Vibrační pistole: Podle čeho si ji vybrat a jak ji používat | velvesa.cz

Vibrační pistole: Podle čeho si ji vybrat a jak ji používat

30.11.2021Život maséraČtení do 10 minut

Jaké parametry sledovat při výběru masážní pistole, o tom jsou na internetu bohaté informace. My bychom se však rádi podívali na to, jak s ní prakticky pracovat, jaké zásady dodržet pro bezpečnost sebe i klienta a ve kterých případech je vhodné masážní pistoli použít.

Při výběru vibrační masážní pistole se zajímejte o vícero parametrů

Vybíráme masážní pistoli

Při výběru masážní pistole nás obyčejně zajímá údaj o počtu kmitů za minutu, tedy kolikrát za tento časový úsek pistole „udeří“ na sval. Vyšší číslo znamená intenzivnější masáž, nemusí však platit, čím intenzivnější masáž, tím lepší.

Masáž při nižších otáčkách využijete při rozehřívání a prokrvení svalů a u citlivějších osob. Vyšší pulzy pomohou uvolnit spasmy a uzlíky ve svalech. Je tedy fajn mít pistoli, u které se požadovaný počet otáček dá nastavit. Žádaný střed je kolem 2000 impulzů za minutu, přičemž nejčastěji se setkáme s možností nastavení intenzity ve 3-5 stupních, což je docela dostačující.

Amplituda nebo výška kmitu se udává v mm a informuje o průniku pistole při každém kmitu do tkáně. Právě tento údaj rozděluje masážní pistole na vibrační a perkusní, přičemž ty druhé už jsou určeny spíše pro náročné, silně osvalené uživatele. Běžně postačí amplituda kolem 12 mm.

Další zajímavé údaje jsou výdrž baterie, doba nabíjení, množství a funkčnost vyměnitelných hlavic a v neposlední řadě hmotnost. Půlhodinová práce s dvoukilovým vibrujícím přístrojem v ruce masérovi asi práci neusnadní. Hmotnost pod 1kg včetně baterie je výborná, ale nesmí to být na úkor zpracování, použitých materiálů a výdrže.

Nezapomeňte si také sledovat parametr hlučnosti, neměl by překračovat 55 dB (hlasitost běžného rozhovoru). Chcete přece klienta pomasírovat a ne ohlušit.

Bezpečné použití vibrační masážní pistole

Bezpečné používání vibrační masážní pistole

Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří nezvyknou číst návody k použití, u masážní pistole byste mu měli věnovat pozornost.

Pistoli zásadně zapínáme tak, abychom se při tom nedotýkali těla. Ideálně ji používáme přes tenké, hladké oblečení. Na nahém těle nemusí hlavice dobře klouzat. Vibrační masáž se doporučuje jen na osvalených částech těla. Vyhýbáme se výběžkům kostí a úplně vynecháme hlavu a obličej!

Dávejte pozor na tkaničky, třásně a jiné ozdobné části oblečení, které by se mohly na hlavici pistole namotat. Samozřejmostí by mělo být, že si masírovaný před ošetřením odloží náhrdelníky, náramky, řetízky, náušnice, brýle apod.

Necpěte nikdy prsty mezi vibrující hlavici a tělo přístroje! Autor tohoto příspěvku ví, o čem mluví. O vlastní bolestivé zkušenosti

Masáž vibrační pistolí při jakémkoli nečekaném a nepříjemném pocitu ihned ukončíme!

Masáž vibrační pistolí

Jak masírovat vibrační pistolí

Jak jsme výše zmínili, v ideálním případě přikládáme předem zapnutou pistoli s nastavenými nejnižšími otáčkami na oblečené tělo. Běháme po povrchu, pistole se má těla dotýkat jen lehce.

Jedné části těla (konkrétní příklad: vzpřimovač na pravé straně zad) věnujeme asi půl minuty až minutu plynulého přecházení po svalu. Pokud je masáž příjemná, můžeme přepnout na vyšší počet otáček.

