Zelený poklad jara - kopřiva

2.5.2023Fit a v pohoděČtení na 4 minuty

Kopřiva je považována za obyčejný odolný plevel, který otravuje život zahrádkářům a každému, kdo se k ní neopatrně přiblíží na dotek a kopřiva ho požahá. Tato léčivá rostlina však již od časného jara nabízí všemožné blahodárné účinky pro zdraví.

Kopřiva dvoudomá

Co je to za plevel

U nás rostou zejména dva druhy, kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens). Obě však mají podobné účinky, takže jejich využití je stejné.

Kopřivy mají v oblibě dusíkaté vlhké půdy a rostou prakticky kdekoliv. I když nejsou oblíbené pro své žahavé vlastnosti, podíváme-li se na možnosti využití a léčivé účinky této rostlinky, můžeme jen žasnout. Využít lze nejen listy, ale i stonky, květy, semínka a kořen.

Stonky kopřivy jsou vláknité a v minulých stoletích se zpracovávaly podobně jako len. Tkanině z kopřivy se sice říkalo oděv chudoby, ale je jemnější než bavlna, hřeje více než vlna a má lepší odolnost než len. Jelikož je tato rostlina odolná vůči škůdcům a nevyžaduje tolik vláhy jako bavlna, je pravděpodobné, že je i textilní rostlinou budoucnosti.

Co prospěšného obsahuje a proč tak pálí?

Vrchní část rostliny s listy a natí se využívá nejčastěji a sklízí se buď hned zjara, než rostlina vykvete nebo až v září, kdy už vyrůstají nové mladé rostlinky.

Kopřiva je doslova nadupaná výživnými látkami. Najdeme v ní vitamíny B, C, D, K, provitamin A, minerály, jako železo, vápník, draslík, hořčík, fosfor, mangan, sodík a síru. Kromě toho je bohatým zdrojem chlorofylu, flavonoidů a kyseliny křemičité (močopudné účinky).

Rostlinka je pokryta jemnými chloupky na stonku a spodních částech listů. Ostré konce chloupků se při kontaktu s rostlinou zapíchnou pod kůži, odlomí se a do mikroranky se vylije koktejl dráždivých látek: kyselina mravenčí, křemičitá, histamin a acetylcholin spolu se serotoninem, který zde bohužel pomáhá při vzniku alergické reakce kůže na požahání.

Požahání kopřivou není příjemné, ale ani nebezpečné a poměrně rychle odezní. Podráždění kůže donutí tělo prohřát a prokrvit zasažené místo a spustit v něm ozdravné procesy. Již ve starém Římě si prý bolavá kolena šlehali svazky čerstvé kopřivy a dosud je požahání kopřivou považováno za výborný přírodní prostředek proti revmatu.

Účinky a použití

Kopřiva je vhodná zvenčí i zevnitř a prospívá celému organismu. Nejčastěji se používá ve formě čaje, zejména pro jarní detoxikační kúry, které by však měly trvat nejvýše 3 týdny. Při terapeutických dávkách nejsou známy vedlejší účinky, ale jako u každé léčivé byliny, i zde si zkontrolujte vhodnost jejího použití, pokud máte výraznější zdravotní problémy, hlavně se srážlivostí krve nebo ledvinami.

Kopřivový čaj má mnoho blahodárných účinků

Komu se nelíbí představa dobrovolně se nechat požahat kopřivou, může si připravit 20 minutovou kopřivovou koupel. Bylinka se 12 hodin předem maceruje ve studené vodě v poměru 200 gramů na 5 litrů studené vody a do vany se přidává pouze zahřátý výluh. Po koupeli se doporučuje zůstat v ještě zabalený v teple a relaxovat. Na ubolené svaly nebo klouby lze použít i obklad namočený do kopřivové tinktury.

Kúra s kopřivovým čajem se doporučuje diabetikům, při problémech s akné, zánětu močových cest (diuretické účinky), revmatismu a celkově k pročištění a vyživení organismu.

Pokud si kopřiva ještě nenašla cestu do vaší kuchyně, rozhodně byste ji měli zkusit, upravená na způsob špenátu je vynikající, dá se z ní dělat pesto, kopřivový med, sirup, přidává se do nádivek, jarních salátů a pomazánek, míchaných vajec či polévky. Pro odstranění nepříjemného žahání ji stačí krátce spařit horkou vodou nebo tepelně upravit.

Je také vyhlášeným pomocníkem při vypadávání a maštění vlasů, odvarem se vlasy oplachují a masírují u kořínků. Pokud se v přírodě poraníte, menší krvácení umí zastavit kašička z podrcených listů kopřivy přiložená na ránu.

A co takhle dopřát si potěšení z blahodárných účinků kopřivy ve formě masáže? Pokud byste je rádi vyzkoušeli, máme pro vás v nabídce parafínový i rostlinný masážní olej s výtažky z kopřivy.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.