Z medicíny do wellness a kosmetiky - lymfodrenáž

23.1.2024PokrokČtení do 10 minut

Lymfodrenáž je jemná, pomalá masážní technika s přesně určeným postupem a speciálními hmaty, která má výrazné účinky nejen na imunitu, ale také na krásu těla. O lymfatické masáži asi každý masér už slyšel, ale ne každý ji absolvoval a jen málo masérů ji pravidelně provádí. Proč jsou kurzy lymfomasáže tak dlouhé? Jaké účinky má lymfodrenáž a vyplatí se ji naučit? Začtěte se.

Manuální lymfatická masáž

Lymfodrenáž v medicíně

Lymfodrenáž, lymfodrenážní masáž, manuální lymfodrenáž, to jsou všechno názvy pro jemnou, ale velmi účinnou masážní techniku. Toto ošetření se provádí i v přístrojové podobě a kombinuje se s bandážováním nebo nově i s lymfotejpováním postižené části těla a speciálním cvičením, aby se podpořil tok lymfy, redukovaly otoky a zlepšila imunita.

První lymfodrenážní masáž předvedl v roce 1936 na Mezinárodní výstavě zdraví a krásy v Paříži dánský lékař Emil Vodder s manželkou Estrid a první lymfologická klinika na světě byla založena až v roce 1972.

Lymfodrenáž má své pevné místo v medicíně, používá se všude tam, kde dochází k otokům z důvodu nesprávného hospodaření těla s tekutinami a jejich hromadění zejména v podkoží. Řeší primární i sekundární lymfedémy (typicky vzniká například po ablaci prsu, kdy se odstraní i uzliny v podpaží a tělo ztratí schopnost odvádět lymfu z ruky), lipedém, obezitu, celulitidu a přechodné nebo vracející se otoky, které vznikají jako následek operace nebo onemocnění. Indikuje se i preventivně u některých vážných stavů spojených například s trombózou.

Lymfa a lymfatický systém

Lymfatický systém je cévní systém, který přibližně kopíruje krevní cévní systém v těle. Kromě lymfatických cév zahrnuje také lymfatické uzliny a orgány (např. slezina nebo mandle).

Lymfa je bledá olejovitá tekutina, která vzniká v mezibuněčném prostoru a díky menšímu tlaku v lymfatických vlásečnicích se jimi přesouvá do lymfatických cév, lymfatických kmenů a nakonec je přiváděna do krve.

Lymfu jako nitrotělovou tekutinu tvoří zejména voda, bílkoviny, bílé krvinky a patogeny v podobě bakterií, virů a jiných cizorodých látek, kterých se tělo právě prostřednictvím lymfy zbavuje, resp. proti nim bojuje.

Lymfatický systém je nezastupitelný v oblasti imunity a ochrany těla a kromě toho plní drenážní úlohu, přesouvá tekutiny z mezibuněčného prostoru do krevního oběhu a dynamicky vyrovnává podíl tekutin v různých částech organismu podle potřeby.

Na rozdíl od srdečně-cévního systému nemá lymfatický systém pumpu. Pohyb lymfy v lymfatických cévách zajišťuje systém chlopní, tep blízkých krevních cév, pohyb svalstva, peristaltika trávicích orgánů a můžeme mu pomoci i polohováním a masáží.

Lymfodrenáž se provádí také v bavlněných rukavicích

Lymfatická vs. klasická masáž

Lymfodrenáž se z oblasti medicíny poměrně nedávno přesunula také do oblasti wellness, kde ji chápeme jako relaxační, regenerační a kosmetickou proceduru. Je to velmi jemná a pro klienta nenáročná technika, i když po jejím provedení může pociťovat únavu a ospalost.

Klientům je třeba zdůrazňovat význam pitného režimu, který je klíčový pro tento typ masáže pro její odvodňující, detoxikační a imunologické účinky.

Na rozdíl od klasické (švédské) masáže je lymfodrenáž i ve wellness podobě velmi pomalá a jemná masážní technika. Dělá se nasucho, s použitím pudru nebo v bavlněných rukavicích, podstatou je, aby ruce volně klouzaly po pokožce.

Manuální lymfatická masáž má přesně určený postup, v první řadě je třeba uvolnit lymfatické uzliny nad klíčními kostmi, na krku, u uší a na hlavě a tento postup se opakuje i na konci celé masáže. Jednotlivé části těla se drenážují speciálními hmaty ve směru toku lymfy, začíná se vždy blíže k uzlinám a postupuje se k periferii.

Velmi vyhledávaná pro své účinky je lymfodrenáž obličeje. Působí relaxačně a zároveň jako účinná omlazující technika. Provádí se bez masážních prostředků pomalými tahy, kterými masér posouvá lymfu směrem k uzlinám. Cílem je odstranění otoků, váčků pod očima, uvolnění pleti a vypnutí kontur obličeje.

Tím, že se pokožka rychleji zbaví produktů metabolismu, je zdravější, vypadá mladší, rychleji se regeneruje, pleť je svěží, rozjasněná, s jednotným barevným tónem.

Příliš dynamičtí maséři, kteří jsou naučeni při masáži vyvíjet spoustu síly, by měli zvážit, zda se lymfodrenáži chtějí věnovat. Vyžaduje nejen hlubší znalosti o lymfatickém systému, ale zejména trpělivost, jemnost, pomalost a důkladnost při provádění hmatů.

Přístrojová lymfodrenáž

Co může lymfodrenáž přinést klientům:

  • mírné odvodnění těla,
  • pocit uvolněnosti, zmírnění napětí kůže a podkoží,
  • odstranění otoků,
  • vytvarování křivek,
  • zjemnění a vyhlazení pokožky,
  • zlepšení stavu celulitidní pokožky,
  • sjednocení barvy pokožky,
  • zjemnění vrásek,
  • omlazení, rozjasnění a vypnutí pleti,
  • redukce váčků pod očima,
  • zmírnění migrén.

Kontraindikacemi jsou onkologická onemocnění, akutní horečnaté stavy, virové a bakteriální infekce, zelený zákal, vážná onemocnění srdce, ledvin, jater a štítné žlázy, onemocnění kůže a nevysvětlené bolesti, zejména v břišní oblasti.

Lymfodrenáž dělejte buď správně nebo vůbec

Odkdy se lymfodrenáž dostala z oblasti medicíny do wellness, odborníci z řad lékařů a zdravotníků - rehabilitačních specialistů upozorňují na nutnost provádět ji správně, v souladu s předepsanými postupy, velmi jemným tlakem a s hlubšími vědomostmi o imunitě a lymfatickém systému.

K nespokojenosti odborné veřejnosti přispívá také to, že přístrojovou lymfodrenáž nabízí mnoho kosmetických nebo masérských salonů, aniž by prováděli základní ošetření uzlin. Tímto způsobem mohou klientům, kteří mají již začínající problémy s lymfou a otoky, způsobit zdravotní potíže.

Masérské kurzy, na kterých se naučíte teorii a praxi lymfodrenážní masáže, jsou jedny z nejdelších doplňkových kurzů v nabídce masérských škol. Lymfodrenáž je vyhledávána i relativně zdravými klienty jako wellness procedura právě pro její jemnost, relaxační a anti-age účinky. No právě proto, že se jemným a pomalým postupem hodně odlišuje od ostatních masážních technik, je třeba si nejen nastudovat teorii, ale i dobře ukotvit praxi.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.