Vibrační pistolí můžeme na povrch těla i lehce přitlačovat. Některé modely zobrazují také informaci o přiměřenosti tlaku. Pokud se masírovanému zdá masáž málo intenzivní, nastavíme raději pistoli na vyšší otáčky.

Jakou hlavici vybrat?

V zásadě byste si vystačili i s jednou hlavicí. Nicméně výměnou hlavic podle části těla a účelu masáže bude mít masáž vibrační pistolí lepší efekt.

Hlavici zásadně vyměňujeme pouze tehdy, když je přístroj vypnutý. Novou hlavici vtlačte do přístroje nadoraz. Z bezpečnostních důvodů nemiřte žádné osobě ani sobě zapnutou pistolí do obličeje ani na hlavu.

Popis jednotlivých hlavic a jejich určení pro části těla by měl být součástí návodu k použití, který spolu s pistolí dodává prodejce. Zmíníme využití nejčastěji nabízených masážních hlavic.

Základní výbavou vibrační masážní pistole je kulatá masážní hlavice z tvrdší pěny. Používá se na největší svalové partie a na ty, které zvyknou nejvíce zatuhnout, tedy záda, boky a hýždě, ramena a krk, paže a nohy.

Vibrační pistoli lze použít kdekoli

Odpružená hlavice je plochý disk, na kterém je návlek tvarovaný tak, že v jeho nitru je vzduch, který nárazy zjemňuje a tlumí. Oceníte jej na svalech, které jsou menší, jemnější a blízko u kostí: záda, krk, paže a ruce. Je vhodná i na větší svaly při citlivějších lidech nebo chcete-li udělat jenom příjemnou relaxační masáž.

Vidlice je určena pro masáž vedle páteře a kolem achillovy šlachy. Její dva úzké výběžky přesně cílí zejména na svalstvo vzpřimovačů.

Projektil je úzký nástavec pro přesnou masáž v okolí kloubů, na dlaních a chodidlech.

Kdy nemasírovat?

Pro masáž vibrační pistolí by v zásadě měly být platné veškeré kontraindikace klasické masáže. Vliv vibrací na tělo a na orgány není do detailů prozkoumán, ale zkušenosti z praxe ukazují, že podobně jako klasická masáž, má i vibrační masáž převážně pozitiva.

Rozhodně při jakémkoli pocitu diskomfortu masáž přerušíme nebo ukončíme. Zvýšit pozornost a konzultovat s lékařem bychom měli zejména v případech, kdy klient trpí následujícími zdravotními omezeními: těhotenství, cukrovka s komplikacemi (neuropatie, poškození sítnice), nedávno absolvovaná operace, epilepsie nebo migrény, vyskočené ploténky, spondylolistéza nebo spondylóza, nedávné náhrady kloubů apod.

Vibrační masážní pistoli ocení i sportovci

Praktické tipy pro použití masážní vibrační pistole

Masírujete-li „těžší“ záda, osvalené lidi s pevným dynamickým svalstvem (např. thajský box), k rozehřátí a usnadnění následné detailní práce rukama je vibrační pistole jako stvořená.

Paradoxem je, že tento masážní přístroj se často mimořádně hodí masérům samotným – k uvolnění svalstva dlaní a předloktí po práci.

Ze zkušeností klientů jsou vysoké otáčky a intenzivní masáž příjemné při pocitu unavených a neklidných nohou.

Vibrační pistole je dokonalý nástroj pro poskytnutí bonusu navíc například ke klasické masáži zad. Klienta necháme zakrytého v teple ještě odpočívat a pistolí mu zpracujeme chodidla. Potěšené hmmmkání zaručeno

Máte konkrétní tipy, jak využít vibrační masážní pistoli, ať už pro automasáž nebo jako nástroj maséra? Budeme rádi, pokud se podělíte v komentářích.

Jeden tip na lehkou masážní vibrační pistoli se 7 hlavicemi, 3 rychlostmi a vysokou výdrží baterie pro vás máme na závěr my.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací