se jedná o mírné a přechodné reakce jako nevolnost nebo bolesti. Berte je jako dobré posly, kteří vám sdělují, kde vaše tělo strádá, které orgány je třeba podpořit, vyživit nebo vyčistit.

Samozřejmě, jako každá masáž, i ta reflexní má kontraindikace. Nedoporučuje se při jakémkoli vážnějším problému na nohou – infekce, zánět, plísňová onemocnění, otevřené rány, vyrážka apod. Není vhodná ani pro lidi, kteří trpí cukrovkou, křečovými žilami, onkologickým onemocněním nebo akutním onemocněním s horečkou. Reflexní ošetření nohou se nedoporučuje ani v těhotenství.

Benefity reflexní masáže

A konečně se dostáváme ke sladké odměně. Co dobrého vás tedy čeká po absolvování reflexní masáže?

1. Méně bolesti
Při ošetření se reflexně uvolní svaly a šlachy, jejichž zkrácení často způsobuje bolesti v oblasti zad, krku a hlavy.

2. Relax a hluboký spánek
Tělo se po masáži dostane do stavu uvolnění a odpočinku, což umožňuje lépe usnout a vychutnat si hluboký, léčivý spánek.

3. Zlepšení citlivosti
Věkem jako bychom ztráceli cit, hlavně v končetinách. Častěji zakopneme, jestli nám něco spadne z rukou. Reflexologie stimuluje nervové dráhy a zlepšuje rychlost jejich reakce a citlivost.

4. Prokrvení
Toto ošetření rozproudí krev, k buňkám se dostane více kyslíku a rychleji se zbaví zplodin metabolismu.

Reflexologie pomůže při migréně

5. Odbourání migrén ze stresu
Uvolněním svalstva, prohloubením dýchání a vypnutím stresových podnětů se eliminují stresem podmíněné bolesti hlavy.

6. Plantární fascitida
Nepříjemná bolest paty nebo šlach na noze potrápí občas asi každého. Reflexní masáž výborně uvolňuje celý podpůrný systém chodidla a tím snižuje a odstraňuje bolestivost.

7. Stabilizace krevního tlaku
Zharmonizování organismu a jednotlivých orgánů, prohloubení dýchání a celkový relax přispívá k dosažení optimálních hodnot krevního tlaku.

8. Tlumení projevů PMS a menopauzy
Podrážděnost, návaly horka, únava, bolesti hlavy, nespavost a výkyvy nálad -pravidelná terapeutická masáž nohou může pomoci řešit i tyto nepříjemné projevy spojené mimo jiné s hormonální nerovnováhou.

9. Uvolnění a lepší nálada
Masírováním určitých bodů na noze se stimuluje produkce serotoninu, hormonu štěstí, což pomůže lidem trpícím úzkostmi, vyčerpaností, špatnou náladou a depresí.

10. Detoxikace
Reflexologie má velmi dobrý účinek na zlepšení funkce močového traktu, což pomáhá tělu čistit se a odvádět prostřednictvím moči nežádoucí látky z těla.

Věnujte chodidlům pozornost

Možná vás reflexní masáž zaujala a chcete ji vyzkoušet jako klient, nebo se ji naučit poskytovat jako terapeut.

Chození naboso je zdravé

V každém případě byste měli svým chodidlům věnovat více pozornosti. Pokud patříte k těm, kteří si své nohy pravidelně ošetřují koupelemi v soli, krémováním, masáží a dopřejete jim co nejvíce chození naboso, gratulujeme vám. Odměnou bývá přirozený pocit lehkosti a ohebnosti nejen nohou, ale i celého těla.

Každodenní masáž nohou nemusí být vůbec otravnou povinností. Můžete si na zahradě nebo doma vytvořit senzorický chodník či kobereček, který jistě potěší i vaše děti. Ještě jednodušší možností je pořídit si jednoduché masážní pomůcky jako je masážní podložka, masážní válečky, masážní míček s výstupky (ježek), nebo masážní válce a míče.

Odměnou vám bude zdravější a pružnější tělo a veselejší mysl.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.