Účinky masáže na lidský organismus

9.4.2012Život maséraČtení na 3 minuty
Účinky masáže na lidský organismus

Masáž jako terapeutická a preventivní technika má na lidský organismus přímé účinky, které vyvolávají fyzikální a biochemické změny v tkáních a také i nepřímé, které jsou zprostředkované nervovým a endokrinním systémem. Mezi přímé účinky můžeme zařadit zvýšení prokrvení, zlepšení vstřebávání edémů, výpotků, krevních výronů, zrychlení odstraňování látek vyvolávajících únavu, zlepšení výživy, zlepšení toku lymfy v lymfatickém oběhu, zlepšení svalové činnosti, zvýšení nebo snížení svalového tonu, rozrušení srůstů v tkáních, urychlené odstraňování povrchových zrohovatělých vrstev na kůži, zvýšení sekrece potních žláz a normalizaci napětí kůže.

Výsledkem těchto změn je zlepšení činnosti tkání v lidském těle a snížení bolestivosti. Drážděním nervových zakončení (proprioreceptorů) má za následek produkci a následný transport biologicky aktivních látek (aminů, endorfinů ...), zlepšením průtoku krve na periferii, zlepšením výměny CO2, O2 a živin ve tkáních, čímž se zlepšuje výživa a také samotná činnost svalů i celého lidského organismu. Masáž pomáhá odstranit zvýšené napětí svalů a zabraňuje vzniku kontraktur, čímž se zlepšuje prokrvení svalstva a jiných tkání a preventivně působí proti vzniku proleženin a zánětem žil na dolních končetinách. Zároveň podpořuje hojivé procesy, vstřebávání krevních výronů a výpotků a zabraňuje stahování vaziva při hojení ran.

Tělový a pleťový masážní olej Levandule 250ml

Tělový a pleťový masážní olej Levandule 250ml

385 Kč

Obecné indikace a kontraindikace masážních technik

Mezi indikace můžeme zařadit onemocnění pohybového systému, chronické kloubní zánětlivé procesy, degenerativní kloubní poruchy, vertebrogenní algické syndromy (cervikokraniální, cervikobrachiální, lumboischialgický syndrom), degenerativní kloubní poruchy páteře (např. spondylartróze), poruchy meziobratlových plotének (např. spondylózy), onemocnění svalového aparátu (např. myalgie). Dále sem řadíme poranění šlach, onemocnění kloubních pouzder a vazů, nesprávné držení těla, deformace páteře, degenerativní a chronická revmatická onemocnění, pooperační a poúrazové stavy, natržení šlach a kloubních pouzder. Stejně důležitá je indikace masážních technik v případě omezení pohybu u pacientů po rozsáhlých popáleninách jako následná terapie na snížení až odstranění tvorby jizev.
Při indikaci si musíme umět zvolit správnou masážní techniku dle stavu tkáně.

Mezi kontraindikace můžeme zařadit akutní horečnaté onemocnění, infekční onemocnění, hnisavé onemocnění kůže, plísně, infekce, pokročilou arteriosklerózu, akutní zánětlivé onemocnění a selhávání životně důležitých funkcí, stavy vyžadující klid na lůžku, graviditu a menstruaci (v těchto případech vynecháváme pánevní a bederní sestavu), infarkt myokardu, akutní dnu, respirační insuficience, nádorové stavy, TBC.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.